Апликацията от различни стикери на предното стъкло е не само безсмислена, но и опасна. Това твърди председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка инж. Йонко Иванов пред bTV. Той е инструктор вече 35 години. Наясно е с всички законови промени за автомобилите.

За него лепенките: "Те са цяла броеница от стикери. Модерните технологии са такива, че изискват максимално остъкляване на автомобилите или максимално отваряне на стъклата на автомобилите с оглед да има по-голяма видимост... Съответно се създава и по-голяма безопасност за движение на автомобилите", каза Иванов.

Информация за застраховките вече от години има всеки полицай, който ви спре на пътя. Дори без да има лепенка на стъклото. „В момента, в който ви спрат, на таблета вече има връзка. За мен все още е чудно, след като повече от 2 години полицаите имат таблети, полицията разполага с електронна система, с която автомобилът може да се види дали той има гражданска отговорност или не - защо това нещо може да съществува", недоумява инструкторът.

Според него лепенките вдигат цената на застраховката. „Ако се мине на електронизация, това означава, че ще падне цената на гражданската отговорност. Много по-бързо може данните на автомобила да бъдат вкарани по електронен път към дадения застраховател и оттам вие да си получите полицата на следващата секунда. Не е необходимо да се ходи, да се чака по гишета, да се седи на определени места и да губим време”, коментира инж. Иванов.

Той споделя, че е пътувал наскоро из Великобритания и там не е видял стикери по стъклата. Инструкторът е на мнение, че електронизацията би намалила и рушветите: „Колкото по-малко хора, толкова по-малко корупция. Колкото повече техника, толкова по-малко проблеми по пътищата има”, категоричен е Йонко Иванов.