Норвегия обмисля дали да се присъедини към други западни страни, като изключи китайската Huawei Technologies от изграждането на част от новата си телекомуникационна 5G инфраструктура.
Норвежкото правителство в момента обсъжда мерки за намаляване на потенциалните уязвимости в телекомуникационната индустрия преди обновяването.
Държавният оператор Telenor който има 173 млн. абонати в 8 държави в Европа и Азия, подписа първия си голям договор с Huawei през 2009 г., прокарвайки пътя за глобалната експанзия на китайската компания.
Telenor и конкурентната Telia в момента използват 4G оборудване на Huawei в Норвегия и тестват оборудване на китайската компания в техните експериментални 5G мрежи.
"Споделяме същите опасения като САЩ и Великобритания и това е шпионаж за частни и държавни участници в Норвегия", казва пред Reuters министърът на правосъдието Тор Миккел Вара.
"Този въпрос е с висок приоритет ... искаме това да стане, преди да изградим следващия кръг от телекомуникационната мрежа", посочва министърът.
На въпрос дали могат да бъдат предприети конкретни действия срещу Huawei, той отговаря: "Да, обмисляме стъпките, предприети в други страни, това е част от въпроса - стъпките, предприети в САЩ и Великобритания."
Huawei се опита да разсее съмненията, като отново заяви, че оборудването му е сигурно. "Клиентите ни в Норвегия имат силни изисквания за сигурност за нас и те управляват риска в техните операции по добър начин", казва пред Reuters Торе Ордерльокен, служител по киберсигурност в Huawei Norway.
"Ще продължим да бъдем открити и прозрачни и да предлагаме разширени тестове и проверка на нашето оборудване, за да докажем, че можем да доставим сигурни продукти в 5G мрежата в Норвегия", уверява Ордерльокен.
Правителството в Пекин насърчава китайските предприятия да спазват законите на страните, в които работят, и по същия начин изисква от други държави да осигурят равни условия за китайските фирми, казва говорителят на китайското външно министерство Лу Канг.
"Ако това равновесие бъде нарушено, тогава това не е нещо добро за нито една икономика", предупреждава държавният служител.
През август президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа законопроект, който забранява на американското правителство да използва оборудването на Huawei и обмисля изпълнителна заповед, която ще накара и американските компании да направят същото.
Вашингтон призова съюзниците си да не използват оборудването на Huawei при изграждането на 5G мрежи. Във Великобритания държавният телеком BT премахва оборудването на Huawei от ядрото на съществуващите си 3G и 4G мобилни мрежи и се отказа от услугите на китайската компания за централните части на мрежата си от следващо поколение.
Telenor заяви, че приема сериозно сигурността. "Норвегия има пълен контрол над критичната инфраструктура в продължение на много, много години и ние в Telenor я приемаме много сериозно", заяви пред Reuters главният изпълнителен директор на Telenor Сигве Бреке.