Дмитрий Глуховски постигна световен успех със своята дистопична трилогия "Метро". Въпреки това руският писател, който сега е в изгнание в Европа, беше осъден задочно през 2023 г. на осем години затвор за противопоставянето си на войната в Украйна. На 30 януари той публикува на френски своя сборник "Ние. Дневник на падението", който документира диктаторската еволюция на Русия на Владимир Путин от демонстрациите през 2012 г. до потушения бунт на Пригожин. Носител на наградата за свобода на френския вестник L'Express през 2023 г., Дмитрий Глуховски анализира "посредствеността" на руския режим, психологическите мотиви на Путин и пасивността на неговите съграждани. В интервю за вестника авторът залага, че Доналд Тръмп ще предложи на Путин "изход" в Украйна, преди нова война, която според него е неизбежна...

L'EXPRESS: След научно-фантастичните романи, преминахте към политическата журналистика. Настоящата ситуация в Русия прилича ли на антиутопия?

ДМИТРИЙ ГЛУХОВСКИ: От десетилетие наблюдавам как страната ми се превръща в диктатура. Разбрах, че в Русия вече не може да се мълчи. Така се появи тази книга. От 2022 г. и дори по-рано наистина се чувстваме сякаш живеем в антиутопия. Нещата, които изглеждаха невъзможни само преди няколко години, се превърнаха в норма. И което е по-лошо, всички свикнаха. Сякаш ненормалността се беше установила трайно. Започването на открита война през 21 век изглеждаше немислимо. Сега дори Доналд Тръмп говори за териториално преразпределение по отношение на Гренландия, Панама или Канада, докато териториалната цялост е залегнала в международните отношения след края на Втората световна война. Откритото бомбардиране на украинците изглеждаше лудост, като се има предвид, че Украйна и Русия имат хилядолетно съвместно съществуване. Но и с това свикнахме. Русия преживя първата си мобилизация след Великата отечествена война. Един милион души отидоха на фронта, но останалите 140 000 милиона руснаци свикнаха с тази лотария на смъртта, където всеки може да служи като пушечно месо. Въпреки всички тези необикновени събития ресторантите в Москва са претъпкани. Руснаците не осъзнават, че живеят в антиутопия. Или, ако го осъзнават, правят всичко, за да потиснат това чувство. По този начин продажбите на антидепресанти достигнаха своя връх, надхвърляйки цифрите от началото на войната през 2022 г., което обаче се превърна в абсолютен рекорд.

L"EXPRESS: Според Вас "посредствените" при Путин просто заеха местата на "идиотите" от съветската епоха. Ако е така, как тогава да си обясним устойчивостта на режима?

ГЛУХОВСКИ: Режимът се държи, защото никой около Путин не смее да го свали. Той се заобиколи с по-посредствени хора от него, които му дължат всичко, които не могат без него, защото стойността им е нула. Оттук и тяхното абсолютно подчинение. В една здрава компания, когато наемате служители, вие търсите хора, които е вероятно един ден да ви заменят. Но в тоталитарното общество, където всеки се страхува за собственото си оцеляване, лидерът, напротив, търси некадърници. Единствената област, в която режимът е назначил компетентни служители, са финансите. В действителност Русия на Путин е неофеодална държава. Всеки лорд има свой собствен икономически сектор, който му осигурява влияние и богатство. Например генералите от ФСБ притежават хранителни компании. Притежанията им са записани на имената на техните бивши съпруги, любовници или деца. Известният черноморски дворец на Путин, който беше разкрит от Навални, е частна структура със споделена собственост. В него фигурираха имената на бившите партньори на Путин по джудо в Санкт Петербург, както и на бившата съпруга на служител на ФСБ. Това е практика, наследена от 90-те години на миналия век. Путин построи истински царски дворец, но го регистрира на имената на "бездомници".

L"EXPRESS: Обяснявате, че Путин, спуснат с парашут на поста си без естествена легитимност, страда от комплекса на самозванеца. Как би могло това да е ключът към разбирането на неговата еволюция?

ГЛУХОВСКИ: Путин не беше подготвен за този пост. Ако си върнете да изгледате стари видеоклипове, ще видите един човек, който не е сигурен в себе си, един човек, който е свикнал да стои в сянка. Изведнъж, по абсолютна случайност, той става шеф на ФСБ, а след това и държавен глава на бивша велика сила. Дори в хаоса на Русия през 90-те години този възход е невероятен. Страдащ от комплекса на самозванеца Путин искаше да докаже на себе си и на света легитимността на своето идване на власт. Оттук и честото прибягване до понятията за "съдба" и историческа мисия. Той постоянно се позовава на своите предшественици като Сталин, Екатерина II или Петър Велики... Те са исторически гиганти. Нормално е нишката на разума ти да прескача, когато постоянно се сравняваш с тях. Това му дава усещане за всемогъщество, близко до това на Бога. Но с времето и това всемогъщество омръзва. Затова Путин иска да твори история, като промени правилата на световния ред и възстанови Руската империя. Всичко започва от самочувствието. Ако наистина беше избран от народа, с демократична легитимност, нямаше да има нужда да доказва нищо. Освен това Путин е над 70-годишен и знае, че му остават само десет години. Ще остане ли в историята като корумпиран владетел със своя безвкусен дворец, пълен с позлатени стаи и зона за танци на пилон? Или ще бъде равен с Петър Велики?

L"EXPRESS: Описвате го "с лице като восъчна статуя - неподвижно, подуто от неизвестна субстанция - от което са останали само веждите на Путин отпреди двайсет години"...

ГЛУХОВСКИ: Естетичната операция вероятно е резултат от лошото влияние на бившия му приятел Силвио Берлускони. Той беше глава на мафиотска държава, който се измъкна от всичко, голям чаровник, който се наслаждаваше на живота, докато продължаваше да е на власт. Берлускони организира оргии "бунга бунга", на които са канени руски лидери. Освен ботокса, Путин заимства и вкуса си към костюмите Brioni от стила на италианската мафия. От друга страна, той си остава човек на КГБ и не показва нищо от личния си живот. Сталин също никога не е показвал нищо. Но ако някой иска да бъде еквивалент на жив бог, не трябва да показва нищо земно. В известен смисъл той кара хората да вярват, че е женен за Русия. Неговите любовници, децата му с Алина Кабаева са скрити. Тази дистанция, която не оставя място за емоции, образува щит. Путин не признава децата си, не декларира имуществото си, не си позволява да изразява гняв, страх или съмнение по телевизията, само се подхилква. Той дори не остарява по човешки.

L"EXPRESS: Как си обяснявате пасивността на руското население? Икономическите санкции, които започват да оказват натиск върху страната, ще окажат ли влияние върху общественото мнение?

ГЛУХОВСКИ: Западните санкции са твърде плахи. 300 милиарда руски активи наистина бяха замразени в чужбина, но точно толкова частен капитал успя да бъде репатриран и инжектиран отново в икономиката. Западните страни продължават да купуват косвено газ и руски петрол, защото позволяват на Китай и Индия да ги купуват. Именно с тези пари Путин успя да води своята война и да поеме цената на санкциите. След три години конфликт икономическите ефекти със сигурност се усещат. Но засега това остава поносимо за руснаците. Инфлацията расте, но животът продължава. Висшият елит е заменил Мерцедес с китайски превозни средства, които също са електрически. През Казахстан се внасят западни луксозни стоки. Струват 20% повече, но честно казано, тези, които ги купуват, могат да си го позволят.

L"EXPRESS: Може ли режимът да издържи още дълго?

ГЛУХОВСКИ: Според мен не. Войната поглъща почти половината от държавния бюджет. Ето защо Путин е мотивиран да сключи сделка с Доналд Тръмп, за да прекрати този конфликт. Разбира се, той ще се преструва, че всичко е наред и ще се опита да накара хората да повярват, че може да продължи този конфликт за неопределено време. В Русия средната месечна заплата е 400 евро. Руснаците, които са доброволци в тази война, могат да печелят до 2000 евро на месец. И сега първото плащане при записване може да бъде до 50 000 евро. Има състезание между различните региони, за да се види кой ще изпрати най-много войници в Украйна. А ако човек бъде убит, семейството му получава 60 000 евро. Но дори и с тези финансови стимули виждаме, че това вече не е достатъчно, затова започна и набирането на севернокорейски войници. Путин много добре знае, че ако обяви втора мобилизация, това ще бъде фактор за нестабилност. Така че той се задоволява с набирането на наемни войници, но с постоянен спад по отношение на качеството, защото новобранците остаряват, а войниците, които се бият за пари, стават все по-малко мотивирани, отколкото в началото.

L"EXPRESS: Дали завърналият се в Белия дом Доналд Тръмп ще му предложи изход?

ГЛУХОВСКИ: Путин не може да поеме инициативата за сключване на мир, защото това би навредило на неговия имидж, политическото му оцеляване и историческото му наследство. Но ако някой му го предложи, това наистина ще му даде изход. А Тръмп иска да се представи като миротворец, но е непредвидим. Освен противопоставянето си на имиграцията, той може да промени мнението си по всеки въпрос. Днес Путин се нуждае от мир, но не иска да губи лицето си. Тръмп също не иска да изглежда слаб. Ако Путин му създаде впечатление, че той е този, който поема инициативата, че той е силен човек, който успява да наложи мир в Европа, това може да проработи. Във всеки случай това ще бъде битка на егото. В страна, където информацията е строго контролирана, Путин може успешно да представи военния провал като победа. Във всеки случай статуквото в Украйна ще запази неговия режим, който може да продължи десетилетия. Във вътрешен план той със сигурност ще засили хватката си върху руското население, особено чрез цифрови технологии, черпейки от опита на своя китайски съюзник. И вероятно ще постави още по-силен акцент върху консервативната идеология. Абортът вече е под заплаха. Режимът ще отиде още по-далеч в своята реторика за "семейство, традиция, църква". Знаем също, че диктатурите винаги имат нужда да създават външни врагове. Следователно Кремъл ще обвини своите съседи, независимо дали Литва или Латвия. Путин ще има нужда от нова война. Откакто дойде на власт, той за миг не е спирал да води война: първо в Чечения, след това в Грузия, в Донбас и през последните три години в цяла Украйна. Временният мир само ще втвърди Путин и ще тласне режима му във фашистка и ревизионистка посока. През 2022 г. европейците успяха да се мобилизират, помагайки на Украйна военно и икономически. Но днес те са уморени. Те искат добри новини. Дори средностатистическият французин или германец да не е усетил последиците от тази война, за разлика от украинците, той вече не може да търпи да гледа бомбардировки по телевизията. Освен че един мир рискува да има ужасни стратегически последици, с може би световна война след десет години... Вътре в европейската къща сега ще има див звяр, готов да се нахвърли върху нова жертва по всяко време. Европейците ще трябва да живеят в страх. Но ще свикнем и с тази ситуация. Ще кажем, че Русия е такава и че нищо не можем да направим.

L"EXPRESS: Но какво трябва да се направи?

ГЛУХОВСКИ: Не призовавам за нахлуване в Русия, за да бъде свален Путин. Но знаем, че финансовото отслабване на една диктатура е единственият начин да й попречим да има глобални амбиции. Нека поне да лишим Путин от средства, за да обуздаем ревизионистичните му амбиции.