•Премиерът се зарече да не използва популизма и демагогията
•Надежда Михайлова разказа виц от трибуната
Дебатите около вота:
•Станишев - илюзиите се изпариха
•Илчев - вотът за БСП е нужният дезодорант срещу мириса на петрол
След почивката
•Абрашев изсвири на пиано отношението си към вота
•Ст.Данаилов - да не превръщаме дебата в лош самодеен театър
•М.Михайлов - Паси да смени Слави Трифонов с "Шоуто на Паси"
•А.Първанова - Вотът е сапунен сериал със заглавие "Партизан за власт се стяга"
Външният министър Соломон Паси разчупи традицията на "закостенели и банални" изказвания от парламентарната трибуна.
По време на дебата около вота на недоверие, поискан от БСП, първият ни дипломат внесе в залата статив с множество графики и от трибуната с показалка в ръка илюстрираше своите съждения, докато специално поканен квестор прелистваше графиките.
Космическо ниво на средномесечните пенсии прогнозира Паси през 2007 година, ако тогава управлява НДСВ. Той илюстрира изказването си с многобройни графики, които представиха ситуацията в България през 1996 година по време на управлението на Жан Виденов и тенденциите за 2007, в случай, че управляват съответно БСП и НДСВ.
Например заплатите ще са в съотношение 4:1 в полза на жълтото управление, отчете Соломон Паси.
Той изтъкна, че инфлацията през 1996 е била 121%, а днес е 2.3%. През 1996 268 души месечно са искали българско гражданство, а сега са 2205.
Показателен според Паси за международната изолация на България по това време е фактът, че за повече от 2 години Виденов е имал само 11 международни срещи.
Външният министър илюстрира демографската политика на червените с трудностите, които е имал при отглеждане на третото си дете, което се е родило в този период.
Социалният министър Христина Христова от своя страна изтъкна постиженията на правителството – въвеждането на минималните осигурителни прагове, намаляването на безработицата, увеличаването на средствата за социални разходи и други.
По думите й, червените не предлагат никакви алтернативи.
Тя отново подчерта, че 80% от икономиката е частна и няма механизъм държавата да налага на предприемачите размера на заплатите.
БСП-депутатът Емилия Масларова опонира, че предлагат да се намали ДДС за хляба и лекарствата, да се коригира точковата система и други, без да се искат допълнителни средства, а само да се пренасочат наличните.
Тя илюстрира критиките си към социалната политика на правителството със случая на гражданина, който поискал статут на прасе, защото му се полагало поне норматив за храна.
Даниел Вълчев пък заяви, че очаква като резултат от този вот “зародиша на дясно-центристка конституционно мнозинство.” Той подчерта, че социална държава не означава социалистическа държава и изрази недоумението си как управляващите могат да вдигнат нивото на раждаемостта.
Може би трябва отново да дойде господин Овчаров, който да спре тока и парното, а Мими Виткова да забрани вноса на презервативи, попита Вълчев от парламентарната трибуна.