На брифинг, след представянето на проект за подобряване на градската среда, главният архитект на София Петър Диков успя да хвърли в смут столичани.

Той заяви, че ще предложи да се приеме наредба, според която всички климатици от сградите в София трябва да бъдат премахнати. Първо това щяло да се случи в държавните сгради и после в частните. Така според Диков ще се намали шумът и неудобствата за съседите.

В същата наредба ще бъде записано, че ще бъдат събаряни остъклените балкони, ако не отговраят на въпросни Интегриран план за градско възстановяване и развитие на София.

Идеята да преместват климатиците си едва ли ще се хареса на повечето столичани, което за тях означава допълнителни разходи, при това в условия на криза. Но дори и да решат да го направят, възниква проблемът къде да бъдат разположени външните части на инверторните климатици. Възможност те да са вътре в апартаментите или отвън на етажната площадка няма.

Последва уточнение от Диков, че идеята всъщност е климатиците да бъдат подредени вертикално.

Така единствено хората с балкони ще могат да разположат климатиците на някоя от стените му, но това пък дискриминира тези, които нямат балкони.

Иначе общината стартира пореден съмнителен проект, финансиран с евросредства. Бенефициент по тях е Столична община, а с парите от Брюксел се предвижда в случая да бъде изготвен Интегриран план за градско възстановяване и развитие на София.

Този план има за цел да подобри облика на града, икономическата му жизненост и да бъде „арбитър" през следващия програмен период на ЕС (2014-2020 г.) кои проекти ще бъдат одобрени. Това обясни главния архитект на София Петър Диков.

Средствата по проекта са отпуснати по ОП "Регионално развитие" и възлизат на 960.7 хил. лв., като 48 хил. лв. от тях са съфинансиране от Столична община.

Победител в конкурса е Обединение София XXI, заяви арх. Митьо Виделов. Обединението е избрано след конкурс, заради това, че е събрало най-много точки в сравнение с другите двама кандидати. По думите на арх. Виделов и трите компании в конкурса са имали „потенциал да се справят със задачата".

Съмненията относно избора на изпълнител се увеличиха след въпрос на Money.bg дали е ималко по-ниска ценова оферта от тази, предложена от победителя. Арх. Виделов отговори, че едно от сдруженията е предложило 435 хил. лв без ДДС за изготвянето на плана. В допълнение главният архитект на София Петър Диков каза, че е „грехота ако се стремим да целим най-ниската цена". Според Диков тогава има шанс даден проект да не се осъществи, а и така остават неусвоени средства по европрограмите.

При тази ситуация възниква резонният въпрос: Защо различните министри на регионалното развитие от кабинета "Борисов" се гордееха с максимално ниските цени, постигнати при строителството на различни лотове от магистралите, а сега при други проекти, финансиране от еврофондовете, не се прилага този принцип?

Обединение София XXI с водещ архитект Веселина Троева обеща да бъде готово с поставената задача до средата на 2013 г. Планът трябва да отговори как би изглеждал идеалният център на София, къде е необходимо да се направят рехабилитации на сгради, тротоари, други съоръжения и паметници на културата.

Планът ще очертае и т. нар. зони на въздействие, където трябва да бъдат положени усилия от страна на местната администрация за да бъде подобрена социалната, транспортната, екологичната и другите инфраструктури на града.

Възможно е някои промишлени зони да променят статута си и да се рекултивират за живеене. Според главния архитект на София Петър Диков теренът под комбината Кремиковци, който дълго време беше спряган за нов индустриален или жилищен център, ще претърпи развитие като частен проект. Припомняме че, през миналата година металургичния завод бе продаден за 316 млн. лв.