"Апокалипсисът се отлага и то се вижда. Бройката на случаите не расте стръмно нагоре." Това каза в интервю за БНР математикът от БАН проф. Николай Витанов.
По думите му базовото репродуктивно число за разпространение на коронавируса днес е 1.15, а това е добра новина, защото е под 1.3 и така е от началото на седмицата.
Числата не са обнадеждаващи, но Омикронът се бори за доминация, поясни Витанов. Според него има още седмица, преди новият вариант да стане доминантен.
"В момента имаме съвместно разпространение на Омикрон и Делта в България и то се вижда от данните за смъртността. Ако беше доминантен Омикронът при този брой случаи, смъртността трябваше да е по-ниска с 10-15 случая. Което показва, че Делта вариантът още действа."
"Каквото ще става като максимални стойности на тая вълна, ще е в края на януари - началото на февруари. Първата половина на февруари вече може да очакваме спад на вълната", смята Николай Витанов.
С Омикрон трябва да се смени критерият, защото има голям брой заразени, които обаче не пълнят болниците толкова бързо, колкото Делта вариантът, отбеляза математикът.
По новия критерий няма да се наложи локдаун, ако заетостта на интензивните легла не надхвърли 80%. Областите ще бъдат клъстеризирани до 6, така че когато в една от тях интензивните легла се изчерпят, новите такива случаи да бъдат пренасочвани към област от същия клъстер, където има свободни легла, така че да не се затваря цялата област, посочи още Николай Витанов относно намеренията на управляващите да променят подхода за управление на здравната криза.
Според него именно затова в момента процентът на запълнените интензивни легла в София е "37 и нещо", а не 60, защото вместо максимално възможният брой се огласява пресмятане според актуалния брой интензивни легла.
Tong
на 13.01.2022 в 13:50:07 #3BGanio, напълно съм съгласен, единствено с уговорката, че не е ясно колко коректни са изходните числа - кой как е записан и т.н. По отношение на прогнозите другият момент е, че за да се създаде работещ модел, който да "предскаже" какво ще се случи с наистина висока точност, е необходимо да бъдат взети предвид много променливи, които почти винаги остават извън сметките или са невъзможни за установяване към момента на създаване на прогнозата. Затова и наблюдаваме доста несбъднати математически прогнози по време на тази "пандемия". Надявам се тези прогнози да се сбъднат поне, тъй като са като цяло положителни.
BGanio
на 13.01.2022 в 12:16:35 #2А, не така! В числата е истината, за който има желание да ги гледа и поне малко ги разбира, за да не се налага да вярваме в какво ли не. А информацията е общодостъпна. В световен мащаб смъртността от Омикрон започна бързо да пада - нещо невиждано като темп от поне две години. Тава важи и за България, където от 4,15% доскоро вече сме под 4%, но това все още е много високо спрямо средното за света световното, стигнало 1,74% от заразените днес. Разбира се, този спад донякъде се дължи и на експлозивното нарастване на новите случаи, докато фаталните случи следват след известно време, но хубавато е, че и по другя показател - спрямо приключилите случаи, пак има спад. А на нас това трябва да ни е целта - да не стоим на тези челни места по смъртност, защото изгубихме страшно много хора.
ce
на 13.01.2022 в 10:01:30 #1Май да каже кои числа ще се паднат на тотото ще е по-успешно