"Трябва да продължи работата по микробуса, който предизвика паника пред Терминал 1 на столичната аерогара във вторник". Това заяви пред БНТ генерал от резерва Васил Василев, който бе директор на националната полиция по времето на министър Емануил Йорданов.

"Много голямо внимание да се обърне на собствениците на микробуса. До колкото знам - влезли са от Турция, часове след като се влезли, там е имало взрив. До колкото чух, са били в полезрението на някакви служби", загатна Василев.

Чакат единия арменец от буса "бомба" да кацне у нас с полет от Брюксел

Чакат единия арменец от буса "бомба" да кацне у нас с полет от Брюксел

Имал билет за днес по обед

Според него фактът, че не са открити устройства, а е имало съмнения и от кучетата, и от техниката, е предпоставка за доразследване. "Тези хора трябва да бъдат намерени, доставени, разпитани. Трябва полицейско сътрудничество с тези страни, където са те", каза Василев.

Той посочи две грешки при осъществяване на операцията - периметърът, който е бил отцепен, е бил малък. Там е имало хора, които говорят по телефон и пушат, което е недопустимо.

"Второ и за медиите, спазването на правила е задължително. Хората, които бяха там, бяха много близо, говореха по телефон, някои дори пушеха. Това е недопустимо. Грешката е и на хората, които отцепиха района. Това са охранителите, които трябваше да отцепят района", каза о.р. ген. Василев.

Според него, трябваше да се прецени степента на силата на взрива, да не се допускат никакви хора, никакви телефони, никакви хора с цигари. След като приключи, може да се каже на медиите какво е станало и какво е направено.

Генералът заяви, че ако има съмнение в ефективността на кучетата, те трябва да се пенсионират. "Ако кучетата са негодни, да ги снемат от въоръжение. Ние съкращаваме хора, та кучето... Те минават методика да реагират, те реагират чрез обонянието си на взривно вещество, на наркотично.

Няма митница, която да не ползва кучета, ползват по-малки, породи, които не плашат хора. Тези кучета са специално гледани. Какво е състоянието на нашите, ще кажат хората, които се занимават с тази работа, но не мисля, че те са за изхвърляне", каза бившият полицейски шеф.

Той е категоричен, че трябва да се изгради програма за обучаване на населението, хората да знаят как да действат. "Терористичният акт не е само едно устройство, той е с разнообразни форми.

Нужно е обучение - да знаем как, какво да правим евентуално, къде да отидем, с кого да говорим - какво да е поведението. Много е важно да се обучат хората, които пазят обществени сгради, детски градини, учебни заведения. Децата са искана категория от хората, които ще правят бели. Това са рискови групи - деца, ученици", каза Василев.

Той даде пример с Англия, където преди години имаше доста заплахи за пратки с антракс. Тогава местното законодателство е било временно променено и всеки, който си е позволил да се пошегува, е бил разследван по бързата процедура и осъждан.

"Целта на един терорист, освен материалните щети е да всее страх. Страхът излиза най-бавно и най-мъчително. Внедрен този страх, той трудно излиза", каза Василев.

На въпрос за обща коалиция срещу "Ислямска държава", ген. Василев заяви, че в този конфликт има заложени големи интереси. "Всички държави, които участват във въздушните удари, са с някакви интереси. Времето ги кара да направят коалиция, но до колко тя ще бъде ефективна - времето ще докаже. Не може да дадеш гаранция, че всичко ще бъде спокойно. Международният обмен на информация трябва да е много силен, от друга страна - никой не си дава информацията", допълни Васил Василев.

В предаването включиха и интервю с анализатора Кларк Ървин, който обясни, че наличните бази данни с подозрителни лица са непълни. " Каквито и бази данни да ползваме, те имат пропуски. Често списъкът не включва лицата, които трябва, а включва тези, които не би трябвало да са в този списък. Нужно е сътрудничество - с полицията, разузнавателните служби с мюсюлманската общност във всяка държава", допълни Ървин.