Референдуми Референдумът като конституционен проблем и необходимостта от допитване относно членството ни в ЕС обсъжда на заседание Гражданският конвент за промени в Конституцията.

Според Александър Арабаджиев от Коалиция “За България”, безразборното допитване като предмет на евентуални конституционни промени е в състояние да наруши широкото съгласие по необходимостта от тях.
Той подкрепи идеята на президента да има право да инициира референдум с мотива, че в някои страни допитването е арбитражно поведение на държавния глава.
По думите му, обаче това би било вече промяна на държавното управление

. Според политолога Стефан Попов въпросът за референдум трябва да се решава от Велико Народно Събрание. Той обаче определи идеята на президента като популистко залитане, въпреки че, по думите му не е сериозен аргументът, че народът не може да взема решения по определени проблеми, защото не разбира.
Попов беше категоричен, че е абсурдно такова допитване да се инициира от президента.

Петя Кабакчиева, социолог, заяви, че чрез пряката демокрация, чийто най-ярък израз е референдумът, трябва да се преодолее отчуждението на хората от управлението.
Според нея, те не вярват в смисъла на гражданското си участие. За пример Кабакчиева посочи местни допитвания в Севлиево и Елена, където активността е била едва 7%.