Все още имам надежда да намерят живи хора на спасителния плот в Азовско море.

Това каза отговорникът по сигурността във фирма "Борд Марин" в Бургас Дончо Костадинов, цитиран от БТА.

Дружеството менажира потъналия вчера при Керченския пролив кораб "Ванеса". Костадинов поясни, че Азовско море няма високата соленост на Черно море и така водата замръзва по-лесно.

Една от версиите за инцидента е, че вълните са обледенили кораба и той е натежал.

Костадинов каза, че е разговарял с оцелелия моряк Николай Димитров по телефона. Той е прекарал във водата повече от 10 часа с термозащитното облекло.

"Това опровергава твърденията тук в България на "експерти", че човек в тази вода може да оцелее 15 минути. С такова облекло може да се изкара денонощие и половина, дори две. Затова се надявам да има още оцелели", каза Костадинов.

Той напълно изключи вероятността за претоварване на кораба. Според показателите си "Ванеса " е с бруто тонаж 1853. Корабът може да поеме до 3 500 тона товар. Бил е натоварен с 2 945,1 тона.

"Никога не се е случвало да претоварят кораб. Ако това се случи, то разтоварването става още на пристанището", каза Костадинов.

Още вчера той обясни, че капитанът на плавателния съд му е съобщил малко преди 2 часа в нощта на инцидента, че има обледеняване на левия борд и че е чул пропукване. Нахлула е вода в танковете и хамбарите. Всичко това е довело до загуба на плавателност на "Ванеса".

Оцелелият моряк обяснил, че всички от екипажа са напуснали кораба с термокостюми. Те са били на мостика дълго време преди да напуснат "Ванеса". Корабът потъна вчера в Азовско море около 7.30 часа сутринта.

Междувременно стана ясно, че с решение на Министерския кабинет на Украйна е създадена междуведомствена комисия под председателството на министъра на транспорта и съобщенията Йосиф Вински, предаде Дойче веле. Комисията ще разследва причините, довели до аварията на българския търговски кораб "Ванеса" . Комисията е пристигнала в гр. Керч още снощи към 21.30 часа местно време.

Заради бурен вятър в Керченския пролив хеликоптерите, изпратени от руското и от украинското министерство на извънредните ситуации, не могат да участват в издирването на моряците от потъналия вчера български кораб "Ванеса".

Това съобщи днес за ИТАР-ТАСС Александър Полевой от оперативния щаб в руския град Темрюк, цитиран от БНР.

Малко по-късно руската агенция "Новости" съобщи, че заради разкото понижаване на температурите и силния вятър временно е прекратено издирването на моряците.