Посещението на Ангела Меркел във Вашингтон през следващата седмица ще бъде сред най-важните - и най-мъчителните - в нейната политическа кариера. Германският канцлер трябва да се опита да завърже поносими отношения с американския президент Доналд Тръмп, въпреки презрението, с което той заля нейните политики.
Меркел не търсеше това предизвикателство. Въпреки това то би могло да бъде полезно, ако породи закъсняло преосмисляне на мястото на Германия в света. Това се посочва в коментар на авторитетното британско издание "Файненшъл таймс".
От Втората световна война насам германските държавни ръководители, разбираемо, странят от идеята, че страната им може да има ръководна роля на световната сцена. Възгледът в Бон и след това в Берлин беше, че германската мощ трябва да бъде упражнявана чрез "Европа". Ала Европейският съюз вече не е достатъчен. Външнополитическите предизвикателства се трупат: американският президент, който поставя под въпрос съществуването на НАТО, войната в Украйна, мигрантите и бежанците от Близкия изток, Брекзит и националистическия обрат на Турция.
Европейският съюз е твърде слаб, а Германия е твърде голяма за "Европа", за да бъде пълен отговор на всички тези предизвикателства. Същевременно говоренето за Германия като за надигащ се морален водач на Запада е твърде преувеличено. Истината е някъде по средата. Германия се нуждае от по-творчески и самоуверен подход към света, наред с разбирането на границите на това, което тя може да стори сама.
Като се започне с военните разходи. В епохата на Тръмп и руския президент Владимир Путин, въпросът повече не може да бъде избягван. Германия харчи по-малко от 1,2 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана, в сравнение с целта на НАТО от 2 на сто от БВП. Това трябва да се промени, а Германия обеща да постигне целта на НАТО до средата на следващото десетилетие. Но, със съгласието на съюзниците си, би имало смисъл да похарчи някои от допълнителните средства за по-широки проблеми във връзка със сигурността, отколкото да налива всичко в превъоръжаване. Германската щедрост би могла да отиде за финансирането на пригодна гранична полиция за ЕС и центрове за бежанци, както и средства за стабилизиране на страни от Северна Африка като Либия.
Идеята за "европейска армия" остава популярна в Германия. Ала дълбока военна интеграция не е реалистична, след като страните членки на ЕС са разделени по фундаментални външнополитически въпроси. За момента би било по-добре да окаже по-сериозен натиск относно практически въпроси като общи политики на ЕС за обществени поръчки за въоръжение, което би много улеснило съвместната работа между армиите на страните членки на Общността.
Германия също така е изправена пред изключително важни дипломатически предизвикателства. Относно Брекзит, правителството на Меркел (или на нейния наследник) трябва да балансира, поддържайки единството на ЕС, като има интерес да има солидни икономически и стратегически отношения с Великобритания. Налице е опасност, че настоящата мантра за "твърд" Брекзит, т. е. ЕС да не прави никакви отстъпки на Обединеното кралство, ще доведе до ненужно конфликтен Брекзит, който оставя Германия по-бедна и по-малко сигурна.
Когато става въпрос за Русия, Германия свърши решителна работа като водеща сила в ЕС във връзка с налагането на санкции заради Украйна. Опасността сега е, че промяната на американската политика ще подкопае почвата под краката на Меркел. Канцлерът трябва да използва посещението си във Вашингтон, за да обясни защо е важно да се поддържат санкциите, докато Русия не спре да се меси в Украйна. Докато отношението на САЩ към Русия е хаотично, тя би могла да постигне много.
По-общо, Германия може да се застъпи за основана на правила международна система във Вашингтон и другаде. След като администрацията на Тръмп се изкушава да пренебрегва Световната търговска организация и да заобикаля ООН, Меркел може и трябва да се очертае като шампион на световната търговска система и на международното право.
Предизвикателствата, пред които е изправена Меркел - от Москва до Близкия изток и от Вашингтон до Лондон, са плашещи. Но Германия има две големи неща, които да им противопостави: силна икономика и международно уважение - глобалните проучвания на общественото мнение редовно показват, че съвременна Германия е една от най-популярните страни в света.
Германия може да съхрани уважението спрямо себе си в международен план, дори ако предприеме по-енергична водеща роля, като се придържа към основания на ценности подход на Меркел към външната политика. Тя подчерта споделените западни ценности в нейния първи, подходящо предпазлив, отговор на победата на Тръмп. Въпреки зависимостта от сътрудничество с турския президент Реджеп Тайип Ердоган заради мигрантите, Меркел го критикува за нарушаването на свободата на словото в страната му. Крайно необходимото преминаване към енергична и творческа германска външна политика ще бъде политически трудно както във вътрешен план, така и в международен. Отстояването на либералните ценности по света ще отвори пътя.
MyH4o
на 16.03.2017 в 15:38:02 #11Има няколко вида писания: за елита, за вътрешна употреба, и т.н, за да стигнем до такива "за масова употреба". Горното очевидно е от последните, както правилно отбелязват редица форумци. Безсмислено е да се коментира пасвил, базиран върху изцяло фалшиви схващания, и не-отчитащ реалностите. За народите на Германия и Европа ще е добре да излязат от летаргията и ясно да заяват, че посредствени личности със съмнителен морал като Меркел нямат място в политиката
hmmm
на 16.03.2017 в 08:43:38 #10Не се напъвай футболно хулиганче, това не ти е Лудогорец- ЦСКА. Самият факт че половин Европа е зависима от руските ресурси, доказва думите му, какво остава за пазари, туризъм и друго. Много е жалко да гледаш бай ганя в 21 век.
boris
на 13.03.2017 в 11:44:19 #9"Ако с помощта на марксисткия символ би се отдало на евреина да удържи победа над народите по света, то короната му би станала венец на могилата на човечеството. Тогава планетата ни, както е било преди милиони години, би се носила в ефира, отново пуста и безлюдна. Вечната природа отмъщава безмилостно за нарушаването на законите й. Сега съм уверен, че действам напълно в духа на всемогъщия творец: борейки се за унищожението на еврейството, аз се боря за божието дело."
Q99
на 13.03.2017 в 11:43:42 #8"Нищо не сте захапали от написаното." Напротив, Тъпалов. Ние разбрахме що за глупост се пробутва в нея, но на теб явно не ти стига акъла, за да я проумееш и се плъзгаш по вълните на евтината демагогия.
panman
на 13.03.2017 в 01:57:58 #7Германия вече на два пъти се опита да поведе. И двата пъти завършиха със световни войни. Пак ли, бе??? И в момента водят - цяла една мигрантска криза, която тъпо и упорито продължават да задълбочават. Какво, да им се даде пълната власт, за да разкажат тотално играта на цяла Европа? Ай сиктир!
Equinox
на 12.03.2017 в 11:13:33 #6Дойде времето Меркел да си ходи, след като заедно с О'мамма вкараха Европа в най-голямата каша, която човек може да си представи. Джихадистите дори не можеха да сънуват, че държавен ръководител на водеща европейска страна ще им поднесе на табла възможност да вкарат стотици хиляди мюсюлмани в сърцето на Европа и да я ислямизират през следващите 10-15 години без война. Какво стана преди 3-4 години? ЕС и Русия бях в отлични политически и икономически отношения, а Меркел и Путин си гукаха на немски и договаряха все нови сделки. Благодарение на Русия ЕС стана трети световен политически и финансов център, а еврото започна да измества при междубанковите разплащания кухия и необезпечен с нищо долар. Сбъдна се кошмарът на Америка - съюз на индустриална Европа с неизчерпаемите енергийни и суровинни ресурси на Русия. И двете страни - Русия и ЕС печелеха много от тази ситуация, а за САЩ се очерта ролята на второстепенна държава. Ако има мир по света, САЩ ще фалират за 2-3 месеца с огромния си външен дълг, кухия долар и факта, че икономиката им се крепи главно на военно-промишления комплекс. На САЩ им трябват непрекъснати военни конфликти и голям враг, а именно Русия, за да оправдаят огромния си военен бюджет. Затова вкараха в действие резервния план за разбунване на цяла Северна Африка и с помощта на С. Арабия и Катар насочиха потоците тъй наречени бежанци към Европа - за да й вържат ръцете за десетилетия напред. Защо Меркел от разумна и предпазлива канцлерка се превърна в послушна изпълнителка на коварния план на главния педерасолюбец на планетата, остава загадка. Може би тайната е в миналото й, което тук няма да коментирам, но е доста смущаващо. И накрая - този, който си мисли, че Русия е изостанала технологично държава, коато може да бъде заплашвана и шантажирана военно или със санкции, много се лъже. Това е единствената страна, която не може да бъде победена. Единствената страна, която може да ни защити от югоизточния съсед, който все повече се истеризира и настройва срещу всичко европейско.
Kopp
на 11.03.2017 в 16:26:20 #5Задачка: Има ли разлика между писанията на FT и DW?
58eng
на 10.03.2017 в 21:21:22 #4Васко,каква Русия бе пич?9та глуха и баста
58eng
на 10.03.2017 в 19:29:42 #3Пичове,живеете си с руските клишета и сте жалки. Нищо не сте захапали от написаното.
Mithrandir
на 10.03.2017 в 16:00:05 #2Статията е доста нелепа. Съгласно мирния договор след ВСВ, всеки германски канцлер е длъжен да подпише протокол за сътрудничество със САЩ. Няма как окупирана държава да управлява света.
Q99
на 10.03.2017 в 15:45:50 #1Рядко глупава статия. Щяла Меркел да обяснява на американския президент колко важни били санкциите срещу Русия... сякаш едва ли не тези санкции изобщо не са под натиска на САЩ, а самостоятелно решение на Германия. Нагла лъжа. Нататъка разсъжденията са в този наивен дух и нито дума за това, че фактически тази държава е под пълния диктат и управление на американците. Германия може да бъде някакъв водач само ако се отърси от подчиненото си положение на американски слуга, а това не се вижда как ще стане. Стъпили са им на врата жестоко. Окупирана територия.