Ще бъде създадена междуведомствена работна група за обсъждане на идеи за промяна в законодателството с цел ограничаване на сивия сектор при търговията с горива. Това каза пред Агенция „Фокус" вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов след среща с представители на Българската петролна и газова асоциация.
През последните две години има тенденция на нарастване в пъти на грабежите на бензиностанции в Централна и Източна Европа, каза на пресконференцията Камелия Славейкова, изпълнителен директор на „Шел", която обясни, че именно това е провокирало срещата.
Според статистиката на МВР през 2010 г. са регистрирани 48 грабежи в бензиностанции (27% от тях са разкрити), 21 са въоръжените грабежи (19,5 % от тях са разкрити), 499 са кражбите, като 317 или 63 % от тях са разкрити, каза Цветанов. От 17 до 22-годишни са предимно извършителите на такива престъпления.
Има нужда от по-тежки наказания за извършителите на грабежи по бензиностанциите, смята Делчев. Валентин Златев, шеф на „Лукойл България" 2010 г., каза, че тази година кражбите "по тръбата" са сведени до минимум благодарение на работата на МВР. Ние очакваме повече разбиране от правителството, и не само от правителството, но и от ГЕРБ, каза той.
На срещата е договорено, че бензиностанциите трябва да бъдат оборудвани с камери. МВР е поело ангажимент да бъде предоставена информация за лица, извършители на кражби в бензиностанции.
Има случаи, когато се прави зареждане от потребители, които не плащат сметката си за гориво, обясни министър Цветанов. Ще се търсят законодателни промени, бизнесът е направил експертиза за практиките в другите страни.
Според Камелия Славейкова е необходимо превантивно да се работи с МВР. Данните от веригите сочат, че има 50 % ръст на грабежите в бензиностанциите, има увеличение на кражбите и на горива. Това престъпление остава ненаказано, защото се квалифицира като маловажно и не се преследва. Освен това извършителите в повечето случаи са непълнолетни, обясни Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация.
Петролната и газова асоциация смята, че трябва да се приеме закон за петролния бизнес, защото многобройните мерки за ограничаване на сивия сектор при търговията с горива не работят. Затова трябва да има някаква форма на разрешителен лицензионен режим, както се лицензират енергийните фирми. По този начин ще се допускат само играчи, които отговарят на изискванията.
В момента незаконната търговия е много активна и глобите не спират извършителите.
plamenat
на 16.11.2010 в 20:17:13 #1СКОРО ИМАШЕ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ МОНОПОЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ. ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРОТЕСТИРА СРЕЩУ ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА И В ЧАСТНОСТ НА ПРОПАН-БУТАНА. ЦАНАТА МУ В МОМЕНТА Е СПЕКУЛАТИВНО ВИСОКА. ТАКАВА БЕШЕ ПРИ ЦЕНА НА БАРЕЛ ПЕТРОЛ ОТ ОКОЛО 200 ДОЛАРА!!! В КРАЙНА СМЕТКА ТОВА Е ОТПАДЪЧЕН ПРОДУКТ.