Бурният вятър срути огромен ламаринен покрив, който рухна пред ректората на техническия университет.
Няма данни за пострадали хора, но няколко паркирани автомобила сa с щети от ламарините.
Пет спасителни екипа на „Гражданска защита"- МВР работят за отстраняване на пораженията в София.
До 16 часа в Ситуационния център са постъпили 207 сигнала от страната. В столицата от 190 сигнала екипите са отработили 70.
Спасителите са обезопасили сграда на кръстовището на бул. „Дондуков" и ул. „Раковски", от която надвиснала ламарина е създала опасност за движението на хора и коли, както и сграда на бул. „Витоша", от която е паднала мазилка.
Паднало дърво е било отстранено пред Информационния център на Министерството на отбраната. Отстранена е висяща ламарина от Националната художествена академия.
Премахнато е паднало дърво и върху леки автомобили на ул. „Краище" в кв. „Иван Вазов". Паднало дърво е било отстранено в района на ОДЗ „Здраве" в кв. „Изток". Пожарникарите са отстранили и паднало дебело дърво на ул. „Персенк" в кв. „Лозенец".
Екипите продължават работа по сигнали за паднали дървета, пречупени клони, висящи ламарини и козирки на балкони, сателитни чинии, светофарни уредби, билбордове, падащи мазилки в районите „Триадица", „Средец", „Лозенец", „Студентски", „Изгрев", „Красно село", „Красна поляна", „Възраждане", „Оборище" и др.
Спасителите работят по сигнали за падащи мраморни плочи от фасадата на офис сграда, висяща ламарина от покрива на хотел „Евтур" и наклонен павилион за ядки на спирката срещу НСС на бул. „Г. М. Димитров".
Ураганните ветрове нанесоха щети и в Перник, Враца, Варна, Бургас, Монтана и други населени места в страната.
В Перник са отстранени опасни ламарини и са укрепени капандурите на сградата на ПГЕМП „Хр. Ботев". Премахнати са ламарини и падащи тухли от комин на ул. „Ю. Гагарин" в града.
Отстранена е ламарина от покрива на жилищен блок в ж.к. „П. Р. Славейков" в Бургас. Спасителен екип от Монтана работи по отстраняването на опасно надвиснали ламарини от покрива на сградата на кметството в с.Чемиш.
Междувременно от ЧЕЗ съобщиха, че бурята е прекъснала електропроводи и е оставила без захранване близо 15 хил. клиенти на компанията в населените места около София.
Без електричество са части от „Драгалевци", „Овча купел 1", „Суходол", „Горна баня", „Княжево" и „Горубляне", както и части от жилищния комплекс „Люлин" 4 и 5.
Аварийните екипи на ЧЕЗ работят за възстановяване на захранването на близо 7 хиляди клиенти на компанията в Западна България, останали без електричество заради бурята. Ураганният вятър повреди електропроводите и прекъсна захранването на части от столичните квартали „Драгалевци", „Овча купел 1", „Суходол", „Горна баня", „Горубляне" и „Княжево".
Засегнати потребители има и в селата Бистрица, Железница, Панчарево, Владая, Мърчаево, вилна зона Косанин дол и природен парк Витоша. Без захранване са и части от зимния курорт Боровец.
Работата на аварийните екипи е затруднена заради силния вятър и падналите дървета.
Бурята е причинила прекъсвания на електропроводи в редица други населени места в Западна България.
Аварийните екипи на „ЧЕЗ Разпределение България" работят по възстановяването на захранването.
Междувременно заради кражби на съоръжения на компанията без електричество са останали и над 200 жители на селата Лесковец, община Перник и Марулево, община Благоевград).
От ЧЕЗ напомнят, че клиентите могат да подават сигнали за аварии на денонощната информационна линия 0700 10 010 (на цената на един градски разговор).
Междувременно в Пиринско бе обявена втора степен на опасност - Код „Оранжево". Очаква се скоростта на вятъра да достигне 90 километра в час.
James Blond
на 30.11.2010 в 00:37:02 #5North Star, не съм в България и затова не знам. Нови нормативи за натоварване от вятър и сняг са в сила в Германия от 2005. По принцип виновни могат да бъдат 3 страни: 1. инженерът, който е направил изчисленията 2. конструкторът, ако не е спазил изискванията на 1. 3. изпълнителят, ако не е реализирал изискванията от 2. и 1. Имам чувството, че в България и трите страни се "отървават" леко. Преди години паднаха покриви и постройки, обаче не се чу за виновни и наказани.
mrKrastev
на 29.11.2010 в 21:58:29 #4Vankata_820 | 29.11.2010 12:12 E такива чек..... като теб са ми най-смешни. 1/3 от Ту е момичета. Тъпи и залупени смачкани от живота съсели, които трябва само да се изкажат. Впрочем почти съм сигурен, че шофьор на такси в София взима поне 4 пъти повече на месец от баща ти.
North Star
на 29.11.2010 в 17:49:28 #3James Blond Разбира се , че не съм сигурен и затова написах - Ако... Колкото до старите нормативи, знаеш ли дали има нови, отразяващи климатичните изменения в България? Да си призная не съм се ровил, но и не съм сметнал за нужно, след като директивите дори на Пожарната служба за горимост на матириалите са стари!
James Blond
на 29.11.2010 в 13:42:52 #2North Star | 29.11.2010 11:41 Ей братя, то не останаха инженери в нашата мила България...., Не е хубаво се съди, без да се знаят причините. Ти откъде си сигурен, че всичко е било изпълнено точно според изчисленията? От друга страна специално натоварването от вятър през последните години рязко се завиши, така че, ако е бил стар проект, изчиленията са евентуално недостатъчни. А при силни бурни ветрове хвърчат покриви по цял свят, макар че в повечето страни има достатъчни инженери.
North Star
на 29.11.2010 в 11:41:25 #1Ей братя, то не останаха инженери в нашата мила България, че да им изчислят ветровото натоварване на покривната конструкция бе..., или инвеститорът е минал без изчисления за по-малки разходи. Ако обаче има подпис на проектантите по техн. документация, те трябва да са отговорни, както е в целия ЕС. И все пак добре, че няма жертви...