Доктор Петър Попов получи наградата „Джон Атанасов" заради приноса му в развитието на компютърните и информационни технологии.
Отличието му бе връчено от държавния глава Георги Първанов.
На церемонията Петър Попов пристигна със съпругата си бразилка и 6-месечната си дъщеря.
Престижното отличие се връчва за 8-ми пореден път. Идеята за тази награда е израз на един от най-важните приоритети - инвестицията в младото поколение, в образованието, в стратегическите направления на науката и технологиите, посочи държавният глава.
Според него инвестицията в наука и образование трябва да е приоритет не само на президентската институция. По думите му наградата „Джон Атанасов" има дълбоко ценностен смисъл.
Кризата оголи дефицит на ценности и образци на подражание, изтъкна още Първанов.
Той посочи, че наградата "Джон Атанасов" е скромен израз на признание към това, което дава българската наука и образование на нацията ни. В условията на криза не само, че не трябва да бъдат орязвани парите за образование и наука, а напротив - съобразно възможностите на всеки един момент да бъдат увеличавани, категоричен е държавният глава.
Георги Първанов посочи още, че именно образованието и науката ще изведат страната ни напред и ще я доближат до водещите европейски страни.
На Петър Попов държавният глава пожела дъщеря му Ангелина да тръгне по неговия път. Шестмесечната Ангелина промърмори нещо на бебешки език, което президентът Георги Първанов коментира с думите: „Приемам го като знак на съгласие."
Петър Попов от своя страна посочи: „Наистина пари няма." Според него липсата или наличието на средства в една организация е следствие, а не причина за управлението на тази организация.
По думите му научните организации трябва да покажат нужното ниво и резултати и едва тогава да искат пари.
В България Попов се е върнал поради лични причини. Животът в България си има много приятни страни, има и не толкова приятни, като всяко едно място на света.
Петър Попов е роден в София на 16 юни 1977 година. През 1999 година завършва Софийския университет специалност „Механика", след което записва докторантура по космическо инженерство в Тексас. Попов има 19 научни публикации в престижни издания.
Академик Кирил Боянов, който представи биографията на доктор Петър Попов, се пошегува „Нашето влияние в Бразилия се разраства", визирайки чуждестранната съпруга на наградения. Академик Боянов допълни, че Попов освен постижения в научната област работи и за укрепване на международните отношения.
Грамота за принос в развитието на информационните технологии получи и Кузман Ганчев, който в момента работи в "Гугъл". Той завършва колежа в Пенсилвания, работи в сферата на машинното самообучение и компютърна лингвистика.
Грамота за научните си разработки получи и Петър Георгиев, който работи в сферата на новите софтуерни технологии. Той има над 22 изследователски проекти за правителството, негово дело е системата Булстат.
Ученикът от хасковската математическа гимназия Антон Атанасов също получи грамота заради успехите си в над 34 олимпиади и други състезания. Ученикът е донесъл на страната ни сребърни, бронзови и златни медали от различни състезания.
kozlodoev
на 06.10.2010 в 02:05:00 #19Два отделни постдока виждам (Тексас и Кайзерслаутерн) преди позицията в БАН. А от това, че си съавтор на нещо то не става по-малко публикация. Оттук нататък, това за резултатите така поставено е малко глупаво. Ако става дума за академична работа, няма как да впрегнеш каруцата пред коня. Но при всички положения си има строги правила -- проектите се описват предварително, представят се резултати и пр.
Travis
на 05.10.2010 в 02:39:34 #18Добре, 6-месечна, моя грешка Ето му резюмето http://parallel.bas.bg/~ppopov/Resume/resume.html Какво виждаме - ФМИ, после докторат в А&М (чисто съвпадение, но и аз бях приет в А&М със стипендия преди точно 10г - тогава им отказах, приемаха куцо етц), после постдок в същия унив (4г постдок) - винаги е минус да си постдок където си взел доктората, просто професора/дипломния ти те задържа на малко по-висока заплата - и после БГ след като никой не ти иска за асистънт проф или 2-ри постдок. Много българи минават по неговия път, с този софтуер шанса за работа извън академия е малък. Освен това е има наглостта да каже че е бил пълен отличник в ФМИ (ГПА 4.0 значи 6.00) - по мое време такива бяха 1-2-ма и те не отиваха в А&М. Ако наистина е такъв, доста жалка кариера. И няма 19 публикации, а 3 - в другите е съавтор. Това за постдок (не е ясно коя година е резюмето) е кръгла 0-ла. Нищо чудно че не си е намерил позиция. Не омаловажавам човека, но това са фактите
desert rose
на 05.10.2010 в 00:07:16 #17newage | 04.10.2010 22:02 Абе какъв е този Джон Атанасов, дето го раздават. Та той дори не е българин. Истинските българи лежат забравени в историята, вижте http://beinsa.info/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=20 напълно си прав
Pierre
на 04.10.2010 в 23:35:07 #16Резултати не се получават без пари. Това трябва да го е научил в Америка.
newage
на 04.10.2010 в 23:02:31 #15Абе какъв е този Джон Атанасов, дето го раздават. Та той дори не е българин. Истинските българи лежат забравени в историята, вижте http://beinsa.info/index.php?option=com_content&view=category&id=3&Itemid=20
kozlodoev
на 04.10.2010 в 22:30:16 #14"(6-годишна дъщеря)" 6-месечна дъщеря. Еех, ако хората брояха до 20, преди да хващтат клавиатурите...
Travis
на 04.10.2010 в 19:42:13 #13Чета "Мисия Лондон" и тази история спокойно може да е излязла оттам. Отидох да уча в Тексас (за незнаещите - Тексас е нещо като Странджа Сакар ... в много отношения) че само там ме приеха, хванах се с една бразилка ама тя взе че забременя (6-годишна дъщеря) и като завърших не можах да си намеря ни работа ни постдок (кой иска българин с жена бразилка и дете - та в софтуера е твърдо индийска мафия) та трябваше да се приберем в БГ. Татко се познава с шофиора на Гоцето, та някой в ПР-а решил че сме подходящи (е, наградата я делим 50/50 ама все пак). Не знам какъв доктор е, но такава глупост че резултатите идват преди инвестиците - ако не са журналята не знам как можеш да кажеш (хайде кажи го на един спортист, или инвеститор или ...знам ли) . разбира се, мложе да не е така но така звучи. абсурдите в БГ нямат граница
kozlodoev
на 04.10.2010 в 16:56:20 #12"Обясни ми какъв точно този принос?" Не ми е работа да ти обяснявам. Ако те интересува, намери съответните публикации и се запознай с тях.
TheSpider
на 04.10.2010 в 16:53:11 #11kozlodoev | 04.10.2010 15:50 Обясни ми какъв точно този принос?
TheSpider
на 04.10.2010 в 16:51:42 #10Определено "Първо резултати, после пари" не работи. Проверено е и не дава резултати. Американците са видяли вече, че без пари нещата не стават и затова работят с много пари. И най-вече много работят. Ако ставаше даваха резултат тия глупости, които ги говорят, хората по света щяха без пари да правят големи неща, но аз не знам някой да е постигнал така нещо...
kozlodoev
на 04.10.2010 в 16:50:08 #9"Иначе за носителят на наградата също така не се казва какво точно е допринесъл за НАШАТА наука." Наградата е за принос в развитието на информационните технологии, не за някаква "ваша" наука.
Civic Mundi
на 04.10.2010 в 16:37:28 #8Матю, по принцип си прав. За да има резултати, трябва да се вложат средства и труд. Но в една държава, в която паразитното живуркане на гърба на данъкоплатеца е станало начин на живот и е е считано за краина цел, нещата стоят различно. Комуноидитие създадоха система от ''наши'' и ''ваши'', търтеи и черноработници. ''Нашите'', търтеите, все още обитават държавните институции и не искат да работят а само чакат заплатата и се оплакват. ''Другарите'' учени чиновници функционират в рамките на безотговорността и безстопанствеността от Соца. За това ''Първо резултати после пари за науката.''
JedyMaster
на 04.10.2010 в 15:32:12 #7Поклон пред българския гений, който не мрънка постоянно за пари и се оплаква от своите битовизми.
Матю
на 04.10.2010 в 15:31:41 #6Нещо сбъркано има в това "Първо резултати после пари за науката". Без пари няма как да се направят каквито и да е резултати в разумни срокове. Под пари разбирайте не само онези шумолящи хартийки, но и работна среда, техника, консумативи, контакти и т.н. Т.е. някой трябва да инвестира и то да инвестира където трябва, колкото трябва ... и в когото трябва. Иначе се сбозва всичко.
TheSpider
на 04.10.2010 в 15:08:34 #5"Грамота за принос в развитието на информационните технологии получи и Кузман Ганчев, който в момента работи в "Гугъл". Той завършва колежа в Пенсилвания" Не знаех, че вече като работиш за голяма чуждестранна фирма (или каквото там се води) е голямо постижение за българската наука... Иначе за носителят на наградата също така не се казва какво точно е допринесъл за НАШАТА наука. Тези много публикации ги е правил като е бил в чужд университет. Не искам да изглежда разбира се като заяждане, бих се зарадвал на всеки българин, който е допринесъл с нещо за България, но в случая наградата носи името на "откривателя" на компютъра, за който почти никой не знае и който също така като наградените е работил извън България и се дава на хора, който работят за чужди компании извън България...
tenseinsider
на 04.10.2010 в 14:50:45 #4Този банален сив селянин каквото и да докосне го превръща в скъсани цървули.Интересно,няма ли около него човек който да е в състояние да напише нещо човешко,което този тъпак да прочете.
Sven
на 04.10.2010 в 14:10:52 #3Само не разбрах с какво този Петър Попов е допринесъл за развититето на информационните технологии? Първо резултати, полсе пари но същото важи и за "Първо резултати, после награди". В България няма хора развиващи информационни технологии, има хора копиращи информационни технологии. Досега никой нищо съществено не е създал. Това, че някой се занимава с информационни технологии не значи, че допринася нещо за България. Публикации всеки прави. Патентите къде са?
NikB
на 04.10.2010 в 13:54:47 #2Жалко, че говедото Гоце обезмисля всички награди, които връчва.
Добри Божилов
на 04.10.2010 в 13:20:18 #1Един истински млад учен, каквито ни трябват, а не каквито са ни повечето...