Броят на областите и разделението на общини в България трябва да бъде променено с оглед на средноевропейските показатели и регламент според брой население, вид на предоставяните услуги и др.
Освен това преразглеждането на административното деление на страната ще се наложи за следващия програмен период – 2020, за да може страната ни да отговори на изискванията.
Това стана ясно от думите на регионалния министър Лиляна Павлова по време на форума „Региони в растеж”, който се провежда в Бургас.
Преразглеждане на броя на областите ще е необходимо за подготовката на следващия програмен период от гледна точка на „Европа на регионите“, Брекзит и новия подход за еврофондовете, подчерта министърът.
След 2020 г. България вече ще има един нов регион от гледна точка на европейските критерии за финансиране - това ще е София, стана ясно от думите на Павлова, която обясни и че съществуващите в момента 6 района за планиране на инвестициите също ще бъдат преразгледани.
По отношение на централизацията и децентрализацията Павлова обясни, че Оперативна програма „Региони в растеж“ е стъпка в посока към децентрализация и предоставяне на правомощия на общините.
Чрез нея за първи път се делегира правото и отговорността на общините да бъдат междинни звена и да определят проектите, които да бъдат финансирани.
Управляващият орган одобрява инвестиционната програма на съответната община, а тя планира конкретната инвестиция, избира проектите, прави избор на екип, който да изпълнява функцията на междинно звено и да прави оценка на проектите и съответно отговаря и за реализацията им.
Правим първата стъпка с 39-те големи градове, които имат капацитет да бъдат такива междинни звена.
daisy-springs
на 05.07.2016 в 10:34:40 #6Изключително глупава идея, по някаква си оперативна програма. Тази другарка не помни ли, че вече го играхме на девет области и до каква бюрокрация доведе това, до какви затруднения за гражданите? Трябва промяна на ИК за брой жители по селата, които имат право на кмет. Под 500- само кметски наместник. Но не може да подлагаш на тормоз стотици хиляди хора и да ги лашкаш към общински центрове, отстоящи на километри, за един подпис или разрешително за нещо си. Да се пригодим към Евросъюза не означава да предлагаме необмислени идеи. Трябва първо да се прецени дали това ще бъде в удобство на народа. И цялата тази патаклама до какво ще доведе? До нови харчове за документи, печати, бланки, нови сгради и нови назначения, за да може хората да не спят пред общините и да си свършат работата за един ден. Абе, глупости на квадрат. Точно от Павлова не го очаквах, мислех я за разумен човек.
Sting_5
на 05.07.2016 в 08:47:53 #5Каква сума само 2500 млд евро.Изчислена точно до цент. ....И за какво! ......Защото сме изоставали по времето на социализма....Да тогава изоставахме и бяхме 17 -та икономика в Европа. Сега при капитализма напреднахме и стигнахме дъното - последни в Европа. Може би само братска Украйна ни изпревари след преврата през 2014 г.и идването на власт на киевската хунта....А иначе за дружбата ни със СССР може също да се кажат няколко думи. Например за евтините суровини, които получавахме и препродавахме и то само срещу няколко тенекийки , които правешкия хитрец закачваше на реверите на Брежнев...Сега от дружбата ни със САЩ получаваме скъп ток от двете наши ТЕЦ- ове, харизани на концесия на янките....Златото ни отива някъде в джобовете на "Дънди Прешъс" , пак на концесия срещу цели 1.5 % процента, които вземаме от печалбата.На мене ми се струват много тези 1.5% ...Много взимаме бе.Не може ли да им ги харижеме и тях.Ей така от добро сърце и евроатлантическа солидарност.
Kopp
на 05.07.2016 в 00:29:21 #4Малий, (брюкселската и софийската) бюрокрация не спи, тя се самовъзпроизвежда! Нищо не я плаши, ни Брексит, нито Whoexit! Нищо ново - постоянно е преливането от пусто в празно!
NikB
на 04.07.2016 в 19:49:18 #3Към Борис: За нас е много по-важно, че двете социалистически провинции глътнаха над 2500 МИЛИАРДА евро, за да заприличат на белия свят. Това е сумата, с която изостава държавата, заради социализЪма и дружбата с СССР
Бухал
на 04.07.2016 в 17:57:33 #2Не всяка провинция в Германия си има герб от няколко столетия, ами и много села са си със собствен герб.
boris
на 04.07.2016 в 17:44:32 #1Пак Брюксел почнаха с дивотиите и нашите шматки скокнаха до небето. А в Германия как ще ги смените провинциите бе? Дето всяка си има герб от 500 години? Bulgarexit трябва.