Почти знаменателен беше и фактът, че лидерът на ДПС Ахмед Доган се появи за изказване на парламентарната трибуна. В кулоарите започнаха пресмятания, дали път това не се случва за първи път в рамките на 39-то Народно събрание.
НДСВ
Три правителства и два парламента целенасочваха, поддържаха и развиваха това национално усилие, заяви първи лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев. Пътят ни до най-могъщия военно-политически съюз не беше нито къс, нито лек, подчерта той.
По думите му, актът на ратификацията е равнозначен на избор на място върху политическата карта на планетата. Илчев изтъкна, че настоящото правителство е останало вярно на целта за членство в северноатлантическия съюз и е работила за нея още от първия ден на мандата си.
Коалиция “За България”
Лидерът на Коалиция “За България” Сергей Станашев предизвика смях в залата, като заяви, че днешната ратификация се дължи на последователната позиция на БСП през последните години. Той опонира на членовете на десницата, че вместо да се смеят трябва да им благодарят. Станишев предупреди, че предстои още много работа, защото членството е и важен тест за политиците. Той изтъкна, че предварително трябва да се договаря финансовата рамка за участието ни в мисии на НАТО.
ОДС
Силно критично беше словото на Иван Костов, който говори от името на ОДС. Експремиерът обвини държавния глава, стоящ на няколко метра от него, премиера и кабинета, като отговорни за недобре свършената работа в Кербала, за назначаването на бивши ДС-кадри на ключови постове н спецслужбите, за несъвършената Стратегия за национална сигурност. Приемането ни в НАТО няма да върне изгубения авторитет на едно слабо правителство и една недобра опозиция, заяви Костов. По думите му НАТО от самосебе си няма да подготви нашите бойци за мисии в чужбина, няма да спре наркотрафикантите и корупцията, няма да реформира МВР и да направи силни държавните ни институции.
ДПС
Лидерът на ДПС Ахмед Доган посочи, че ДПС е извървяло своя път към НАТО като е работило за тази цел от самото начало. Той също заяви, че Алианса означава нови права и отговорности.
По думите му, от членството България получава преместване в зоната за сигурност, намаляване на риска от прекрояване на Балканите и етническа нестабилност, увеличаване кредитния рейтингът на страната, както и сигурност за всеки български гражданин.
Според него членството налага актуализиране на понятията национален интерес, национална идея и национална доктрина.
СДС
Шефът на парламентарната група на СДС и бивш външен министър Надежда Михайлова заяви, че НАТО е съюз на споделените рискове, тежести и ползи.
Тя предупреди, че предстои сериозна работа за постигане на оперативна съвместимост с армиите на НАТО.
Михайлова изтъкна приноса нa настоящия първи дипломат Соломон Паси, който във Великото Народно събрание пръв изрекъл абсурдната тогава идея за членство в пакта, на правителството на Филип Димитров, което през 1991/1992 година е започнало разговорите с НАТО, както и на служебния кабинет на Стефан Софиянски, който през 1997 депозира молбата за членство.
Тя спомена и приноса на Георги Първанов, който въпреки участието си в мащабни антинатовски кампании е извървял пътя си към НАТО и на премиера Симеон Сакскобургготски, който въпреки опасенията не е отклонил България от членството в алианса.