Индия и Южна Корея се споразумяха със САЩ да продължат да внасят ирански петрол дори след като предстоящите санкции влязат в сила, според азиатски източници на Bloomberg.

Все още обаче няма окончателно решение по въпроса, а официално съобщение се очаква едва след като ограниченията влязат в сила на 5 ноември. Преговорите все още са в ход, така че условията подлежат на промяна.

Ако двете държави бъдат освободени от наказателни мерки от страна на Вашингтон, това ще гарантира, че поне част от иранския петрол ще продължи да достига до световния пазар. Това ще успокои страховете от срив в предлагането и допълнително ще потисне международните цени на петрола точно преди предстоящите избори в САЩ.

Азиатските страни сериозно намалиха вноса на ирански петрол, подготвяйки се за санкциите

Азиатските страни сериозно намалиха вноса на ирански петрол, подготвяйки се за санкциите

Сорт Брент поевтиня с около 14% от 85-те долара за барел, за които се търгуваше през миналия месец, заради признаците, че другите производители от ОПЕК ще добиват повече, за да компенсират разликите в предлагането.

Почти всички купувачи на ирански петрол преговарят със САЩ, за да могат да продължат да търгуват с Техеран, без да попадат под ударите на Вашингтон. През пролетта американците се оттеглиха от ядрената сделка с Иран и обявиха, че ще възобновят санкциите.

Плащанията на Индия за иранския петрол ще отиват в местна доверителна сметка, която може да се използва за бартерна търговия с Техеран. Никаква част от средствата няма да отива директно в Иран, съобщават източниците на Bloomberg.

Индия пренебрегва санкциите на Тръмп срещу Иран

Индия пренебрегва санкциите на Тръмп срещу Иран

Страната е един от най-големите вносители на петрол в света

Макар подобни изключения да са знак за облекчаване на твърдата позиция на Вашингтон, който се зарече да намали до нула международните покупки на ирански петрол, ограничаването на плащанията до доверителна сметка означава, че САЩ могат да поддържат икономическия натиск върху Иран, притискайки ключовия му източник на приходи.

Американските власти потвърдиха намерението си да спрат износа на ирански петрол, но показаха желание да преговарят със страни, които намаляват вноса си, обръщайки внимание на всеки отделен казус.

Няколко държави може да не са в състояние да прекратят доставките на ирански петрол веднага щом санкциите влязат в сила, отбеляза съветникът по национална сигурност на Белия дом Джон Болтън.

Нов удар за Иран: Тръмп печели най-бързорастящия пазар на петрол

Нов удар за Иран: Тръмп печели най-бързорастящия пазар на петрол

Американските компании продават все повече в Индия

Изключенията ще позволят на компаниите да купуват ограничени количества ирански петрол, без да рискуват да бъдат изключени от финансовата система на САЩ. Това би осигурило известно облекчение за Индия, давайки възможност за покупката на сравнително евтин суров петрол, тъй като правителството е изправено пред протести заради по-високите разходи за гориво преди парламентарните избори следващата година.

За Южна Корея, това би означавало възобновяване на вноса на кондензат South Pars - вид ултра лек петрол, който е особено важен за страната, тъй като оборудването на много от рафинериите й е подходящо за обработката му.

Други азиатски държави като Япония също спряха вноса от Иран, преди санкциите на САЩ да влязат в сила. Китайското правителство също разпореди на държавните компании да се въздържат от покупки на ирански петрол.