Бившият премиер на Италия Марио Драги се наслаждаваше на пенсионирането си, когато телефонът му иззвъня. Беше септември 2023 г., а от кабинета на Урсула фон дер Лайен го попитаха дали би приел още една мисия от името на Брюксел - да очертае пътя към възстановяване на конкурентоспособността на Европа.
"Мислих няколко дни... преди да кажа окончателно "да". Задачата ми се стори толкова обезсърчаваща, толкова трудна", разказа по-късно Драги, докато представяше своя доклад за съживяване на европейската икономика.
В сряда идеите на Драги отново ще бъдат във фокуса на вниманието, когато фон дер Лайен представи визията си за следващата седемгодишна финансова рамка на ЕС - ключов момент за мандата ѝ начело на Европейската комисия, пише Тим Рос в свой анализ за Politico.
Така наречената Многогодишна финансова рамка (МФР) ще обхване периода 2028-2034 г. Самият факт, че са предвидени две години за преговори, показва колко трудни ще бъдат те - както винаги, всяка страна членка ще трябва да одобри бюджета, за да бъде приет той единодушно.
Служители на ЕК прекараха уикенда в многочасови срещи, за да доизпипат предложението, като работата продължи до късно в понеделник вечер - на пица, кола и минерална вода.
Залогът не може да бъде по-висок
Проектобюджетът трябва да осигури средства за справяне с безпрецедентни предизвикателства - включително евентуална търговска война с Америка при Доналд Тръмп, реална война с Русия, нарастваща конкуренция от Китай, напрежение в Близкия изток, климатични промени, миграционен натиск и възход на крайната десница с нейната антиевропейска риторика.
По думите на Драги, мъдрия старейшина на европейската икономика: "Стигнахме до момент, в който, ако не действаме, ще се наложи да жертваме или благосъстоянието си, или околната среда, или свободата си."
Текущият основен бюджет на ЕС възлиза на около 1,2 трилиона евро - впечатляваща сума, но тя представлява едва 1% от общия БВП на Съюза. За сравнение - бюджетът на Германия е 48% от БВП, а на Франция - 57%.
Според много експерти, включително Драги, публичните инвестиции на ЕС са крайно недостатъчни, за да се справят с предстоящите изпитания.
А колко по-голям трябва да стане бюджетът на Брюксел? Отговорите варират драстично в зависимост от това кого питате.
Някои страни не желаят никакво увеличение, докато други настояват бюджетът да се удвои, обяснява Ян Страски, старши икономист в ОИСР.
"Диапазонът е от нула до двойно увеличение. Според мен дори ръст от 20-30%, ако средствата се използват разумно, би имал сериозен ефект", казва той пред Politico.
"Ниско висящи плодове"
Освен с по-голям обем, ОИСР препоръчва и пренасочване на част от съществуващите средства към отбрана и по-добра интеграция на енергийните пазари - което би намалило цените и стимулирало икономическия растеж.
Организацията предлага също да се засили ролята на Брюксел в управлението на трансгранични проекти - например в енергетиката и отбраната.
"Не търсим идеалното решение - важно е да се оберем ползите от първи ред", казва Страски.
Някои анализатори смятат, че амбициите трябва да са още по-смели. Според Жолт Дарваш от мозъчния тръст Bruegel, бюджетът трябва почти да се удвои, за да покрие разходите за климатичния преход и погасяването на дълговете, натрупани по време на пандемията.
"ЕС е под все по-голям натиск да поема отговорност по теми, които вече не се ограничават в рамките на отделни държави", се казва в доклада на Bruegel. "Климат, дигитализация, конкурентоспособност, сигурност, отбрана, миграция, външна политика - всички тези предизвикателства изискват добре финансирани, съвместни действия. Но бюджетът на ЕС остава остарял и неприспособен към тези реалности."
Дарваш предлага бюджетът да достигне около 2% от БВП - приблизително в съответствие с нуждата от 800 милиарда евро годишно допълнителни инвестиции, за които говори и Драги.
Франция подкрепя идеята за по-голям бюджет. Германия и Нидерландия обаче се противопоставят.
"Швеция не приема автоматично тезата, че след като имаме нови предизвикателства, трябва да увеличим бюджета", казва министърката по европейските въпроси на страната Джесика Розенкранц. "Трябва да се преразгледат приоритетите в рамките на вече съществуващия бюджет."
Швеция настоява да се отделят повече средства за отбрана и сигурност - макар че някои юристи поставят под съмнение дали договорите на ЕС позволяват пряко финансиране на военни разходи чрез бюджета.
"Още не е ясно как точно ще бъде оформено това", признава Розенкранц. "Но е ясно, че отбраната, сигурността, подкрепата за Украйна и конкурентоспособността са области, на които новият бюджет трябва да отговори."
Драги също предлага сериозно опростяване на бюджета - идея, която фон дер Лайен възприема, като планира обединяване на Общата селскостопанска политика и Кохезионния фонд в един мащабен мегапакет.
Вторият основен стълб в новата МФР ще бъде Европейският фонд за конкурентоспособност - с инвестиции в ключови индустрии и научни изследвания. Третият - нов външен фонд за действия, който ще обедини помощта за развитие и дипломатическите усилия на ЕС.
Но още сега някои страни и политици са силно обезпокоени от тези промени - особено в частта за финансирането на фермерите и по-бедните региони.
Данъци на ЕС?
Дотук с разходите. По-трудният въпрос е: откъде ще дойдат парите?
Дебатът около така наречените "собствени ресурси" на ЕС - дали и как Съюзът да получава приходи чрез собствени данъци или механизми - отново набира сила.
Аргумент в полза на такива ресурси е, че така се избягват споровете за т.нар. "нетни салда" - колко внася и колко получава всяка страна. Страни като Германия, Нидерландия и Швеция традиционно са сред най-големите донори - и това е политически чувствителна тема у дома.
Комисарят по бюджета Пьотр Серафин обещава "амбициозен пакет от собствени ресурси", който да увеличи финансовия капацитет на ЕС и да бъде социално и политически приемлив.
Но Швеция не е съгласна.
"Не виждаме нужда от нови ресурси и категорично се противопоставяме на европейски данъци", казва Розенкранц. "Има дебат за използване на средства от Схемата за търговия с емисии, Механизма за въглеродна корекция по границата и други източници. Но ние настояваме да се търсят вътрешни пренасочвания на средства в съществуващия бюджет."
Върховенство на правото
Един от начините за спестяване, казва тя, е "да не отива нито едно евро в страна, която нарушава демократичните стандарти". Това съвпада с усилията на Комисията да засили т.нар. механизъм за условност - финансова санкция срещу държави като Унгария, обвинявани в нарушаване на върховенството на закона.
Но тъй като бюджетът изисква единодушие, Унгария може да блокира всичко. Това подчертава основния въпрос:
За какво изобщо е Европейският съюз? Колко трябва да правим заедно - координирано от Брюксел - и колко да оставим на национално ниво?
Мащабът и приоритетите на новия бюджет ще бъдат отговор именно на този въпрос.
"Ако погледнете историята на преговорите за предишните МФР, ще видите, че промените между тях са били минимални", казва Дарваш от Bruegel. Според него най-големият риск ЕС да не посрещне успешно предизвикателствата е в това, че изискването за единодушие между 27 държави силно ограничава възможностите за реформа.
"Имаме огромна инерция и закостенялост", казва той. "И аз лично съм скептичен, че този път ще има голяма промяна."
bozia-ivanov
на 16.07.2025 в 11:25:21 #12Всичките тея планове на гейропските либерасти целят едно единствено нещо—как да откраднат предвидените пари и за реално производство да не отиде нищо—виж лайнен как открадна милиарди по ковида,а тя и дружинката й са отново на старт за новия грабеж.Гейропата трябва силно да се замисли за физическото си оцеляване,защото ако продължава така и заедно с пиндосовското татенце да предизвикват Русия,то първо тя ще бъде превърната в радиоактивно пепелище,а после и ще се появи пролива между Канада и Мексико,кръстен на името на Сталин.Все повече полудяващия риж клоун в пиндосията,станал пълна марионетка на дълбоката държава, управлява най—тоталитарната държава еднолично,с укази издавани от него без да се съобразява с никой—Върховния съд го оставя да прави каквото си ще,а конгреса се е оттеглил.Това са твърдения на не кой и да е ,а на професора по икономика Дж.Сакс,като той и разкрива причините за това безумие,а именно високомерието на западлото,неговия откровен расизъм към целия останал свят,особено засилен сега когато по обективни причини цялата тая хегемония на западлото се руши и отива по дяволите.И той,както и други обвиняват наред с Трамп,така и кукловодите му от дълбоката държава(впк,Пентагона,спецслужбите)—под формата на военни бюджети се събират трилиони за дълбоката държава(одита на Пентагона и впк са невъзможни).А войните са крайното средство ,използвано от дълбоката държава,когато има екзистенциален проблем за съществуването си и нищо чудно да подпалят целия свят,но тогава всички изчезват—те в това се заблуждават,че ще останат.Не,Путин заяви,че за какво ни е такъв свят където я няма Русия—пределно ясно и отчетливо……. Ето го интервюто на Сакс на Гл.Дисен. https://youtu.be/2Evio_-jut0?si=VuNQHSRyBTA1vJM7
bajbor
на 15.07.2025 в 23:07:48 #11#7
Закъсвация голяма е форума на нюза
дали не е време да се вкара някакво "прочистване" ?!?! Малък тест, логически или подобен... - някои коментиращи тука могат така да те депресират - нюза ще трябва да ни плащат вредни за това че ги четеме
shtimpo
на 15.07.2025 в 22:40:27 #101.ЕС: “има проблем и ще трябват 100 милиарда, за да го решим” (Харчат 100млрд и проблемът не изчезва) 2.ЕС: “проблемът остава, но явно ще трябват двойно повече пари, за да го решим” (Същия резултат като в следствие 1) 3. ЕС: “Първите два пъти не познахме, но сега вече сме сигурни, че ако похарчим 1 трилион ще успеем”
(И през цялото време отчет за похарчените средства нито беше поискан, нито предоставен, а “селяните” плащат, ли, плащат…..)
Така действат розовите “демократи”
NaskoZashtoto
на 15.07.2025 в 21:20:00 #9“ще се наложи да жертваме или благосъстоянието си, или околната среда, или свободата си." И тоягите, и лютите чушки, и грошовете. На наш гръб. Накрая ще захванат да събират и “европейски” данъци, че сегашното ограбване (над 30% от дохода плюс 20% ДДС) е малко.
ddoko-doko
на 15.07.2025 в 21:19:01 #8Forrest Gump
на 15.07.2025 в 20:12:03 #7#3 bajbor Прав си, за съжаление. И не говорим само за политиците в ЕС, но и за сляпо вярващите им фенове. Жив пример е този форум
Как пък няма един с достатъчно IQ, с когото да дискутираш и да ти е кеф, когато ти представи валидни аргументи.
Примери са #4 и #6.
#4 е функционално неграмотен и не вдява за какво му се говори
#6 е тотално загубен за обществото индивид
ама то до това води редовното недофинансиране на психиатричните заведения
rosstrollnadzor
на 15.07.2025 в 19:13:25 #6До Forrest Gump на 15.07.2025 в 16:44:37 Хех ... горският швеестер дришня , с руZZийските опорки в устенца !! Благодарение на инвестициите в зелени технологии , цели държави в ЕС , а и по света , са на 100% ВЕИ !! Чистят си фосилите от енергетиката , чистят си фосилите от транспорта , чистят си фосилите от домакинствата . Дори и ние гасим реактори посред лято , пролет и есен !! Произвеждаме повече отколкото можем да консумираме ... Първите ефекти от климатичните промени са очевадни за всеки вече , загуба на реколти на кафе и череши , видими за всички в цените !! Цената на килограм филе от уловена с въдица риба тон или сьомга удари два надника на майстор плочкаджия ... И това е само началото !! Изливането на огромни кинти в наука в Европа задвижи световният бизнес на зелени технологии !! Неоспорим факт !! Първата опорка си я заври в разколаченият заддник !! Липсата на трудови мигранти те първа ще я усетите в цените на храните , и в цените на имотите , в цените на различни услуги с невидим за вас backoffice . Хубавото предстои !! И таз опорка след първата !! Голееееееемо риване за това въоръжаване веееее . Много сълзи , много мъка , много квичане веееее !! Новите ни ПВО батареи и новите ни батареи с гаубици са точно по тази линия на това превъоръжаване . Старите ги подарихме на украинците да шляпат изметта на човечеството , ние си взимаме чистак бърсак нови !! Че и нови радари за далечно наблюдение !! Хаха !! Лекинко тихомълком мина преоборудването ни с чистак бърсак нови бронирани машини за специалните части , ама айде !! За ракетите и подготовката на силозите ни нема да дращя ... Та и тази опорка за безсмисленето превъоръжаване и тя след другите на познатото място !! ФОСТАТА И ГЪЛТАЙ !! Мухльо !!
ddoko-doko
на 15.07.2025 в 18:47:58 #5Сушената скумрия и пуделите и ще започнат явно по краварски тертип - печатане на пари, вземане на заеми.
ВълкСчадъР
на 15.07.2025 в 18:35:39 #4@Хуйлор Ойрогейците са ЕДИНСТВЕНИТЕ които произвеждат машини за производство на процесори А тези с големите топки , лидери,рационално мислене защо не могат ТЕ самите да произвеждат такива машини е се молят на едни лалетаджии
Даже няма и да споменавам за самолети и операционни системи
Не е вярно кави ограничени хора са русоробите
bajbor
на 15.07.2025 в 17:54:04 #3Форест, за да си пръв във каквото и да е се иска лидерство, смелост (не безразсъдство) , рационално мислене и тн....абе ...с две думи - топки
То верно че някой от европейските "лидери" имат - но за огромно наше съжаление, точно тези които не би трябвало
Forrest Gump
на 15.07.2025 в 16:44:37 #2С тези политици начело ЕС е обречен на бавно и мъчително вегетиране и превръщане от първостепенна във второстепенна военнополитическа и икономическа сила
Причината това да се случи са разходите за основните приоритети на ЕС в момента:
-Климатичните промени - огромна глупост, която беше наложена от псевдозелени организации и леви либерали, и за която всяка година се харчат милиарди без видим ефект.
-Масовата миграция и очакваната интеграция за справяне с демографията - огромна глупост, наложена масово преди 10 г в Германия, а във Франция, Холандия, Белгия и сканндинавските страни
-И последното 10 - превъоръжаването за 800 милиарда, което щяло да спре Русия да превземе Европа
Ако парите, давани за горните 3 огромни глупости се използват по един рационален начин, ЕС ще е конкурентоспособен на САЩ и Китай, да не кажа и, че може да стане 1ва икономическа сила в света
ВълкСчадъР
на 15.07.2025 в 16:13:31 #1----> Текущият основен бюджет на ЕС възлиза на около 1,2 трилиона евро <----- Че то толкова е цялото БВП на блатните