Почти нито един нашенец до този момент не е заявил желание да се върне в България след първата част на проекта на Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Агенцията по заетостта.

Става въпрос за „Информационни кампании сред българите в чужбина с цел популяризиране на инвестиционния климат и връщане на нашите емигранти и учещи в чужбина студенти в България". Проектът е на стойност до момента от близо 140 хил. лв.

Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на БАИ Светослав Младенов. Той посочи, че в рамките на 21 дни са обиколени 11 държави в Европа и Северна Америка и са проведени 13 срещи, на които са присъствали общо 750 човека.

Най-посещавани са срещите във Виена, Мадрид, Париж и Ню Йорк. Преобладаващата част от присъстващите са били на възраст от 18 до 35 години.

Младенов обясни, че хората които са в чужбина и учат или работят там не са на екскурзия и решението да се върнат у нас не е толкова лесно осъществимо.

Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Асен Ангелов, заяви, че след срещите ежедневно в агенцията постъпват автобиографии и запитвания от нашенци в чужбина, които търсят съдействие за намиране на работа.

Ангелов посочи, че е започнал да провежда срещи с големи работодатели у нас, на които да им бъде представена инициативата. Директорът на АЗ посочи, че към този момент работодателите у нас са посочили нуждата си от добре квалифицирани и образовани кадри.

Народният представител от Коалиция за България Мартин Захариев също е участвал в американската част от турнето на проекта. Той посочи, че не очаква нашенците в САЩ да загърбят всичко зад Океана и да се върнат у нас - това е mission impossible (невъзможна задача), но вярва, че българите там могат да допринасят много за развитие на родната икономика.

Той допълни, че в последните години по официални данни над 1,8 млрд. евро изпращат чужденците у нас всяка година, а ако добавим и тези "на ръка" сумата се удвоява.

По време на пресконференцията стана ясно, че инициативата да се върнат българите в България ще продължи с нови 10 събития в няколко държави. Предвижда се също така и разработване на стратегия с цел насърчаване на нашенците да се върнат.