Tе разбраха, че дните им са преброени и се втърдяват все повече. Турският президент се изживява като защитник на мюсюлманите срещу френския секуларизъм. Американският президент заплашва да не зачете присъдата на урните и се страхува от манипулация на гласовете по пощата. Руският президент убива опонентите си. Националистите са в нокдаун. Те не успяха да заменят с нищо либерализма, който оспорват. Това пише журналистът Ерик Льо Буше в анализ за френския икономически всекидневник Les Echos.
Може да се каже, че коронавирусът ще подпише смъртната присъда на популизма. Това отчасти е вярно. По природа популистите оспорват учените, тези "експерти" в услуга на елита: всички те обаче закъсняха с разпознаването на пандемията и с придържането към политиките на ограничаване, защото това щеше да увеличи недоволството на хората. Това катастрофално управление на Ковид-19 всъщност беше възприето от общественото мнение и ускорява техния колапс. Но посоченият провал е заложен много отдалеч, още от изходната точка: национализмът не работи. В момента е модерно да се осъжда причиняващата болести глобализация, да се възхвалява затварянето на границите и да се обещава обновяване на санитарния и индустриалния суверенитет. Протекционистичният дискурс попива - не смеем да кажем "зараза" - думата на всички партии. Либерализмът, дисквалифициран като "ултра", се съди без съд като великия отговорник за всички нещастия. Почти никой вече не защитава политиките за свободна търговия. А това е опасно.
Икономическият провал на Ердоган
Опасно е, защото провалът на популистко-националистическата политика е факт. И ако Ердоган си показва зъбите, то е, защото не е успял да подобри живота на хората, както твърдеше. Икономическата му политика беше проста: спираме непопулярните реформи (деиндексация на заплатите, увеличаване на ДДС, намаляване на субсидиите от всякакъв вид, облекчаване на дружественото право и др.) и ги заместваме с бюджетни стимули и с масова политика на заеми, предлагани от национализирани банки. Последиците: национализмът действа в много краткосрочен план, но - предсказуем парадокс - води до засилена зависимост отвън (туристи и инвеститори). Тази политика е "неустойчива", казва скромно МВФ. Турската лира отслабва, стойността й се срива, турците трупат тайно евро и долари. Ердоган предлага външна политика тип "димна завеса", изградена върху имперското минало на Велика Турция. Всъщност във всекидневния живот се случва точно обратното на величието: страната зависи много повече от другите и уеднаквяването на жизнения стандарт с този на европейците е нарушено.
Нефинансираните обещания на Тръмп
"Америка отново велика". Доналд Тръмп водеше подобна вдъхновена икономическа политика: спира социалните реформи на Барак Обама, прави небюджетни данъци и обещава да се реиндустриализира чрез затваряне на границите. Резултатът? Нулев. След месеци на вирната глава срещу Китай, Тръмп подписва сделка, която принуждава "Поднебесната империя" да купи американски стоки на стойност 200 милиарда долара. Той крещи победа. Цифрата през септември обаче едва достигна 60 милиарда. По-подробно казано, политиката му на заплахи, повишаване на митата и предоговаряне на споразумения, не е оказала ефект върху американския търговски дефицит, а напротив: последният се е вдигнал от 750 милиарда през 2016 г. на 864 милиарда през миналата година. Обещаните премествания на фабрики все още не са се случили, с малки изключения. Оттук и разочарованието на работниците в централните щати, които отново трябва да гласуват за демократ. Общият резултат от национализма на Тръмп е, че затвърди волята на китайците да инвестират във високи технологии, че заздрави европейската конструкция и че хвърли сянка на съмнение върху силата на долара. Икономиката на САЩ остава силна, но не благодарение на Тръмп.
Путин не може да диверсифицира ресурсите на страната си
Русия на Путин, чиято мощ датира от повече от двадесет години, е главният пример за безсмислието на националистическото говорене. Неспособен да диверсифицира икономиката на своята страна, руският президент отново и отново я прави изцяло зависима от цената на петрола - и следователно от другите.
Глобализацията трябва да бъде преосмислена; патриотизмът може да бъде добър в икономиката, но национализмът е илюзия. Обещанията за "суверенитет" и "пренасочване" не трябва да се отхвърлят без разглеждане. Но се пазете от шовинистични дрейфове. Силата на една икономика се основава на конкурентната офанзива, никога на предпазливата отбрана. Ковид-19 не трябва да ни тласка в грешната посока: ще бъде победен само от международно сътрудничество, от свободна търговия и точно в тези зимни времена - от отворени прозорци.
NaskoZashtoto
на 10.11.2020 в 13:26:44 #12На хейтър кво да му обясняваш. Да чете статистика от американски и британски източници за БВП? Да прави разлика между номинален продукт и пресметнат по паритет? Или да сравнява обективно възстановяването на западна Европа по плана Маршал с огромна материална и финансова помощ от САЩ (същото се случва и в Япония), които практически не са пострадали от войната и Съветския съюз - сам. Или да му обясниш, че не хвалиш нито Тръмп, нито Путин или Ердоган и да го поканиш да види дугите коментари, които си правил? Той всичко си знае, за какво му е да си вади очите да чете....
Putler KAPUT
на 09.11.2020 в 23:56:05 #11Тръмп направи най-огромните услуги на Израел в сравнение с всички американски президенти до момента - излизането от Иранската сделка и посолството в Йерусалим - това как ви пасва на конспиративните теории, че Тръмп бил някакъв супер герой и борец за справедливост?
Putler KAPUT
на 09.11.2020 в 19:39:28 #10България също е в групата на държавите управлявани от мафиото-феодална организирана престъпна група Борисов-Пеевски-Гешев. Разлика с педеРассия няма. Въпрос е на време да изобретят някоя червено-кафява фашизоидна идеология, да зомбират глупаците с медиите на Пеевски и да ни "пазаят" още десетилетя я от комунистите, я от мигрантите, я от 5G или кемтрейлс. Само че България няма залежи и петрол - живеем малко-от-малко що-годе добре благодарения на ЕС
Putler KAPUT
на 09.11.2020 в 19:32:12 #9@NaskoZashtoto Как е възможно архи-капиталиста Тръмп да е пречка за суперкапитала? Първата работа на оранжевия капут беше да намали данъците на суперкапиталистите. За това нещо? Къде видя икономиката на педеРассия да расте бе смешник Икономиката на педеРассия е надолу и надолу в последните 5 години защото продължава да зависи от цените на петрола въпреки комичните опити за модернизация. Те клетите и петрол не могат да вадят без западните технологии. Ако педеРассия нямаше залежи на каквото се сетиш щеше да е една Нигерия в сняг. Със залежите на педеРассия - народа трябваше да има стандарта на една Норвгия като миниум. Но - като те управлява мафия - ще са бедни. За 20 год. японците след война и 2 атомни бомби постигнаха чудеса. Германия също се изправи от руините - без залкежи. А монголоидите живеят като скотове - с изключение на върхушката от два града.
NaskoZashtoto
на 09.11.2020 в 13:49:38 #8Либерастите защо не си признаят, че тези тримата им бодат очите, защото са пречка за глобализаторския суперкапитал, който се стреми да дърпа конците без значение кой управлява. Затова скроиха шапка на Тръмп. Пробваха да направят военен преврат в Турция но не им върза. Колкото до икономическия колапс на Турция, ще видим с колко ще се свият либералните икономики тази година и с колко Турската, тогава ще се разбере кой крив, кой прав. Непрекъснато обвиняват Путин, че е убиец, отровител и не знам още какво, от десетилетие и повече въвеждат нови и нови санкции срещу Русия и пак не могат да спрат икономиката и да расте. Така че му виждат края (преброените дни) през крив макарон. Що не се изкажат за Китай? Там национализма никога не е преставал да бъде водеща част от идеологията, а тоталитаризма и популизма процъфтяват.Ама не им отговаря на поръчката да анализират как най-старата съществуваща империя слага всички в джоба си И за финал - колкото и да им се иска на някои, "либералната идея" не е доказала превъзходството си все още. В различни страни, в разни времена и при различни условия либерализмът се е оказвал повече вреден. И двата модела съществуват. И двата имат предимства и недостатъци. Да се отрича който и да е от тях на лаишко ниво е просто глупаво, а на "експетно", за каквото претендира статията, си е откровена измама.
GolaVoda
на 08.11.2020 в 09:59:13 #7нито за Ердоган нито за Путин става въпрос поредната френска глупост
loko-pd
на 07.11.2020 в 19:25:00 #6Тръмп си тръгна но Путин не.
rusi-mindov
на 07.11.2020 в 10:23:04 #5Абсолютения бълвоч, се отнася единствено до ердоганя.
mylestone
на 06.11.2020 в 21:57:04 #4Тръмпи си е проблем на америкашките. Политиката му относно климатичните промени е идиотска, но пък желанието му да намали военните конфликти с участието на САЩ е похвално. Ердоган е ислямист, дърпащ Турция назад, но отказът да бъде пудел на американските евреи е похвален (защото те не се интересуват от друго, освен от парите и властване над света) . Путин не е най-големият демократ (а как ли се управляват 150 млн алкаши с кадифени ръкавици), но от друга страна отношението му към Едуард Сноудън го извежда едни гърди напред пред "демократите" отвъд океана.
Кастело Белведере
на 06.11.2020 в 21:46:54 #3Национализмът се основава на илюзията, че някой си е по-добър за нещо си от другиго . Той изисква непрекъснато сравнение с другите, а това ражда единствено страдания и предпоставки за конфликти и войни (достатъчно е погледнем историята на Европа през 20век).
loko-pd
на 06.11.2020 в 20:19:43 #2Русия без Путин това е просто невъзможно.Та те го тачат повече от господ.
Boneberg
на 06.11.2020 в 18:54:30 #1Putin ostava! Drugite si zaminavat! Frenskite jurnalisti pishat gluposti!