Четирима работници пострадаха в помпената станция на ВИК - Поморие, разположена до автогарата на града в кв. "Св. Георги".
Мъжете извършвали ремонтни дейности в станцията, подаваща отпадъчните води към пречиствателната станция на Поморие, като в ремонтираното от тях помещение, вероятно от предната вечер, се натрупали голямо количеството амонячни и азотни изпарения от отпадъчните води.
При влизане в помещението работниците се обгазяват, не успяват да излязат на чист въздух и падат на земята. Към мястото веднага се отправили полицейски коли, линейки и аварийно-спасителни екипи.
Районът около местопроизшествието е отцепен, пострадалите са изведени от помещението и са откарани към бургаската болница в тежко състояние.
След измерване на показателите на въздуха е констатирано, че за населението и туристите в Поморие няма опасност за живота, тъй като отделените изпарения били в концентрирано състояние единствено в ремонтираното помещение.
По предварителни данни един от пострадалите работници е от Поморие, а останалите трима - от Бургас. Впоследствие стана ясно, че мъжете са приети в Шокова зала на Спешното отделение на Бургаската болница. След това са преместени в Отделението по Анестезиология и интензивно лечение.
Двама от тях - Д.К. на 27 години и М.М. на 51 години са в кома на апаратна вентилация и с опасност за живота.
С.С. на 48-години е контактен, но в тежко състояние. Х.П. на 43-години е в стабилно състояние.
По-късно от пресцентъра на Министерството на здравеопазването разпространиха информация, че след инцидента работниците са транспортирани незабавно с линейки на Филиала на спешна помощ в Поморие.
Най-тежко пострадалият работник е в кома и е на изкуствена белодробна вентилация. Резултатите от направените компютърни томографии сочат наличие на мозъчен и белодробен оток. Лекуващите екипи предприемат всички реанимационни действия с антибиотици, PPI блокери, антикоагуланти, противоедемна терапия, диуретици, ноотропи, витамини, водно-солеви разтвори, Хуман албумин.
В кома остава и втори пациент, чието общо състояние също се оценява като тежко. Той е на изкуствена белодробна вентилация, при него данните показват белодробен оток, но не и мозъчен оток, сърдечната му дейност е ритмична. Прилаганата терапия в реанимацията включва Антибиотици, PPI блокери, противоедемна терапия, антикоагуланти, ноотропни, хепатопротективни, витамини, Хуман албумин, водно-солеви разтвори.
Другите двама работници, настанени също в реанимацията на областната болница в Бургас, са в тежко общо състояние, но са контактни. Прилагам им се терапия с антибиотици, PPI блокери, противоедемна терапия, антикоагуланти, ноотропни, хепатопротективни, витамини, водно-солеви разтвори, плазмоекспандери.
Във Филиала на спешна помощ в Поморие е оказана медицинска помощ на двама служители от регионалната Противопожарна служба, които са пристигнали на място след сигнала за инцидента. След извършени медицински прегледи двамата са освободени.
stormy
на 04.07.2012 в 20:19:53 #1Преди да се влезе за работа в подобно затворено помещение, в което се предполага наличие на натрупани газове, не е ли редно да се направи замерване на въздуха???