Новината на 1 юни от управляващите е, че обмислят да съкратят срока на майчинството, но когато има осигурени достатъчно места в яслите.
За тези планове на новата власт стана ясно от думите на народния представител Владимир Николов. Пред БиТиВи той заяви: "Мерките, които ще предложим, са това да няма дискриминация от работодателите към жените, защото има статистика, която показва, че част от работодателите не наемат жени в детеродна възраст, опасявайки се, че трябва да плащат дълго майчинство."
Тук има нещо некоректно в аргумента на господин Николов. Работодателите не плащат обезщетението за отглеждане на дете. Затова ще му предадем бърз урок по социална политика.
Според българското законодателство обезщетенията за майчинство в България се изплащат от Държавното обществено осигуряване (ДОО) и покриват два основни периода: бременност и раждане (410 дни) и отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Обезщетение за бременност и раждане (410 дни) започва 45 дни преди термина. Изискват се минимум 12 месеца осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство.
Размерът на обезщетението е 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или осигурителен доход за последните 24 месеца. След изтичането на 410-те дни майката (или бащата) има право на месечно обезщетение. Размерът се определя всяка година от Закона за държавното обществено осигуряване.
Бащата има право на 15 дни отпуск с обезщетение при раждане на дете. След навършване на 6-месечна възраст на детето, бащата може да ползва до 150 дни отпуск за отглеждане на дете, ако майката е съгласна. Обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст е 398,80 евро на месец. Ако майката реши да се върне на работа преди изтичането на 2 години, тя запазва правото си да получава 75% от размера му.
За да започне изплащането, трябва да подадете съответните заявления и декларации чрез вашия работодател или директно към териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ).
Г-н Николов е баща на 4 деца, редно би било досега да е научил кой и как изплаща обезщетението за отглеждане на дете, особено пък след като влезе в голямата политика.
Другото изказване на народния представител от "Прогресивна България", което силно ме подразни е това: "Ако една жена иска да гради кариера, в което няма нищо лошо и е насърчително. Ако тя стои две години майчинство - тоест три месеца преди да роди и след това две години майчинство, дай боже да роди и второ/трето дете, изключително трудно се гради кариера по този начин."
Г-н Николов, най-прекрасното нещо на света за една жена е да "гради кариерата" на майка. Българската жена е силна, комбинативна, доказала се е, че може да съчетава личния с професионалния живот. Това, че жената е станала майка не означава непременно, че се деквалифицира.
Това в известна степен се отнася до някои високотехнологични сектори. Все повече жени използват периода на майчинство, за да гледат детето си, но и да се преквалифицират. Стимулирайте тази тенденция като управляващ!
Да отгледаш и възпиташ дете изисква ежеминутни грижи и безсънни нощи, но това не те прави по-малко квалифициран. Напротив - изгражда в жената други качества и компетенции, които тя може да приложи, връщайки се на работа. Вашата съпруга е пример за жена с успешна кариера и прекрасно семейство.
Между другото, около 145 000 двойки у нас се сблъскват с репродуктивни проблеми. Пука им дали ще се развият кариерно. За тези хора помислете и как да се родят повече българчета!
Яслите и детските градини са грижа на общините. Проблем с местата в тях има основно в големите градове. В някои общини такъв проблем няма. Ще съкратите ли от ПБ майчинството за майките в тези общини, където няма недостиг? Да се връщат на работа и да пълнят бюджета, че дефицитът, както стана ясно, е голям!
Иначе и без майчинство българската жена ще си отгледа децата. Защото може и знае как!


USD
CHF
GBP
bozia-ivanov
на 06.06.2026 в 07:49:35 #10В добавка към писанието за дълбоката държава и докъде са стигнали отровните й и сатанински пипала. Безумието с биоданните при регистрацията за посещение на новия стадион на ЦСКА е невероятно—явно че от ЦСКА са се подчинили някому и така върви проект първо за тестване хората колко са податливи и готови сами да се вкарат в готвения електронно—банков концлагер и второ,в случая за огромно учудване се цели да се редуцира до макс възможността за повече публика и то на нов,модерен уж стадион,където би трябвало да ги има мерките срещу вандалите и без тея безумия с биоданните,карти и пр…..
bozia-ivanov
на 02.06.2026 в 20:12:54 #9Ха,ха,кога залупените булгаристанци ще вденат,че гейропата,а и почти целия свят е под ботуша на ставлениците на дълбоката държава,чиято цел е властта над целия свят(не парите,те са средството),а и същевременно силна редукция на населението,което става излишно.А това се дирижира от пиндосията,която в стремежа да се спаси някакси от задаващия се крах на целия парично—икономически модел(бретонудския) и да продължи да паразитства и граби до всички до които се докопа.Ето сега след две седмици предстои одобрението от гейропския съюз на споразумение с пиндосията,където две нещица са основни,засилващи колониалното подчинение на гейропата—безмитни пиндосовски стоки,а 15% на гейропските и до края на 2028г. ,закупуване на пиндосовски енергоресурси за 800 млр.,на цени неколкократно по-високи от руските да речем…..
n-a-ip8JpHXJ
на 01.06.2026 в 21:57:27 #8Не,че той не разбира - доста работодатели задават такива въпроси на интервюто! А пък даже и вече да имаш деца. . . . Тогава стават още по-брутални! И! Всеки работодател си прави тази сметка - лични наблюдения и на познати и непознати! Всички знаят кой плаща майчинството,но даже и Работодатели се бият в гърдите с това!
_SMITH_
на 01.06.2026 в 21:50:00 #7Господ да е на помощ на държавата, която се "спасява" от олигарсите с такива тъпaци като киселяка от снимката
ДС Агент
на 01.06.2026 в 18:45:46 #6Bravebg, напълно съм съгласен с теб. Това мнение разбирам да го беше изразил мъж, но жена да не е наясно с това, показва много ниска интелигентност или никаква емпатия. Решението за мен е следното (приложени в други държави успешно, но с различни срокове). Въвежда се майчинство 1 година пълен размер заплата за жената и 1 година за бащата. Като бащата не може да преотстъпи своето бащинство на жената. По този начин, се намаля рискът от полова дискриминация на работа и също и разликата в заплащането може да намали. За повечето съвременни бащи е удоволствие да гледат как децата му растат и да се грижи също за тях. Аз лично живея в Испания и вече за второ дете имам над 20 седмици бащинство и няма по-голямо щастие за мен. Да не говоря, че за толкова години, виждам и как се променят нещата на работа, вече не се гледа на жената като на някой който ще изчезне безкрайно дълго. Ами ще излязат двама души по отделно.
bravebg
на 01.06.2026 в 16:54:12 #5Тук са смесени два различни проблема - единия е демографския, а другия е чисто трудово-правен. И в двете сфери е пълен батак и до момента всички правеха все по-голям батак и бюрокрация, уж за да решават някакви проблеми.... адекватна активна демографска политика на практика нямаме, а трудовото ни законодателство лъха на комунизъм отвсякъде... толкова дондурени служители няма и в комунистическите държави.... което пък поражда всякакви бюрократични врътки да се мами държавата.... включително и дългото майчинство, което в 80% от случаите документално се ползва, държавата плаща, а служителката работи..... уж правим пазарна икономика, а сме се уплели в бюрокрация и безумия...
valentin-tzonev-1
на 01.06.2026 в 16:35:40 #4Много верни иточни коментари, но на мен ми прави впечатление тоя депутат. Ами той не разбира кой плаща майчинството, т. е. основата на социалните взаимоотношения. Браво на тоя неграмотник, дондуркайте го още...
bajbor
на 01.06.2026 в 16:17:13 #3България е световен лидер по продължителност на платеното майчинство, като осигурява общо 410 дни (около 58,6 седмици) платен отпуск за бременност и раждане, по време на които майката получава обезщетение в размер на 90% от брутното си възнаграждение. Това я поставя на първо място в Европейския съюз и в света по отношение на финансовата и времева подкрепа за новите майки
bajbor
на 01.06.2026 в 16:14:09 #2Смелия бг-рин под мен малко е прекалил...но и авторката е пресолила манджата
Проблема го има... Предложеното не е американското - 3 месеца и аре... Но пък от друга страна надали ще реши проблема... Да не се прави нищо.. също не изглежда опция...
bravebg
на 01.06.2026 в 15:36:38 #1Дилянче ти от гората ли падаш мамина сладка? Тръгнала да пише за неща, които не разбира.... Всеки с елементарни познания за пазара на труд е напълно наясно, че на излизането в майчинство (класическият български) работодател, не гледа с никак добро око.... То хубаво държавата поема голяма част от майчинството, ама колко трябва да си тъпа да мислиш, че с това се изчерпва всичко..... Платеният годишен отпуск, който се трупа по това време държавата ли го плаща? Има един куп субективни недостатъци, които няма работодател , който да си признае, че следи, но на практика всички го правят: Колко удобно мислиш, че е за работодателите да наемат и обучат чоевек и точно като започне да е полезен да ти каже, че изчезва за 2 години?!?.... След 2 години като се върне мислиш ли че не трябва да се повтаря цялото въвеждане?!?.... Качествени хора по заместване мислиш ли че лесно се наемат и не си търсят друга сигурна работа през цялото време?.... А след 2 години като се върне, поработи малко, дали няма да има още 2?..... гаранция, че няма интервю за работа на жена, в което работодателя да не се опита да разпита как стои "въпросът с децата" .... а ако се задълбаее в спецификите на всяка компания, може цял научен труд да се напише с недостатъците, с които работодателя се сблъсква покрай майчинството..... истински социално съпричастните частни компании, които наистина стимулират и се радват на майчиство, ако изобщо има такива са основно в главата на Дилянчето.....