Досега във II-ра САГБАЛ „Шейново" изследване на алкално-киселинното състояние на плода през време на бременността и раждането се правеше чрез взимане на кръв от пъпната артерия на плода.

Благодарение на „Българската Коледа" обаче, лечебното заведение вече разполага с компютърна система на стойност около 30 000 евро, която позволява извършването на неинвазивен анализ.

Това съобщи днес представителят на ръководството на болницата д-р Богословова при представянето на внедрения там нов метод, цитирана от здраве.нет.

Тя добави, че болницата разполага с четири топографа, които могат да изпращат непрекъснато данни към системата.

Това дава възможност всяка жена в последната фаза на бременност, която има някакъв проблем, да се изследва.

Нейният колега проф. Боян Атанасов коментира, че системата е закупена от Германия и целта и е да отчете сърдечната честота на плода, а също така маточната активност.

По този начин се открива недостатъчното снабдяване на плода с кислород и се предотвратява неблагоприятният изход от раждането на новороденото.

 Д-р Петър Игнатов, по чиято идея е внедрен методът във II-ра САГБАЛ „Шейново" отбеляза, че отчитането на необходимите данни се прави чрез математически алгоритъм.

В Германия той e разработен още през 1998 г., но софтуерът за кардиотокогрфа е завършен през 2006 г.

Той отчете, че големият плюс на метода е, че бременните могат да изследват снабдяването на плода с кислород, още преди започването на раждането.

Така може да се прецени по-рано какво да се предприеме при откриването на проблем и дали е необходимо цезарово сечение