В части от Североизточна България ще бъдат възстановени различни горски местообитания, съобщава БНР.
Това ще се случи с над един милион евро по европейската програма "LIFE". Финансирането от Европейския съюз е 75%.
Нехарактерни дървесни видове ще бъдат премахнати, а на тяхно място ще бъдат засадени дървета, типични за съответния район. Работата се извършва на територията на Добрич, Балчик, Тервел и Генерал Тошево.
Прави се анализ на климатичните промени. Именно сушата е един от най-негативните ефекти в Североизточна България, обясни инженер Теодор Тодоров, който работи по проекта, изпълняван от Североизточното държавно предприятие.
Общата стойност на проекта е близо 1,4 млн. евро, а партньор е Югозападно държавно предприятие-Благоевград. Те ще осигурят контейнерни фиданки, с които ще бъде осъществено новото залесяване. При тях оцеляването стига до 99% за разлика от растенията, които се засаждат на гол корен.
Тодоров обясни, че става въпрос за дървесни видове като акация - към момента насажденията от тези видове с в лошо състояние, не са продуктивни и не могат да се възобновяват.
По тази причина по проекта те ще бъдат подменени с типичните за района растителни видове - дъбове и други широколистни видове.
Опако
на 03.12.2020 в 22:51:31 #2Не знам какъв е тоя "инженер" - лесотехнически ли е, но в България няма диворастящи Акации! Вероятно говори за Robinia Pseudoaccacia, което е северноамериканско дърво, добре интегрирано у нас и в почти цяла Европа от два-три века! Иначе добре са решили за дъбчета и др широколистни, но как това решава проблемът със сушата? Проектът прилича на опит за отклоняване на евросредства и злоупотреба с тях!
GolaVoda
на 03.12.2020 в 19:06:51 #1с един милион нищо няма да възстатоните щото при пазарната демокрация едно дръвче може да струва 1 евро..... а може и 20 евра а аз знам за едни дръвчета по 120 евра.