Отпада изискването за заявителите да предоставят лицензия за използване на източници на йонизиращи лъчения за медицински цели, когато в лечебното заведение ще се използва медицинско оборудване с източник на йонизиращо лъчение.

Това е една от промените, които Министерство на здравеопазването предлага в режима по издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност и регистрационния режим на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите.

Обстоятелството да се предоставя лицензия за използване на източници на йонизиращи лъчения за медицински цели ще се удостоверява служебно от регионалните здравни инспекции.

Законопроектът предвижда още и служебна размяна на документи в процедурата по преценка за недостатъчност по чл. 81 във връзка със сключването на договорите на лечебните заведения с Националната здравноосигурителна каса. С посоченото се цели да се намали административната тежест на заинтересованите лица в посочените административни процедури. Предвижда се също така да се създаде изрична и ясна нормативна уредба по отношение на реда, по който лечебните заведения за извънболнична помощ, хосписите и медицинските и дентални факултети към висшите училища ще уведомяват за настъпилите промени в тяхната регистрация, както и документите, които следва да се представят в тази процедура. Изричното посочване, че следва да се представят само документите, свързани с промяната, цели да намали административната тежест за заявителите.

Предлагат се и промени, с които се въвежда възможност за субсидиране на държавни и общински комплексни онкологични центрове от бюджета на Министерството на здравеопазването за медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК така, както това е предвидено за болници и центрове за психично здраве.

Друга предложение е с цел увеличаване броя на донорите да има възможност да могат да се вземат органи и тъкани от починало лице, ако е изразена воля за това от по-широк кръг негови роднини. Към настоящия момент това са: съпруг или родител; дете; брат или сестра. С промените се дава възможност воля за донорство да могат да изразяват и други роднини по съребрена линия до четвърта степен, включително при родство, възникнало въз основа на осиновяване, но не по-рано от три години от осиновяването. Изрично е посочено, че всеки следващ ред роднини могат да формират воля единствено при липса на по-близки роднини. За да няма съмнения за недобросъвестност при вземането на органи и тъкани от починало лице изрично се уточнява, че ако починалото лице няма близки, то не може да бъде донор.

Тези промени от своя страна могат да помогнат на повече нуждаещи се от трансплантация.

Друго важно предложение е лицата да могат да изразяват изричното си съгласие за донорство, което няма да замести волята на роднините, но ще ги насочи към желанията на починалия, изразени приживе.

Всичко това здравният министър Кирил Ананиев е описал в доклада си до Министерския съвет относно одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения.