До 1 януари 2007 година в българските документи за самоличност трябва да има електронен носител, съдържащ личните данни от персоналната страница в електронен формат, както и цифрова снимка на приносителя.

Данните трябва да бъдат защитени от неправомерен достъп и подписани с електронен подпис, реши кабинетът на днешното си заседание.

Запис на дактилоскопна информация в паспортите ще трябва да започне не по-късно от февруари 2008 г. Тази информация няма да се добавя към вече издадените до тази дата паспорти и ще важи само за новоиздаваните документи за самоличност.

Министерския съвет прие Концепция за българските документи за самоличност в условията на Европейския съюз и създаде междуведомствена работна група за координиране дейностите по изпълнението й с председател заместник-министър на вътрешните работи.

След шестгодишна експлоатация на системата за издаване на документи за самоличност обаче се наблюдава амортизация на използваните за работата й материални ресурси, в т. ч. изчислителна техника и средства за персонализация.
Съществува тенденция за изоставане спрямо водещи технологии за изработване и персонализация на документи за самоличност, посочват от правителствената информационна служба. След атентатите в САЩ през 2001 г. настъпи промяна в концепцията на документите за пътуване в международен мащаб.
Въведе се изискване за по-тясно обвързване на документа с личността на приносителя, както и за повишаване на устойчивостта срещу подправяне или фалшифициране на документи.

Тази промяна беше регламентирана в редица документи на Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз. ЕК въведе регламент, с който задължава страните членки да започнат издаване на нов тип документи за пътуване, съдържащи електронен носител със записани в него биометрични данни на притежателя.
Този регламент е задължителен за България към датата на присъединяване.