Общините възобновиха практиката си да осигуряват помощ за възрастни, самотно живеещи и карантинирани лица с разнасяне на храна и медикаменти по домовете. На сайта на НСОРБ още през пролетта бяха публикувани телефони за връзка на нуждаещите се с общинските структури. Сега такива телефони са обявени в 238 общини, или за 90 на сто от общините у нас. Това каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) в ефира на БНР.
Звената за патронажна грижа предоставят и медицински услуги по домовете, например поставяне на инжекции или транспорт до лекар. Това е осигурено в над 150 общини.
Фонд "Общинска солидарност" по замисъла си е за първа помощ при природни бедствия. Ресурсът в него засега е доста малък и не е планирано да се използва в настоящата ситуация, посочи още Георгиева.
Общинските болници са в изключително трудна ситуация. Тази криза показа колко трудно функционират те, заяви Силвия Георгиева. В 79 от тях са открити структури за лечение на неусложнени пациенти с коронавирус, а в част от тях има разкрити и интензивни легла.
НСОРБ приключва голям анализ на всички общински лечебни заведения, което ще бъде огласено до две седмици.
Общинските служители не са разпознати като такива на първа линия в нито една от програмите за т.нар. 1000 лева. Сред общинските служители засега няма включени категории, които да получават такива възнаграждения, отбеляза изпълнителният директор на НСОРБ. В бюджет 2021 обаче има добър ръст на средствата за възнаграждения, съобщи Георгиева.
Общините продължават да работят по осигуряването на оптимален обем електронни услуги като антикризисна мярка, допълни тя.