Какво става с Фонда за лечение на деца в чужбина? Нищо. От 20-и април насам.

Докато министър Москов артистично обяснява, че всяко потърсило помощта на фонда дете ще я получи, чакащите се умножават главоломно. На 15-и юни Обществения съвет трябваше да се събере, за да разгледа молбите за лечение на 34 деца. Не се случи, защото нямало кворум. Не могат да съберат кворум за заседание веднъж месечно, а обещаха да го правят два пъти в същия срок.

Номерът с кворума може и да е удобно прикритие за управленското безсилие на новото ръководство, но в никакъв случай не е убедителен аргумент за страдащите деца и родителите им. Ако сега е трудно да се събере нужният за вземане на решения брой хора, как това ще стане в следващите типично отпускарски месеци? Изобщо какъв аргумент е това?

Бегъл поглед в регистъра на фонда показва, че само чакащите решение случаи са над 160, в тях не влизат тези, които са с непълни заявления и предстоящите за разглеждане. Най-малкото дете е на 25 дни (поне според регистъра), най-голямото на 17 години. За седемнайсетгодишните това е последен шанс, защото след тази възраст те вече попадат под „грижите“ на Комисията за лечение в чужбина, в която резултатите се измерват с тези на фонда от 2005 – т.е. никакви.

Вероятно никой не се съмнява, че всички тези деца са с тежки диагнози, дори не е необходимо да споменаваме, че забавянето в много от случаите е фатално. Едно бебе вече чака края си вкъщи, след като родителите му загубиха и последната надежда за лечение, защото състоянието му се влоши до степен, в която дори специалистите, които бяха поели риска да го оперират се отказаха.

Такива случаи ще има още. Защото не може да се събере „кворум“. Ръководството на фонда и Министерството на здравеопазването са по-ангажирани в последно време с промяна на Правилника за дейността на звеното, отколкото с реални действия за оптимизиране на работата по обработването на документите на чакащите лечение. Процедурите стават все по-тромави, а изискването за допълнителни становища и консилиуми бе една от причините, заради които родители на деца с увреждания протестираха на 1-ви юни пред здравното министерство.

Тогава зам. министърът Ваньо Шарков каза пред протестиращите, че фондът работел в много по-кратки срокове и недоумяваше как е възможно някои хора да използват мъката на родителите в толкова „грозна и заблуждаваща кампания“. Ние пък сме шокирани от управленската наглост и безскрупулност.

Да припомним, че става дума за деца, за болни деца в животозастрашаващо състояние и отчаяните им родители. Родители, които трябва да подготвят 16 документа (основно декларации) за кандидатстване, а ако става дума за трансплантация поне още толкова становища от специалисти, като междувременно се опитват да се грижат за страдащите си деца. И всички тези усилия да бъдат унищожени с оправданието „липса на кворум“.

Един от членовете на Обществения съвет Десислава Хурмузова (от недолюбваните от МЗ представители на НПО) назова истинската причина за забавянето – пълен хаос във фонда. Командированите чиновници от здравното министерство не се справят със специфичната работа. Тоталната некадърност на сегашния екип е причина и да не се предоставя навреме информацията за дневния ред на заседанията на Обществения съвет, досиетата за всеки от случаите не са пълни, липсват оферти за лечение и цени.

Това е второто заседание, което се отлага поради липса на кворум. Първото се провали, защото не достигна един човек за формиране на нужното мнозинство. Така се наложи всеки от членовете на съвета сам да разгледа кандидатурите на децата и да гласува персонално по имейл, за да не се бавят процедурите.

На последното провалено (засега) заседание в дневния ред бяха включени документите на 34 деца, 31 от които са нови кандидати за финансиране. Още 34 продължават да чакат становище от Обществения съвет, защото са били отложени на предишни заседания, поради необходимостта от допълнителни медицински заключения или свикване на консилиуми по техните казуси (много често използван напоследък аргумент). За 12 от тези деца чакането продължава вече втори месец, защото отлагането им датира от деня на „избродираната“ акция във фонда.

Следващото заседание е насрочено за 22 юни. Ако съберат кворум може и да се проведе.

Междувременно никой вече не говори патосно за престъпленията по служба, заради които предишния екип бе изведен с белезници от офиса на фонда. Опровергани с времето бяха повечето от обвиненията, които щедро се изсипаха в след акцията на ГДБОП и ДАНС. Фондът бавно и сигурно се отдалечава от основния си „предмет на дейност“, защото все повече деца се одобряват за лечение у нас, а не в чужбина, каквото бе първоначалното му предназначение и се превръща в източник за финансиране на закупуването на медицински изделия или както казват някои членове на ОС – в детска здравна каса.

В това си състояние, той уверено се доближава до нивото си от 2005 година, когато връщаше неусвоени милиони на бюджета, подпомогнатите деца бяха малко, а процедурите за одобрение бяха толкова тромави, че някои малки пациенти умираха преди да дочакат финансиране.