Опитите на гражданите на бившия източен блок да избягат на Запад и да започнат нов живот са една от най-жестоките и слабо изучени страници на най-новата европейска история, пише електронното издание МИГнюз.
Лидер при бягството на Запад без съмнение е ГДР. По оценки на историци от момента на провъзгласяването на републиката, до издигането на Берлинската стена през 1961 година на Запад са избягали 2.6 милиона души.
Ръководството на ГДР било принудено да вземе крайни мерки, за да спре изтичането на работна сила, което застрашавало съществуването на германската република.
След като западната граница била надеждно затворена, много бегълци решили да опитат щастието си, напускайки през други страни от социалистическия блок. 7000-8000 германци успели - през България, Унгария и Чехословакия.
Станало ясно, че "желязната завеса" не била навсякъде еднакво дебела.
Но на много повече хора не провървяло. Според архивите на тайната полиция ЩАЗИ повече от 15 000 граждани на ГДР били върнати след неуспешен опит да преминат границата.
Българските власти се отличавали с особена жестокост по отношение на германските бегълци. През България можело да се избяга в Гърция и Турция.
На българските граничари било наредено да стрелят "на месо", което и направили. Гражданите на самата България пък били осъждани на смърт, за опит за преминаване на границата.
Известно е за 18 случая, когато български граничари са застреляли източногерманци.
Някои от убитите били застреляни от метър и половина-два, доказват балистични експертизи.
Българите били толкова обезпокоени от проблемите, които създавали бегълците от ГДР, че били принудени да създадат специална 15-километрова гранична зона, достъпът до която без специален пропуск бил невъзможен. На входа на зоната имало предупредителни табели на български и немски.
USD
CHF
EUR
GBP
_BNS_
на 07.07.2008 в 02:17:35 #181Всички комуняри в Аушвиц!
Ганчо
на 07.07.2008 в 01:58:40 #180КОМУНИСТИ: Несменяами президенти-Т.Живков -30год. Няма Свобода на словото и печата. Конзлагери,Белене,Гулаг,Сибир. Всички адмистративни длажности ,за комунисти. чистки в учебните заведениа,по тиахна презумзиа. Забрана да напущаш страната, дори комунистическа. Табу за капиталистическа./Но дъщерята на Тошо е учила в Лондон/ Подслушване и доноси вав широк мащаб."Трима клиенти ,двама агенти." Раздаване на привилегии ,жилишта и бизнеси ,длажности ,само на комунисти. Стипендии само за комунисти. Нанасяне на побои в Полизията. Убииства ,бес присъди " Врагове на народа" Картини,пиеси,книги ,само с комунистическа тематика Бесплатно здравеопазване, срещу лекари заплатени по малко от заплатата на тракторист. Забрана да се ходи в черква, джамиа или синагога. Насилствено промяна на имената на турзи и зигани. Конфискуване на земята на селските стопани ,насилствено Имало е 0.20 стотинки трудоден. Конфискуване на едрата градцка собственост .Понякога единствен имот. Назионализазиа на едрите предприятиа/Сега комунистите ги искупиха/ Йнищожаване на занаятчиите/обуштари,шивачки,фризиорки и браснари ипр./ Хеи Богу не ми иде на ум колко ощте имаше распоредби в комунистическият РАИ ,за които се ронят сълзи. Нищо не са виновни горките ни воиничета по гранизите .Изпълняват каквото му се нареди. Бедна е Балгариа,защото не си отидоха комунистите .Сега те са бизнесмените ,мафиата,министрите,ата6етата,хотелите ,ресторантите парите. Вече е законно ,и те си пратиха дезата в "гнилиат Запад" Там се учат ,имат вили вав флорида и пр.Оставиха поражениа ,проституzиа и пенсионери да ровят в боклука. Умориха се хората да ги манипулират.НЕ ГЛАСУВАТ!!!!
Ганчо
на 07.07.2008 в 00:53:48 #179Teodore , Vаv УСА не моjе6 да пипне6 негар!
Ганчо
на 07.07.2008 в 00:46:21 #178Драги форумзи, Всеки пише от позиzиа на своята идеологиа ,с много ентусиазъм ,граничещт с арогантност понякога.Повечето исказваниа има много истина .В много има фанатизам.Не са хората подлеzи ,затова ,че мислят различно. Балгариа е малка даржава ,расположена в стратегично одговорно место .Много често подчинявана на интересите на голямите сили .Това е дало рефлексиа ,варху нашите решениа за съюзнизи и пр. Господарите ни се сменяха,но чувствата между хората не .От там страната ни изглежда теглена на различни посоки.Героите ,движили ,нашите съдби ,не задалжително са били всички подлеzи.Имали сме вав всички партии патриоти и честни хора .Комунисти ,савсем не беха само бедни хора и работниzи .Kомунисти ima6e много от балгарската интелигенzиа поети ,писатели ,учители и адвокати.Тогава ,са вярвали в тази идея.Имали сме и противнизи на комунустите ,прекрасни патриоти ,образовани люде .Едните и другите си позволиха репресии срещу невинни хора в името на своите идеи.От тези разноезичиа ,пострада само невинниат балгарски народ.На кого да вярва народа ни????? Jесус е казал:"Mного ще ви се представят като МЕССИА .Истинскиат , ще го познаете по делата."!!
ТеодорДечев
на 07.07.2008 в 00:31:26 #177КР, направо да беше попитал, защо в Америка бият негрите ?
Ганчо
на 07.07.2008 в 00:03:02 #176Биг Папа, Рихард Зорге е син на немски инженер и рускиня.Роден в Русиа.Успял да се представи като немски журналист в Йaпониа е бил шпионин за Русиа.Влезъл в средите на на немското аташе в Япониа..Било е по това време чистки в Русиа ..Новиат му одговорник в зентъра ,все по малко му вярвал..Зорге, предупредил Сталин за нападението на Германиа .Никои не му обърнал внимание.Тои не е единствениат ,които е сигнализирал .Розувелт е знаел сащо така.Отказал да се завърне в Русиа.Остава в немилост ..Заловен и съден от Японски съд..Написва един том ,за своята деиност в затвора.На обесването е присъствал само началника на затвора . Когато японската му любовниза ,пожелала да сложи халка на пръста му посмартно .В гроба савсем не били тези дълги кости на висок човек . В исторята на разузнаването ,тои остава като мистерия.Говори се ,че е бил разменен и живял в швеизариа.Спори се ,че е бил шпионин на няколко разузнаваниа.Но ,това ,че Япониа няма да нападне Русиа е голяма негова заслуга .,Последвало свежи сибирски воиски да се появат на источниат фронт .Тои наричал себе си "ДИРИГЕНТ НА СВЕТА"и сас право!Посмартно Русиа не го е наградила с ништо!Уви!!!!
spasovhomek
на 06.07.2008 в 23:57:17 #175беше 88 или 89година тошев за твой информациа не съм бил граничар не служил в Българска армиа
ТеодорДечев
на 06.07.2008 в 23:52:52 #174В общия случай, форумните тролове не са идиоти, а "живи вируси" и разрушители. Те се стремят да сринат дискусията и да я превърнат в размяна на обиди и в хаотична кавга. За това дори си имат количествени измерители на ефективността.
spasovhomek
на 06.07.2008 в 23:48:01 #173Имаше в ШЗО едно момче от Хасково Красимир Колев по време на новогодишното парти на застават му изпуши нещто и изби командира фатмака и семеиствата им като кучета и от там на скок мина в гръцко. някой знае ли дали го върнаха или го затвориха
ТеодорДечев
на 06.07.2008 в 23:41:22 #172Ами да де - да вземат да я дадат компетентните власти и да сложат край и на нашата дискусия, че пак ни налазиха "форумните тролове". Според един такъв подземен обитател съм бил "известен антибългарин". От устата на човек с ник, който се разшифрова "Български национален съюз", това може току виж да се окаже комплимент ... Защо бре последователю на Тангра и на Расате, поради що да съм анти-българин. Ккаво Ви взех, о достойни потомци на "Ратниците за напредъка на българщината" ?
_BNS_
на 06.07.2008 в 23:37:16 #171ей тошев мекеренце комунярско! Само Аушвиц за такива изроди като тебе... да чукаш камъни до последен дъх!
_BNS_
на 06.07.2008 в 23:35:27 #170А тоя Теодор Дечев е известен като виден антибългарин!
ТеодорДечев
на 06.07.2008 в 23:26:56 #169Г-не Соколе Вардарски, Дрински или какъвто там сте още ... Тома последното съждение по темата ли е или просто така си пишете ?
Trakia
на 06.07.2008 в 23:26:05 #168На генерала му се привидели граничарски манафи...глупак
ТеодорДечев
на 06.07.2008 в 23:20:15 #167Е, точно там е проблемът де - че на близките и на роднините на пострадалите им е писнало да ги "разхождат" по терена и са натиснали немските власти за изяснят проблема. В Германия видяха зор, докато открият документи, уличаващи ръководството на ГЕСП, че са дали заповед да се стреля по хората, опитващи се да се прехвърлят през вече разрушената "Берлинска стена". След близо 17 годишно търсене, документите се откриха и на някои хора в Германия им стана некомфортно. Сега вече, разследването е тръгнало и по другите географски дестинации. Наскоро имахме мило посещение от германска евродепутатка. Едва ли ще е последно ... Така че, въпросът за молбата и дружеското съдействие си стои,при това - със страшна сила. Форумецът СДС пише, че "тези неща отдаван се знаят". Знаят се, ама не съвсем Има информация за убити граждани на ГДР. Но, колко са те ? Къде са загинали ? Къде са погребани, ако изобщо са погребани ? Много въпроси, които точно близките и роднините задават на висок глас, защото са дочакали България да влезе в ЕС и сега могат да ни питат "по-интимно" ...
shakalaka-Man-U
на 06.07.2008 в 23:07:39 #166shakalaka-Man-U, я кажи сега как натръшка бандитите с голи ръце. Ти нито си залавял, нито си виждал нарушител бе. ........................................................ Генерале ..природно недоразумение. За едно нещо не си прав.. Не съм виждал нарушител нито съм залавял такъв.. Хората които аз срещнах не бяха нарушили абсолютно нищо... По скоро бяха жертви на абсурдни идеи и порядки, имплементирани и пропагандирани от неадертало питекантропи като теб.. Едиствените нарушители който съм срещал бяха тези от твоето съсловие, които дори и днес вместо да се срамуват от простотиите на миналото си предпочитат да се гордеят със тях.. Няма да ти казвам че съм "натръшкал бандити" , нито пък ще се опитвам да се правя на герой както ти твърдиш, защото няма нищо героично в това да служиш на олигуфренски идеи/... Фактът че съм служил по задължение на границата принуден от обстоятелства които не зависиха от мен не ме прави горд.. Дори напротив.. за мен е срамно че някога съм бил част от нещо толкова абсурдно... но го приемам защото е част от моето минало и няма начин да го изтрия от живота и спомените си .. поне засега.
raylight
на 06.07.2008 в 22:57:53 #165Всеки, който оправдава убийство е съучастник в такова и ще бъде съден като такъв
ТеодорДечев
на 06.07.2008 в 22:51:04 #164Генерал Тошев написа: "Теодор Дечев, никаква дилема няма. Ти просто драматизираш нещата." Какво повече да пиша - щом няма дилема и щом всичко е спокойно ... Блазе Ви, г-н Генерал на спокойствието. Вярно, че това си Ви е професия, ама все пак ... Впрочем, как ще коментирате твърденията, че са били ликвидирани и вече заловени граждани на ГДР. То за това документални доказателства няма да се открият абослютно никога ама дали пък някой няма да вземе да си спомни ? Г-н Генерал, разбирам, че най-малко офицер - граничар ще тръгне да се самопризнава за тези истории. Що му трябва да изписва нови кофи с мастило. Само че, ще трябва да повторя, че никой не дири "клуп и край" на граничарите - срочно или свръхсрочно служещи. Търси се истената на един въпрос - дали политическото ръководство на ГДР е поискало от българска страна, бегълците с източно-германско гражданство да бъдат ликвидирани на място ? Ако отговорът е да възниква още един въпрос - дали българското политическо ръководство е приело да изпълни тази "интернационална молба" и в каква форма е облякло указанията за изпълнението й ? Никой не търси отговорност от граничарите. Парадоксално, но точно тези, които са натискали спусъка носят отговорност ... само пред себе си и пред Господа, разбира се ...
shakalaka-Man-U
на 06.07.2008 в 22:42:48 #163Генерале неспасяем си.. Не се правя на герой.. Просто прочетох тема с която съм запознат и смятам че можех да допринеса с нещо на дискусията.. Проблемът в БГ е че винаги ще се пръкне някой самозван експерт и всезнайко като теб и ще задуши всяка наченка на свежа идея или различно мнение в името на това да не би случайно да ти се накърни манията за величие... Хората като теб са национален проблем... заради който хора като мен отдавна сме избрали да живеем на друго място, защото ни е писнало от полуграмотни, и умствено ограничени всезнайковци като теб който имат Ай-Кю с по нисък коефицент от това на едно шимпанзе..
keke25
на 06.07.2008 в 22:29:08 #162Черен мазен леко пинал ,що ли е това? Танкист му рекъл дядо Господ и кимнал със глава. Хей танкист ,пей танкист давай газ на" Баба Настя" в бой да полети. Хей кимаф ,пей кимаф.....
