На 10 февруари 2012 г. сутринта, търговските банкери в България се събудиха с леко главоболие и притеснение, предизвикани от намерението на вицепремиера Симеон Дянков да се опита да сложи някакъв ред по отношение на злоупотребите с банковите такси. Но още преди хората да успеят да прочетат за намеренията на Дянков в сутрешните вестници, вече беше даден ход на кризисна PR акция в защита на общността на търговските банки. Колкото и да звучи невероятно, „на амбразурата" се хвърли не Николай Бареков, а самият държавен глава - Росен Плевнелиев.
Президентът на Републиката спешно се срещна с борда на директорите на Българската народна банка (БНБ). В една такава среща не би имало нищо странно, ако не бяха неадекватните изявления след нея.
На първо място, президентът Плевнелиев започна задочен спор с вицепремиера и незабавно подмени тезиса в него. Без да се смущава от подхода си, той коментира възможността да се регулират банковите лихви, вместо намерението на Дянков да се ограничат злоупотребите при банковите такси.
След това, президентът Плевнелиев се нареди до г-н Левон Хампарцумян с втора подмяна на тезиса. Той започна да обяснява, че „икономиката е в основите на темата с лихвите" и съвсем по Хампарцумяновски започна да назидава, че „лихвите трудно могат да бъдат намалени административно".
Всеки, който следи темата за лихвената политика на търговските банки би се запитал с кого спори президентът?
Вицепремиерът Дянков изобщо не е лансирал идеи за административно регулиране на лихвите по кредитите, отпускани от търговските банки. Неговият „грях" е, че е изразил публично недоволството си от техните нива. Другите сериозни критици на лихвената политика на банките, които са в Съюза за стопанска инициатива (ССИ) лансират идеи за ПАЗАРНА интервенция на държавата на кредитния пазар и никога не са предлагали създаването на регулаторни органи, които да определят лихвените нива.
Оказва се, че президентът Плевнелиев просто се нарежда до лидерите на Асоциацията на търговските банки, в частност до г-н Хампарцумян в една кампания за откровено заблуждаване на обществеността. В началото определих срещата на Президента с борда на БНБ като „кризисен пи - ар". Всъщност, става дума за нещо много по-примитивно - за елементарен пропаганден похват. Вместо да опровергаваш позицията на опонента си, създаваш негова карикатура, след което я разгромяваш без остатък.
Точно по този начин, президентът Плевнелиев се втурна да ни убеждава, че лихвените нива не могат да се администрират, без това да е предлагано нито от ССИ, а още по-малко от Симеон Дянков. Подобни идеи лансира единствено Волен Сидеров, но едва ли той е обектът на днешната офанзива на Плевнелиев и на малко по-отдавнашната атака на Хампарцумян.
Плевнелиев просто е поредният поборник срещу карикатурата на опонентите на лихвената политика на банките. Тази карикатура беше изрисувана от търговските банкери, а техните лобисти се захванаха с нейното „разгромяване" и „изобличаване".
Фактът, че президентът Плевнелиев се самоназначи за лобист номер едно на търговските банки е крайно печален, но не напълно изненадващ факт. Безнаказаното всевластие на търговските банкери у нас е не особено строго пазена публична тайна. Лекото пропукване на леда, настъпило с действията на Симеон Дянков след двегодишен постоянен натиск от страна на ССИ и други организации, задейства силни защитни реакции сред картелоподобната ни банкова общност. Когато Дянков говори за таксите, банкерите чуват, че става дума за лихвите и мигом научаваме, че „президентската институция ще внимава много какви идеи ще бъдат предложени по този въпрос".
Президентът заявява и намерението си да организира дебати по предложенията на Симеон Дянков. В самото обсъждане на тези идеи няма нищо лошо. Лично аз настоявам за дебати по състоянието на лихвените нива в България вече две години. Лошото е, че организаторът на дебатите предварително внушава, че тези идеи са анти-пазарни и командно-административни. След което обяснява, че „пари има, но са необходими добри, нискорискови проекти".
Тук не е мястото да коментираме, че точно иновационните проекти не са от ниско рисковите - това е известно на всеки човек с минимална икономическа грамотност. Всъщност, дори и без да говорим за технологични иновации и нововъведения, ще се съгласим, че компанията „Линднер"q за която не толкова отдавна се трудеше г-н Плевнелиев, едва ли би построила бизнеспарка в софийската „Младост 4" при подобна политика на банките.
Следващата подмяна на тезиса в дискусията за лихвената политика беше извършена от г-н Плевнелиев по-деликатно и някак си по-елегантно. На идеите за пазарна интервенция на държавата на банковия пазар и за озаптяване на таксовия разгул, той отговаря с уверения към обществеността, че банковата ни система е стабилна и ликвидна, а БНБ е Мека на професионализма и надпартийността. Последното твърдение няма да коментирам - то трябва да бъде обект на друг, доста по-задълбочен анализ. Само ще отбележа, че вероятно г-н Искров приема уволнението и повторнто си назначаване в рамките на два-три дни за връх на надпартийността и на ненамесата на управляващата партия в делата на БНБ.
По-важно е другото внушение - банковата ни система е ликвидна, стабилна и печеливша по време на криза. В икономиката трудно се говори за морал, но хората ще ме разберат ако допълня заявлението на Президента, че нашите банки са НЕПРИЛИЧНО печеливши по време на криза.
Но има и по-важен въпрос. Повтарянето на мантрата „банките ни са стабилни, ликвидни и печеливши" подсъзнателно внушава, че нещата са наред, банковата система е добра, не ни заплашва нова „Виденова зима" и в крайна сметка - всеки, който критикува банките, заплашва стабилността на икономиката и е враг на нашето мило Отечество.
Някои наблюдатели, поддавайки се на така нареченото „пожелателно мислене" (Симеон Дянков би го нарекъл „wishful thinking"), решиха, че изявлението на Плевнелиев е първото му опониране на правителството на ГЕРБ. Един иначе много добър наблюдател дори употреби израза „изрепчване". Има достатъчно теоретични и практически основания да се предполага, че рано или късно Президентът ще започне да опонира на изпълнителната власт в „министър-председателската република". Засега, опонира само г-жа Плевнелиева, но има достатъчно прецеденти през мандатите на Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов, които да създават очакване, че президентът може да бъде коректив на министър-председателя.
За съжаление, не става дума за първото публично опониране от страна на конституционния държавен глава срещу фактическия ни държавен глава. Да опонираш на Дянков изобщо не означава, че опонираш на правителството или на неговия премиер. В случая, президентът Плевнелиев просто плонжира пред банките по начин, който му осигурява титлата „лобист номер едно" на търговските банки в България.
Банкерите могат вече да спят малко по-спокойно.
дявол
на 23.02.2012 в 10:01:15 #14Мдааа, лошо беше ....при бай Тошо
Дик
на 21.02.2012 в 12:10:58 #13Банките са винаги НЕПРИЛИЧНО печеливши по време на криза, защото кризите ги създава самия банков елит. Живеем в изключително опошлена политическа и банкова система чиято цел е нашето тотално заробване. Всичко е, ВСЕ ОЩЕ, в нашите ръце. СЪБУЖДАЙ СЕ НАРОДЕ!!
Хирам
на 19.02.2012 в 12:32:26 #12един приятел навремето ходеше с Юлето, винаги се е хвалел че е мноооооого палава.... то явно и половинката й не отстъпва хе хе, само дето май и двамата харесват мъжете ...
dk
на 16.02.2012 в 19:09:35 #11Гоце балансира, този се насира. Ако си мислите, че тая ухилена пачавра мисли за доброто на гражданите сте наивници. Той е свикнал да е наемник на чужденци. А банките всъщност са чужди. Това са ненаситни кукувичета в нашето гнездо, които колкото растат стават все по-лакоми и по-свирепи. И постепенно ще ни премажат и изхвърлят от него!
Почти маймун
на 15.02.2012 в 07:54:58 #10grazdanin
на 13.02.2012 в 18:27:29 #9Много жалко. Имах по-добро мнение за Плевнелиев. Като следя последните изяви ще излезе, че Дянков (въпреки че го плюят) мисли най-много за интереса на българската държава и гражданите. Той ги натисна и бензиностанци и хазарт да плащат данъци и митниците затегна. Той подхвана и въпроса, че парите за образование трябва да се увеличат и не може образованието да получава по-малко от МВР. Ако оправи банките да въведат EUROBOR i не изнудват хората и ще е страхотно. Но олигарсите явно са стигнали до президента. Жалко. .. жалко
grazdanin
на 13.02.2012 в 18:25:24 #8Дянков се опита да започне дебат за проблема, но новия президент Плевнелиев застана зад банките и го поряза. Вижте статията от днес тук. Явно трябва гражданите да излезнат на улицата за да се почустват сигурни малкото добри министри и стреснат свързаните с банки и олигарси политици, които от години ги пазят - едностранни договори, най-високи лихви, вдигане на лихви едностранно без връзка с ЕРИБОР. Агония за гражданите от години
Bozo Kosmev
на 13.02.2012 в 13:54:22 #7Хахахаха, Теодор Дечев на амбразурата да защитава Дянков. Не мога да повярвам. ГЕРБ кара комунистите да си гонят опашките.
White Knight
на 13.02.2012 в 11:53:44 #6Теодор Дечев е завършил ВИАС - СВИНЯ НАГЛА ......

Серго Посеркин
на 12.02.2012 в 17:53:00 #5Не само на тов. Дечев, на мен тоже Плевеленлиев ми бърка в гъза. Високи лихви погубят бизнес, а у автор правилен мироглед. Альоша Петров заметил давно. Много силно трябва Болгария да инвестира в инвалютни рубли. Самая ценная валюта! Обезпечена с Путина мощ! Приобретайте безналичние! Союз будет! Венцеремос!
Змей Горянин
на 12.02.2012 в 17:20:39 #4Навярно по този начин получава преференциални лихви по своите депозити, които както знаем не са малко.... Не можем да очакваме ситият да повярва на гладния, но поне Юлияна периодически го вади вкъщи от релси, та има някаква компенсация и за нас, макар и морална, а Дянков сигурно беснее, въпреки че за първи път е прав в свое изказване... ББ мълчи, защото и неговите банкови депозити нарастват, а в същото време кара хората да купуват, за да оздравяват икономиката ни...
Miki
на 12.02.2012 в 16:34:52 #3Неприлично високи или не, лихвите на банките ще бъдат такива каквито ги определят банкерите, в частност Хампарцумян. Банкерите са част от олигархията и нищо добро не би постигнал политик, който би се противопоставил на капитала. Плевнелиев явно добре знае това и е взел съвсем правилната за него лично позиция. А ако някой си е мислел, че най-сетне на хоризонта се е появил политик, който ще провежда политика в ущърб на интересите на едрия капитал, значи е наивник или нас смята за наивни. Така ли е г-н Дечев? Впрочем такъв политик никога няма да се появи докато съществува капитала и "демократичната" ни партокрация като политическа форма на управление на обществото.
plamenCCCP
на 12.02.2012 в 16:17:16 #2Криминално избрания за "президент" лайняр, нямащ и месец служба все повече заприличва на Гоце
Минувач
на 12.02.2012 в 15:45:13 #1