Зала Арена Армеец събра образователната общност и буквално се пукаше по шевовете. Учители от цялата страна се събраха на учителски събор в столицата.
Старт на събитието дадоха каба гайди. Държавният глава, който също уважи събитието бе посрещнат с бурни аплаузи от учителите.
Източник: БГНЕС
Събрали сме се под едно национално знаме, на което пише образование и просвета, с тези думи образователният министър Меглена Кунева даде думата на президента Росен Плевнелиев, който приветства представителите на най-благородната просвета.
12000 български учители са в залата, по думите му и пред тях политиците трябвало да застанат мирно и да ги чуят. Съдбата на всеки човек зависи от неговия учител, подчерта Плевнелиев. Именно учителите определяли бъдещето на страната. Президентът се похвали със своите родители, които също са учители. Убеден съм, че вие сте благословени с вашата професия, обърна се президентът към учителите.
Възраждането на българското образование трябва да бъде национален приоритет, смята Плевнелиев. Трябвало да се гледа на сектора като инвестиция и да се влагат средства в образованието. Реформата нямало да се случи без преподавателите. Държавният глава е доволен, че реформата е стартирала. Според него трябва да се увеличат заплатите на учителите.
Налагаме нови европейски критерии, налагаме нови хоризонти пред българското образование, смята президентът Плевнелиев. Той коментира, че подкрепя дуалното образование. Трябвало да се поеме отговорност за реформата, която трябвало да е в центъра на общественото внимание.
Искаме заедно да изковем бъдещето си, изтъкна Плевнелиев. По думите му бъдещето не идвало по тръби за газ и нефт, а чрез иновации. Нека се грижим за българските училища, настоя държавният глава. Училищата трябвало да са достъпни и любими за децата. Поклон пред вашата мисия, заяви още Росен Плевнелиев.
Източник: БГНЕС
Кметът на София Йорданка Фандъкова също сподели вълнението си да види толкова учители на едно място. Да бъдеш учител е мисия, подчерта столичният кмет. Около 90 000 са българските учители. По думите й всеки един от тях оставял своя отпечатък върху образованието. Основните средства в сектора трябвало да се насочат към стимули за учителите, в качествена работна среда и квалификация на учителите. Фандъкова се похвали с инвестициите в образованието в София. Инвестициите в учителите ще се върнат многократно, смята Фандъкова.
За един министър на образованието било важно да чуе учителите, според Меглена Кунева. Тя коментира отдадеността, страстта, отговорността и търпението на учителската професия.
Източник: БГНЕС
Учителите са гръбнакът на реформата, убедена е тя. Общността трябвало да намери решението на проблемите в образователния сектор. Държавата и МОН трябвало да отделят внимание на учителите. Именно учителите държали ключа за бъдещето на страната ни.
Кунева е притеснена от демографската криза. Трябвало да се закрият училищата, където имало само по две деца на випуск. Това трябвало да става без сътресения и плавно. Образователният министър акцентира и на важността на приобщаващото образование. Меглена Кунева се обяви за подновяване на учителския състав. Опитните пък щели да бъдат ментори на младите преподаватели.
Вие създавате граждани, обърна се тя към преподавателите.
Чувам ви, разбрах ви, увери Меглена Кунева. Тя защити делегираните бюджети. Трябвало да се върне общественото внимание към дисциплината в клас. Не вярваме в реформите без пари, каза още просветният министър. Няма да бягаме от темата за заплатите винаги, категорична е тя. МОН щяло системно да подобрява социалния статус на учителите.
Меглена Кунева е доволна от коментара на финансовия министър, че приоритет за следващата година ще е образованието. Ведомството щяло да се бори средната учителска заплата да е над средната за страната.
Източник: БГНЕС
Кунева даде заявка за 10% ръст на учителските заплати от 1.01.2017. От догодина обезщетението при пенсионирането на учителите ще е десет заплати и половина.
Да се рестартира образователната система, поиска още министър Кунева. Важно е да запалим искрата, настоя тя. Всяка промяна носи малко страх, успокои Кунева гилдията, визирайки промените в новия образователен закон. Държавата се прави с хора, коментира още тя. Не сте сами, имате съмишленици, за образованието пари ще има, подчерта Меглена Кунева.
Вие сте гръбнакът на националната ни сигурност, увери тя учителите. Вие променяте бъдещето, заяви още Меглена Кунева.
В същото време родители организираха флаш моб пред Арена Армеец. Те представиха с плакати своята визия за реформата. Тя била лесна, според тях. По мнението им, който учи, той трябва да избира учебното съдържание.
Източник: Диляна Панайотова
Учителят и ученикът трябвало да съставят учебното съдържание. Ученикът трябвало действително да е в центъра на системата. Децата трябвало да решават какво, кога и как да учат. Това означавало питащи ученици и отговарящи учители. Истинската реформа означава свобода, според родителите. Те искат финландски модел на образователната ни система. Във финландското просветно ведомство раболи 17 човека.
didok
на 20.06.2016 в 11:54:53 #13Като студент Росен Плевнелиев става член на Българската комунистическа партия и е избран за член на ръководството на партийната организация във ВМЕИ „Ленин“.[ ............................................. Ха сега някой да отрече, че Партията-майка не е създавала "умни и иновативни " личности.
didok
на 20.06.2016 в 11:50:37 #12Иновациите са "запазена марка" на офшорките "Инокс" и "Билингам .
Xa-x@v
на 20.06.2016 в 00:17:00 #11Ревльо,защо Тиквата ти наби канчето и ти стоя,като. утка
hmmm
на 20.06.2016 в 00:10:05 #10batnasko ами то просто няма смисъл, какво да се коментират простотиите му. Аз не виждам някакво, дори елементарно обяснение и обосновка, за икономика на знанието, която се постига и със собствено производство, в което да се и влагат собствени иновации, и за което са нужни ресурси, а напротив - всякакви общи приказки, пропаганда, хвърчила и балончета. Не знам, може би искал да каже на учителите да закриват химическите специалности от които би трябвало да излизат точно хората разработващи полимери, всякакви нови материали и фибростъкла че дори и битумните смеси за асфалта на бойковото технологично равнище, че да могат само чужденци да оперират тук - 10 години ще плащаме асфалт, следващите 10 продукцията на чужди водещи концерни, а някой нахилен пинокио като него ще продължава да дрънка тъпотии и заблуди.
трактор
на 19.06.2016 в 23:39:33 #9Майкрофт Холмс на 19.06.2016 в 17:55:29 =============== по някой път наистина ме изненадваш, а знаеш ли че копирането ставаше с благословията и помощта на Япония а Русия си затваряше очите и стискаше зъби, все пак бяха врагове?
stoyanv
на 19.06.2016 в 23:23:55 #8Г-н Президента е в грешка-доброто бъдеще идва по всички канали, по които имаме ресурси и постижения. На едното му викаха база а на другото надстройка. Не може Плевнелиев да казва "Остави базата, гледаи надстройката". Докато Бойко работи за газ, нефт и комуникации, Президента само дава акъл отгоре. Така е лесно. Неговото изказване иска по-скоро да каже че той не е съгласен с премиера нещо, че е самостоятелен и че е по-умен. Очевидно има търкане и разграничаване. Президента издребнява така. Дребнав президент кому е драг? Работи на празни обороти. Поне да не пречи на тези които работят. Да се връща по скоро в сферата си на компетенция и там да се доказва.
Kopp
на 19.06.2016 в 22:50:10 #7Пастирката, Кунева, Данчето - отбор юнаци! Излишни за следващите коментари!
Q99
на 19.06.2016 в 21:20:27 #6Холмсе, и ти най-сетне да кажеш нещо смислено, без да тролиш.
Q99
на 19.06.2016 в 18:11:01 #5Поредното неадекватно свързване на различни понятия от нашият мухльо с едничката цел да си покаже тънко пак русофобията. Рядък тиквеник.
Mithrandir
на 19.06.2016 в 17:45:19 #4Това е интересно. Само че тръбите ги има, а иновациите ги няма. Ха сега де?
Civic Mundi
на 19.06.2016 в 16:54:43 #3На кратко: бъдещето на България не е свързано с един примитивен азиятски агресор с икономичеката платформа на държава от третият свят.
nsmilitia
на 19.06.2016 в 15:46:11 #2"Бъдещето не идва по тръби за газ и нефт, а чрез иновации, обяви Плевнелиев пред 12 хил. учители" Вярно е това, но за България това бъдеще изглежда прекалено далечно, а трябва да се мисли и за настоящето. Когато цвета на нацията ти, а и голяма част от населението, се изнесат в чужбина забрави за каквото и да е бъдеще. Лично г-н президентът да обяви точно той с какво е допринесъл за иновациите. На приказки всички са много силни. Дела трябват на България, не кръчмарски пожелания и заричания.
трактор
на 19.06.2016 в 12:18:34 #1Бъдещето не идва по тръби за газ и нефт, а чрез иновации, обяви Плевнелиев пред 12 хил. учители ======================== Доста умно изказване за плевнята, явно някой му е написал речта, а това за рестартирането на образователната система ще е добре ако изцяло се заимства някой успешен модел, дори този, който работеше в България допреди "демокрацията"