Фалитът на КТБ вероятно ще влезе в учебниците по търговско право не само с огромния брой поправки в законите, които предизвика, но и със значителния брой тълкувателния решения, които тези поправки са наложили.
Интересното е, че всички поправки са насочени към това да обезсилят направените цесии с вземания от банката и извършените в следствие на тези цесии прихващания между придобитите от една фирма вземания от КТБ и натрупаните от същата фирма задължения към банката. Синдици, политици и дори някои икономисти и юристи наричат тези действия за грабеж, ощетяване на масата на несъстоятелността и обезправяване на останалите кредитори на банката. Истината е, че единствената институция, която може да се произнесе по въпроса законни ли са тези действия или не са, е съдът. А неговите решения по съдебните спорове, засягащи цесиите и прихващанията в КТБ, не винаги потвърждават насажданата в обществото теза, че това са най-малкото нередни и дори незаконосъобразни практики. В много дела исковете за обезсилването или се провалят на всички съдебни инстанции, или най-малкото водят до противоречиви и дори самоизключващи се съдебни решения, които налагат Върховния касационен съд да образува тълкувателни дела, с които да налага единна практика по съответните казуси.
Примери за такива случаи има много. Последният е то 22 март 2019-а. От тази дата е съобщението на кабинета на председателя на ВКС, в което се казва:
"Образувано е тълкувателно дело по въпрос за приложението на норми от Закона за банковата несъстоятелност, свързани с недействителност на прихващане със задължение към банка по отношение на кредиторите на несъстоятелността.
С разпореждане на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) по предложение на заместника на председателя и ръководител на Търговската колегия бе образувано Тълкувателно дело № 1/2019 г. за приемане от Общото събрание на Търговската колегия (ОСТК) на ВКС на тълкувателно решение по въпроса: "Кои са надлежните страни в производството по предявен иск по чл. 59, ал. 3 и чл. 59, ал. 5 от Закона за банковата несъстоятелност и по-конкретно - следва ли обявената в несъстоятелност банка да участва като страна (ответник) в производството по тези искове?"
Казусът е породен от коренно различните решения на два различни съдебни състава на БКС по идентични дела за прихващания. С Решение № 239/15.05.2018 г. по т. д. № 986/2017 г. съдебен състав на Първо търговско отделение на ВКС, е приел, че надлежни страни в производството по чл. 59, ал. 3 и ал. 5 от Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН) са синдиците на обявената в несъстоятелност банка и извършилият прихващането кредитор, но не и банката като самостоятелен правен субект. Става дума за спор по прихващане за 5 милиона лева, който синдиците на КТБ губят на всички инстанции. Съдът е приел, че като страни по делото могат да се явяват синдиците на банката и компанията извършила прихващането, но не и самата банка. Поради това свое тълкувание обаче е загубена правната възможност, прихващането да бъде атакувано по силата на текстовете на чл. 3 ал. 2 от Закона за банковата несъстоятелност.
Различно становище е застъпил състав на Второ търговско отделение в Решение № 172/26.07.2018 г. по т. д. № 1917/2017 г., приемайки, че обявената в несъстоятелност банка следва да бъде конституирана и да участва като страна (ответник) по исковете с правно основание чл. 59, ал. 3 и ал. 5 от ЗБН. Това е дело, което синдиците на КТБ водят срещу прихващанията извършени от "Промишлено строителство - холдинг" АД и което губят на две инстанции. Според въпросния документ: "Ответникът "Промишлено строителство - Холдинг" ЕАД е извършил прихващания на свои задължения към "Корпоративна търговска банка" АД с вземания към банката, придобити по силата на договори за цесия, съответно - с вх. № 12013/18.11.2014г., е извършено прихващане с вземане по договор за цесия с "М.С" ООД в размер на 527 210 лв., с вх. № 12057/19.11.2014 г. - с вземане по договор за цесия с Д.В.Б. в размер на 30 767 евро; с вх. № 12058/19.11.2014 г. - с вземане по договор за цесия с "Трейдмакс" АД в размер на 141 493 щатски долара; с вх. № 12138/21.11.2014 г. - с вземане по договор за цесия със С.К.С. в размер на 478 052.47 лева и с вх. № 12149/21.11.2014 г. - с вземане по договор за цесия със С.Д.А. в размер на 36 000 евро."
В развитието на мотивите си по решението на поставения казус обаче съставът на второ търговско отделение застъпва една много интересна и на пръв поглед необичайна теза за правораздаването по дела, свързани с банковата несъстоятелност. В мотивите към това решение се казва: "Неоснователен е доводът на касатора, че обявената в несъстоятелност банка не следва да бъде конституирана като ответник, тъй като специалният Закон за банковата несъстоятелност, за разлика от общата уредба на несъстоятелността в Търговския закон, не предвижда такова участие. Нито в Закона за банковата несъстоятелност, нито в Търговския закон е посочено изрично кои са ответниците по предявените от синдика искове за попълване масата на несъстоятелността - посочени са единствено лицата, легитимирани като ищци по тези искове. Ответниците по тях се определят по общите правила на гражданския процес в зависимост от вида на предявения иск - при осъдителен иск за връщане на имущество на обявения в несъстоятелност длъжник ответник е третото лице, получило имуществото, а при иск за прогласяване на нищожност или на относителна недействителност на сделка или действие - ответници са страните по сделката, съответно страните по правоотношението, засегнато от оспореното действие. В този смисъл именно е и формираната от касационната инстанция практика по приложението на Търговския закон в частта досежно исковете за попълване масата на несъстоятелността, която, с оглед сходната уредба на същите в Закона за банковата несъстоятелност, следва да бъде съобразена.
Неоснователно е твърдението на касатора, че неучастието на банката като страна по делото произтича от спецификата на банковата несъстоятелност, изразяваща се в невъзможността за оздравяване на обявената в несъстоятелност банка, за разлика от общата търговска несъстоятелност. Безспорно, една от целите на търговската несъстоятелност е оздравяване на длъжника, каквато цел при банковата несъстоятелност няма. Това обаче не може да бъде аргумент за неучастие на банката-длъжник като страна по делото по предявен иск за прогласяване недействителност на сключена от нея сделка или извършено по отношение на нея действие (в случая прихващане). Както беше посочено по-горе, страните в процеса се определят от страните по материалното правоотношение, поради което невъзможността за оздравяване е обстоятелство, ирелевантно за процесуалната легитимация на несъстоятелната банка по посочените искове. Следва да се отбележи, че при общата търговска несъстоятелност съществува хипотеза, при която длъжникът също не може да бъде оздравен и това е хипотезата на чл. 630, ал. 2 ТЗ, когато едновременно с откриване на производството по несъстоятелност е постановено прекратяване дейността на длъжника и обявяването му в несъстоятелност.
По посочените съображения е неоснователен и доводът, че обявената в несъстоятелност банка не може да бъде представлявана от своите органи, тъй като те са десезирани с решението за обявяване на банката в несъстоятелност, а в Закона за банковата несъстоятелност не се съдържа разпоредба, аналогична на чл. 635, ал. 3 ТЗ, предвиждаща възможност органите на длъжника да извършват действия от негово име в производствата по чл. 621 а, ал. 2, чл. 649 и чл. 694 ТЗ. Липсата на изрична регламентация относно начина, по който несъстоятелната банка ще бъде представлявана, когато тя е ответник по предявен от синдика иск, не може да обоснове неучастието й изобщо като ответник по делото. В този случай приложение следва да намерят съответните общи процесуални правила за преодоляване на противоречия в интересите на представител и представляван."
Цитираме буквално мотивите в това съдебно решение, за да пресъздадем всички детайли на правната логика за неговото вземане. Защото именно в следствие на тези цитирани мотиви решението на Второ търговско отделение на ВКС е: "С оглед изложеното, настоящият състав намира, че поради неучастието на "Корпоративна търговска банка" АД като страна по предявените от синдика искове, постановеното по делото решение е недопустимо и следва да бъде обезсилено, а делото - върнато на първата инстанция за ново разглеждане на спора след конституиране на банката като ответник в съответствие с указанията по т. 6 от Тълкувателно решение № 1 от 09.12.2013 г. на ОСГТК на ВКС.
Така мотивиран, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, на основание чл. 293, ал. 4 във връзка с чл. 270, ал. 3 ГПК реши:
ОБЕЗСИЛВА решение № 1209 от 29.05.2017 г. по т. д. № 1815/2016 г. на Софийски апелативен съд и решение № 29 от 07.01.2016 г. по т. д. № 3418/2014 г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-18 състав в частта, с която същото е потвърдено.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Софийски градски съд."
Разбира се, че при така установената противоположна съдебна практика на най-висока инстанция, трябва да се вземат мерки за нейното уеднаквяване. Тук основният правен въпрос е може ли синдикът да представлява и самата банка като страна по търговски спорове за сделки, сключени от банката, преди той да е поел управлението й.
По правило синдикът представлява интересите не на самата банка, а на нейните кредитори, които по силата на неудовлетворените си вземания стават собственици на активите й, но само след като тя е обявена в несъстоятелност, не и преди това. Този въпрос е уреден макар и не съвсем ясно в Търговския закон. Но процедурите на банковата несъстоятелност са по различни от тези на фирмите и затова за тях има специален закон - този за банковата несъстоятелност. Там този казус не е уреден.
Дали това трябва да стане, ще трябва да изясни точно това тълкувателно решение на ВКС, за което стана дума в началото. Важно е обаче да се знае, че ако ВКС реши, че при такива дела банката трябва да е самостоятелно представена страна - отделно от синдиците, трябва ясно да се посочат и лицата, които могат да я представляват в такива съдебни процеси. Иначе правният хаос няма да приключи и този път негов източник ще е легитимността на представителството.
Хирам
на 26.03.2019 в 12:57:02 #1Нещата са повече от ясни за цялата юридическа общност в България. Фалита на КТБ е грабеж от страна на хората управляващи държавата към момента на фалита и до момента - групичката на Пеевски, при активното съдействие на Бойко и Цацаров. Активите на банката са почти напълно ограбени от тези хора, няма нужда да изброявам кои, те се знаят от всички. Вложителите които можаха, се опитаха да направят минимизация на загубите чрез въпросните цесии. Делата за които е статията, имат една цел - да се смъкнат от хората още едни пари, за да се захрани сметката на синдиците, която се източва безогледно до момента. Цяла България знае кои са синдиците и кои бяха квесторите - хора на Пеевски, който е лицето на действащите служби известни като ДС. Двамата синдици са служители на лицето Момчил Мондешки, адвокат с фалшива диплома, лежал в затвора за измами, който е действащ агент на ДАНС и служител на пеевски /това е човечеца от записа с "каките"/. Чрез огромни, дори космически хонорари на супер неизвестни адвокати от сметките на синдиците се прехвърлят огромни суми към Мондешки /Пеевски/, митко каратиста /делта гард - т.е. Бойко/ и както и подставени лица на цацаров. Търговете за имуществото на банката се правят закрити, без обявяване никъде, активите са лапат от същата групичка. делата се водят с единствената цел - грабеж в полза на мутрите, посочени по-горе. същата е целта и на противоконституционния закон за изменение на ЗБН. затова се удрят адвокатите на Василев с противоправни действия на полицията, включени на пълни обороти са и медийни бухалки като Блиц, ПИК, "частните телевизии" БТВ Нова и др. клоаки. Докато шайката герп е на власт, натискът към ВКС и другите инстанции е огромен, все с цел да се смачкат цесионерите. Какво ще стане? падне ли ГЕРП, може да се сменят престъпните синдици, възможно е агента бисерчо да влезе на топло за злоупотребите си и ще се разплете цялата завера - тогава ще трябва да се разследва и искров, Мавродиев, смешниците от кабинета на орешарски, задължително боко и цацара. За съжаление не виждам кой може да направи това.