Страната влезе в поредния цикъл от избори и неминуемо отново ще бъде изваден на сцената въпросът за пенсиите, техния размер, за теглилата на пенсионерите и за несправедливото ни общество. Но тук, вместо да се занимаваме с размера на пенсиите, ще се опитам да обърна внимание на тези, които сега започват трудовата си кариера, и върху това, че осигуряването на старините на човека започва от първите дни и на първото работно място.
Да, това е точно така. Независимо от всевъзможните клишета, които ще чуем, вече е напълно възможно човек да се пенсионира с добра пенсия, без да е бил депутат 30 години. В моята практика вече редовно има случаи примерно на пенсионирани учители с пенсии с размер над 900 лева на месец. Разбира се, за това заслугата не е нито на управляващата партия, нито на опозицията, а на самите хора, които са се трудили упорито и са постигнали един трудов стаж без прекъсвания, като пътьом са работели и допълнително, което също се е отразило върху размера на пенсиите им.
Подобни примери има и при повечето други професии. И това не е за чудене, защото средната заплата в страната постоянно нараства. От януари 2006 г. до към края на 2018 тя вече е нараснала три пъти. Ако човек не крие осигуровки, ако не влиза в договорки за осигуряване на ниска заплата срещу получаване на "пари в плик", ако се старае да не допуска прекъсвания на трудовия си стаж и се осигурява и когато работи на второ място, шансът за една пенсия, различна от общоприетата представа за "мизерните пенсии в България", е напълно реален.
Затова човек трябва да мисли за пенсията си и за старините си, още когато започна попълването на първата трудова книжка. Разбира се, планирането на "пенсионна стратегия" в днешно време не е никак лесно, най-вече заради постоянните промени в законодателството.
Когато в края на 20-ия век беше направена пенсионната реформа и се премина към така наречената "три колонна система" на социално осигуряване, едва ли който и да е от участниците в работата по нея (представители на изпълнителната и законодателната власт, на социалните партньори - работодатели и синдикати, на академичната общност и експерти от НОИ и от други институции) си е помислял, че по безобразно бърз начин Кодексът за социално осигуряване (КСО) ще се превърне в най-често и най-много пъти изменяният и допълван законодателен текст в страната.
Кодексът за социално осигуряване (КСО) успя да изпревари дори и Кодекса на труда, който му "води" с повече от десетилетие по отношение на възрастта си.
Наистина, недопустимо е безгрижното отношение, с което изпълнителната власт предлага, а законодателната власт приема всевъзможни промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Много от тези промени нито са достатъчно добре обмислени, нито са достатъчно добре формулирани, като сами стават генератор на нови промени. Това прави "пенсионното планиране" много трудна задача, но въпреки това, могат да се дадат някои добри съвети, които са валидни при всякакви полети на фантазията на законодателя.
Отношението ни към пенсионирането като такова
Да започнем с въпроса за отношението към самото пенсиониране. Честа реплика е: "О, то не се знае дали ще доживея до тогава, а Вие ме карате да се осигурявам." Мога да уверя всички, които успокояват с тази мантра безгрижното си отношение към собствените си старини, че ще доживеят до пенсия с огромна вероятност. Въпреки че редовните писачи по пенсионните въпроси из интернет форумите и фейсбуците, не спират да тракат по клавиатурите си за провеждан по отношение на народа и в частност - на пенсионерите "геноцид", продължителността на живота в Р. България упорито продължава да ... нараства.
Ако до преди известно време се знаеше, че средната продължителност на живота на мъжете у нас е 69 години и 4 месеца, а на жените - 72 години, днес вече числата сочат средна продължителност от 72 години за мъжете и 74 години за жените. Най-общо казано, значителна част от тези хора, които започват работа днес, ще доживеят поне до 82 години, като медицинският опит показва, че до тази възраст хората остават в добро умствено състояние.
Така че, скъпи начинаещи работници и служители, забравете напълно размишленията от типа "аз я оживея до пенсия, я не". Ще доживеете и ще имате достатъчно време да размишлявате над въпроса, защо не сте взели мерки, още когато сте били млади и още сте имали време за това.
Не оставяйте днешната работа за утре
От същия тип е вредното самоуспокояване: "Сега съм млад, има време да мисля за пенсия." Уви, няма никакво време. Осигурителното законодателство е такова, че няма никакво време за маене. Всяка изработена година е от значение, като прекъсванията на осигурителния стаж трябва да се избягват по всякакъв начин.
Някой би възразил, че това не зависи само от него. Подобно оправдание е основателно само от части. Да, действително има обстоятелства, при които човек може да се окаже безработен не по свое желание, но това не значи, че не трябва да се търси алтернатива по най-бързия възможен начин. Ако сте се осигурявали добросъвестно, ще имате достатъчно време да си търсите работа, докато получавате обезщетението, което сте заслужили с осигуровките си срещу безработица. Става дума за месеци време. Днес има такъв дефицит на работна сила, че търсенето на работна сила надхвърля предлагането. Поне за момента е така, като надали ще има съществена промяна в близко време.
Не се поддавайте на изкушенията на "сивата икономика"
Друг е въпросът, че прекъсването на осигурителния стаж може да дойде от това, човек да се поддаде на крайно погрешното изкушение да се включи в стройните редове на "сивата икономика", наричана и "неформална заетост". Не са толкова малко хората, които се съгласяват да работят и без трудов договор, стига заплащането на ръка да ги удовлетворява. Да, за момента - за днес и за утре, сумата може да е удовлетворителна, но в други ден вече ще Ви се представи сметката. А тя е свързана с прекъсване в осигурителния Ви стаж, което ще "пробие" пенсията Ви.
Никога не забравяйте, че правото на придобиване на пенсия поради навършена възраст и старост е функция, както на възрастта Ви, така и на осигурителния Ви стаж. Определяща е сумата на тези два параметъра и не бива с лекота да пилеете дори месеци, да не говорим за години.
"Парите под масата" изяждат бъдещата Ви пенсия
Също така не бива да се поддавате и на по-меката форма на същото упражнение - осигуряване върху по-ниска сума, срещу получаване на пари "в плик". Тази разновидност на самоунищожаване на пенсията на работника или служителя, се осъществява в условията на престъпен сговор между работодателя и наетия на работа.
Резултатът е, че един ден наетият ще се чуди и ще се вайка, че пенсията му е малка. Само че тогава ще е добре да прехвърля вината не на правителството, парламента, Националния осигурителен институт или на етническите малцинства, а да си спомни собствените си действия на млади и на не толкова млади години.
За това впрочем, той ще има пълна възможност, защото Регистърът на осигурените лица (РОЛ) всичко помни за периода след 01 януари 1997 година. Дори и да го "хакнат", той пак помни ... Но към Регистъра ще се върнем след малко. Сега трябва да кажем няколко думи за факта, че има цели съсловия, които като че ли водени от някакви общи гилдийни традиции или направо психози, категорично отказват да се осигуряват. Принадлежащите към тях деятели на свободния труд, с пяна на устата обясняват, че няма да се осигуряват, не искат да се осигуряват и че на проклетата държава лев няма да дадат ...
Осигуряването е задължително и разумно
Колкото и да е враждебен към социалното осигуряване, човек не трябва да забравя, че осигуряването е задължително. Няма как да се извърши доброволен отказ от внасяне на осигуровки. Такива желания от време на време изстрелват в публичното пространство хора, за които можем да предполагаме, че са с добро материално положение и не разчитат на пенсия нито от първия, нито от втория стълб на осигурителната система. Били сме свидетели на огласени публично персонални искания за отказ от осигуряване, срещу доброволен отказ от пенсия. За съжаление, такива искания са в конфликт със закона още на ниво философия и технология.
Българската осигурителна система има три "стълба", тоест - три начина на осигуряване. Първите два са задължителни, а третият е доброволен. Първият стълб е както се нарича това научно - разходопокривен. Това е старославната "държавна" пенсия, при която през време на трудовата си кариера, Вие плащате осигурителни вноски, които се използват за изплащане на пенсиите на Вашите родители и прародители. Забележете, с парите, които внасяте по първия стълб, Вие осигурявате заплащането на пенсиите на Вашите предшественици, а не на собствените Ви пенсии.
Такава е била на времето "стратегическата иновация" на Ото фон Бисмарк, който въвежда пръв в света разходопокривната пенсионна система, която за това някои наричат още "Бисмаркова" или "Райнландска". Така той успява да въведе пенсиониране за хората над определена пределна възраст (боя се, че е била 80 години), без да има предварително събрана и една марка. Тогава социалдемократите и опозицията като цяло, протестирали, защото това им се видяло грозна измама - човек да плаща цял живот чуждите пенсии, а след това да чака някой друг да плаща неговата.
Само че, Бисмарковата система се прихванала и до ден днешен продължава да се използва. Това обаче създава проблеми на държавите, които я прилагат. Причината е демографската криза. Продължителността на живота расте, а броят на ражданията намалява. Съответно, броят на пенсионерите расте, а броят на хората, които да изкарват пенсиите им намалява. И в Европа (в частност в България) и в Русия и дори в Китай (!) демографската криза се задълбочава. Неотдавна, един германски вестник предложи с цел икономисване на административни разходи, всеки работещ германец да бъде обявяван за роб на един пенсионер и да е длъжен да изпълнява всичките му желания за прехрана, обличане и забавление.
Това разбира се е шега, но в шегата има огромна истина. И в Германия, и у нас броят на пенсионерите застрашително се доближава до броя на работещите. Общият брой на пенсионерите у нас към 30 септември 2018 година е 2 160 292 души, като 146 000 от тях са работещи пенсионери. Общият броя на заетите в България за 2018 година е 2 962 609 души. От тези числа не е трудно да се види, че прилагането на Бисмарковата, разходопокривна схема, при която ние плащаме пенсиите на предишните поколения, става все по-трудно. Не е случаен фактът, че за да се плащат пенсиите по първия стълб, освен осигурителните вноски, всеки месец се използва и огромен трансфер от бюджета. Значителна част от данъците, които плащаме също се използват за заплащане на пенсиите.
По тази причина държавата е изключително ревнива към плащането на осигурителните вноски, а на нас не ни остава нищо друго, освен да се погрижим за собственото си бъдеще, докато изпълняваме законовите си задължения.
Не забравяйте, че осигурителната система има и втори и трети стълб
Тук трябва да се отбележи, че всеки, който е роден след 01 януари 1960 година, се осигурява и по така наречения втори стълб на осигурителната система, наричан и допълнително задължително пенсионно осигуряване. За разлика от първия стълб с неговата разходопокривна система, вторият стълб, както и третият са с капиталопокривна система. Иначе казано - каквото си внесем остава за нас. Осигурителните вноски по втория и по третия стълб се насочват (по избор на осигурените лица) към частни пенсионни фондове, които ги управляват в съответствие с едно доста строго и твърде консервативно законодателство.
Задачата на пенсионните фондове е да осигуряват доходност на парите на бъдещите пенсионери, най-малко за да се компенсира инфлацията. В момента, примерно, доходността на частните пенсионни фондове е много по-добра от тази на банките. Така бъдещите пенсионери, родени след 01 януари 1960 година, ще получават две пенсии - едната от осигурителните вноски на идващите след тях поколения (от първия стълб) и една допълнителна от собствените им средства, натрупани и трупали доходност във втория стълб.
От това идва напълно естествената препоръка към започващите трудовата си кариера - още с постъпването на първото им работно място, да се поинтересуват сериозно, в кой пенсионен фонд би било разумно да насочит осигурителните си вноски по втория стълб от допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Тук начинаещите работници и служители и бъдещи пенсионери би трявало да се ръководят поне от два критерия: единият е репутацията на пенсионния фонд, управляван от съответното пенсионно осигурително дружество, а другият са данните за доходността, осигурявана от съответния пенсионен фонд.
Пенсионните фондове във втория стълб са два вида - универсални и професионални. В универсалните фондове се осигуряват хората, упражняващи така наречената "трета категория" труд, иначе казано - масовият случай на работа, която не е свързана с екстремални натоварвания и с особени условия на труд (под водата, под земята или във въздуха). В професионалните фондове се осигуряват хората, които упражняват първа и втора категория на труд, на които в момента няма да се спираме.
Управлявайте парите си и не оставяйте пенсиите си на самотек
Важното е това, когато започнете работа да се информирате на първо място, кои са действуващите в момента пенсионни фондове (универсални и професионални) и какво е представянето им на пазара. За това можете много добре да се информирате от сайта на Комисията за финансов надзор. Добре е да се консултирате и с компетентни лица, към които отнасяме лица със съответната подготовка и професионален опит на финансовите пазари, а не приятелите от фитнеса, трети братовчеди или колеги, които знаят всичко.
Ако не предприемете действия, за да изберете сами пенсионния фонд, в който ще натрупвате вноските си по втория стълб, ще бъдете разпределен служебно, по жребий в произволен фонд. Лично аз не препоръчвам подобно поведение - човек трябва да се интересува от парите си и да следи доходността, която те му носят.
И понеже говорим за това, че човек трябва да следи парите си, следващото напълно безплатно, но за сметка на това много важно действие е да си извадите така наречения "Персонален идентификационен код" (ПИК) на НОИ. Това става много бързо, като се посети съответното териториално управление на НОИ, в зависимост от това къде живеете. Веднага, на място Ви се издава "Персоналния идентификационен код" (ПИК), с чиято помощ Вие можете да следите всяко движение по осигуряването си.
Това е много важно, защото за съжаление не всички работодатели са толкова добросъвестни, та да не проверяваме, дали са ни внесли осигуровките добросъвестно. В сайта на НОИ можете да направите всякакви справки за социалното си осигуряване, като използвате само своя ЕГН и своя ПИК.
Не правете никакви компромиси със социалните си осигуровки
Моят съвет е да бъдете безкомпромисни, когато става дума за социалните Ви осигуровки. Те трябва да се правят върху всеки един приход от труд, който имате в пълния му размер. По-горе вече говорихме за различните мутации на "сивата икономика", в които в никакъв случай не бива да допускате да бъдете ангажирани. Тук само ще подчертая отново, че не бива да се съгласявате на никакви комбинации, свързани с "икономисване на средства" за сметка на осигуряването. Колкото и изкусително да Ви се вижда да получите повече сега, за сметка на "икономия" на социални осигуровки, трябва да помните, че по дефиниция ще загубите повече в бъдеще.
Някой би казал, че във взаимоотношението "работодател - работник", силната страна е работодателят. У него са "и ножът и сиренето" и работникът не може да се противи на волята на работодателя. В наше време, срещу тази теза има два много сериозни аргумента. Единият е, че работодател, който не желае да плаща социалните осигуровки в пълен размер, рискува да се сблъска с цялата контролна мощ на държавата. Огромната, преобладаваща част от случаи на "схеми" за "спестяване" на социални осигуровки се дължи не на едноличното решение на работодателя, който е оказал брутален натиск върху работника си, а на сговор между работодателя и работника. Това е заговор на мълчанието и вазимното разбирателство. Той се дължи най-вече на пренебрежителното отношение на работника към собственото му социално осигуряване и на спазването на принципа "по-добре някой лев в повече днес, отколкото по-голяма пенсия някъде в бъдещето".
Втората причина, да смятаме, че работникът може да защити правото си на адекватно социално осигуряване е неоспоримият факт, че в момента в страната има много голям дефицит на работна сила. Не просто дефицит на квалифицирана работан ръка, но и недостиг на хора въобще. Без да "подкокоросваме" по какъвто и да е начин работниците да изнудват работодателите на база на недостига на работна сила, не можем да не подчертаем, че защитаването на правото на социално осигуряване върху пълния размер на възнаграждението е напълно постижима мисия. Отказът на работника (служителя) да участва в "схеми" за "икономисване" на средства за сметка на криене на социални осигуровки в днешно време води не до неприятности за работника, а най-често до съгласие на работодателя да следва правилата. Съгласието може да е дадено с "омерзение", но в крайна сметка се дава, защото хората са "кът".
Не се ощетявайте сами, заради безотговорността на държавата
В интерес на истината, няма смислен аргумент срещу добросъвестното осигуряване, освен постоянните промени в пенсионното и осигурително законодателство. Тук бих добавила още един път, че постоянните, хаотични и категорично недоизпипани промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), в момента оказват основното "развращаващо" въздействие върху осигуряващите се лица.
Последните се борят най-вече с гузната си съвест, която периодически им напомня, че като не се осигуряват, те "изяждат" днес бъдещето си в по-далечна перспектива. Но те противопоставят на натякванията на вътрешния си глас "успокоението", че никой не знае, какво ще е осигурителното законодателство след няколко години. За съжаление, колкото и порочна да е практиката да изядеш днас утрешната си пенсия, аргументът за неясното законодателно бъдеще е трудно опровержим. Това е огромна вина на държавата, която изобщо не се грижи за устойчивостта на осигурителното законодателство. Тази практика не спира, въпреки многократните напомняния идващи от всички страни - от социални партньори, от академични учени, от практици от сферата на осигуряването (както от НОИ, така и от частния сектор) и от къде ли още не.
Но въпреки това, не си заслужава сами да се ощетяваме, заради безотговорността на законодателя. Навършването на пенсионна възраст идва неусетно и тогава сметката ни се представя по най-неизгодния за нас начин.
Помислете и за третия, доброволен стълб
Ако човек има малко по-добри доходи от обикновените, спестовността винаги трябва да се разглежда като добродетел. Ако имате свободни средства, Вие ще сте изправени пред много, различни възможности за инвестиране и спестяване. Тук възможността да се влагат пари в доброволен пенсионен фонд, тоест в третия стълб на осигурителната система е доста целесъобразна. Тук са в сила всички съвети, които бяха дадени по-горе за втория стълб на допълнителното задължително осигуряване.
Инвестирането в доброволен пенсионен фонд в момента продължава да е по-доходно от стандартното държане на парите в банков депозит. Действително, тези пари остават "замразени" до момента на навършване на пенсионна възраст, но това се "откупува" от относителната сигурност на инвестицията, поради консервативните законови изисквания към управлението на средствата в доброволните пенсионни фондове. Ако имате възможност - не подценявайте възможността да натрупвате средства в доброволен пенсионен фонд. Третият стълб на социалното осигуряване не е лукс, а добър инструмент за инвестиране.
Навършвате пенсионна възраст - не изпадайте в паника и се консултирайте със специалист
Тази статия по принцип съдържа съвети към хората, които започват трудовата си кариера, но един от най-важните е, че рано или късно наближава "денят Х", когато се навършва пенсионната възраст. Тогава вече няма да сте в началото на кариерата си, но както вече казах, за този момент трябва да се мисли от самото начало. Но, така или иначе, както и да сте се осигурявали, както и да сте се грижили за пенсионното си бъдеще, "денят Х" или може би "денят П", тоест, денят на пенсионирането наближава.
Добрата практика е да се поинтересувате от състоянието на пенсионните си дела, около година преди да навършите възрастта за пенсиониране. Тогава е разумно да се обърнете към експерт, който да Ви посъветва, какво да направите, за да се пенсионирате, колкото се може по-безконфликтно и по-благополучно.
Пенсионните консултанти на практика винаги са хора, които са работили достатъчно дълго в Националния осигурителен институт (НОИ). Те познават в детайли процедурите, които следват служителите в НОИ в хода на пенсионното производство. Познават също така начина им на мислене и дори техните основни "дразнители".
Моят съвет е да не бъдете "евтини на брашното и скъпи на триците" и да си позволите пенсионен консултант или консултантска фирма, за да се направи пълен преглед на пенсионните Ви дела. Трябва да се провери, дали сред документите за пенсионирането Ви има нередовни такива, както и да се установи дали не липсват необходими документи.
Трябва да се определят най-добрите Ви три години преди 31 декември 1996 година за пенсиониране (валидно до 01.01.2023 г.). Добрият пенсионен консултант може да изчисли прогнозен размер на пенсията Ви, при цялата му условност. Може да се прецени и евентуалното Ви право на ранно пенсиониране в намален размер, една година по-рано и да изчисли размерът на една такава пенсия. От това зависи и колко бихте спечелили от евентуалното си ранно пенсиониране.
Тук би могло да се продължи с още по-дълъг списък на консултациите и услугите, които би могъл да окаже (и би трябвало обезателно да предложи) пенсионният консултант. Това обаче би трябвало да бъде тема на отделна статия, адресирана вече не към започващите трудовата си кариера, а към хората, които се движат към края й.
Важното е да не се забравя - трябва да започнете да се грижите за пенсионирането си още от първия ден на трудовата си кариера, независимо с какво недоверие се отнасяте към осигурителната система в страната и към постоянните промени в пенсионното законодателство. Не трябва да се вслушвате в "песента на сирените" от "сивата икономика" - така може само да се разбиете върху скалите на житейските неудачи.
manolov_bz
на 25.09.2019 в 12:58:23 #13Г-н Дечев, На тези избори от 2009г. насам, в които получихте малко повече от мизерните 1000 гласа за град като София с около 2 милиона жители. Важен спомен са те за Вас може би , защото някои хора добре са си похарчили парите от осигуровките на застъпници като мен. Разбира се, че няма да видите смисъл да се занимавате с това, защото там не е чиста работата. Що се отнася до статиите, към които съм дал линк. Те доказват как има пенсионни фондове, които са с ОТРИЦАТЕЛНА доходност за период от 12 години. Извинявайте много, но ако един човек 12 години си е съхранявал парите в един фонд, който е направил така, че те да намалеят, а не да се увеличат както би трябвало да бъде с 20%, с 30%, защо не и с 50%, за да може да получи той добра пенсия, дали според Вас ще получи добра пенсия или не? Аз мисля, че и на децата трябва да им е ясно. Обръщам се към хората. Разходете се когато имате време до териториалните си поделения по местоживеене на НАП и поискайте бланка за отказ от така нареченото ДОПЪЛНИТЕЛНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ. Доходността на тези фондове е много ниска и от тях не чакайте да получите добра пенсия. Една не малка част от тях си разпределят коледни, новогодишни и великденски бонуси м/у служителите от хиляди левове. Това са тези левове, които Ви удържат от таксите, които Ви взимат. Можете да го видите това от извлеченията, които "би трябвало да получавате". На тях работата им е да Ви убеждават когато отидете при тях за консултация и да Ви обясняват колко е добре да си държите парите при тях и колко хубава пенсия ще получите и това го правят пак заплащайки на служители с вашите пари, от вашия джоб. Когато се откажете от тези фондове, парите Ви ще бъдат пренасочени към държавното обществено осигуряване. Там не се удържат такси и парите Ви се преизчисляват по друга формула, която е пряко обвързана със средния осигурителен доход за страната(СОДС). Изоставането на доходността на тези фондове е толкова голямо, че дори нарастването на СОДС да се забави в следващите 20 години, тяхната доходност (на частните фондове) трябва да се увеличи до невъзможни величини, за да преодолее натрупаното през периода 2002г. - 2017 г. изоставане.
bai-hristo
на 25.09.2019 в 00:26:35 #12А, сещам се за тази "калинка" работеше в агенцията по заетостта по времето когато Дечев беше още зам.министър на труда и социалната политика. Не знам дали бяха женени но той си я лансираше още тогава. По едно време изчезна и по клюките, които се носеха се разбра, че е отишла в НОИ, сигурно е онази прословута дирекция по европейски регламенти някакви си, в която е била "експерт". И к'ви 11 години е работила в пенсиите к'ви 5 лева и какъв "експерт" е явно мъжът и знае най-добре. Милата "калинка" до вчера никому неизвестна а днес вече "експерт", ама то тъй се става екперт след като имаш зад гърба си един бивш зам.министър. Аман от некомпетентни връзкари с протекции.
spas
на 25.09.2019 в 00:01:00 #11Г-н Манолов, Аз ви призовавам да не си губите времето с г-н Теодор Дечев и неговата "клика" в частност със съпругата на г-н Дечев, която той толкова пламенно защитава г-жа Емилия Милчева-Дечева. За съжаление това е пореден пример за правене на кариера на псевдо -експерт съпругата на еди кой се... Аман от тези "червени калинки" и връзкари. Как очаквате честен отговор от човек, който дори крие, че статията е написана от неговата съпруга!!! То дори и арх.Борислав Игнатов застана до приятелката си по повод на скандала със снимките за възрастни. Какъв мъж си щом криеш жена си а по смешното е каква е жена ти, че да я криеш толкова?!? Така, че откажете се г-н Манолов, няма смисъл, честен отговор и достойнство можете да получите от достоен човек а тук не намирам такъв. Успех на новата "калинка".
teodor-detchev
на 24.09.2019 в 22:46:42 #10Г-н Манолов, Отговарям Ви за последен път под тази статия, защото разговорът напълно се отплесна и вече няма никво отношение към темата. Нерде пенсионната стратегия на начинаещите работници и служители, нерде изборите през 2009 година. За мен те са много важен спомен, но от тогава са минали десет години. Нито ме е страх от Вас, нито съм „бил отбой”, просто на човек в един момент му омръзва да се препира с някой, който си е седнал на ината и не помръдва ни напред ни назад. Няма никакъв смисъл да се срещаме, да се разправяме в коя избирателна секция сте бил и прочее и прочее. И двамата можем да си употребим времето за по-интересни, по-приятни, че и по-полезни неща. Искам само да обърна внимание още веднъж върху двата линка, които сте пуснал. Първият е към статия на Цветелина Соколова от 24 април 2018 година. От тази статия разбираме, че пенсионните фондове въртят вече 13 милиарда лева. Същите тези милиарди, за които Ви писах, че карат някои миновници да губят съня си от яд, че не ги „тмарят”. Статията (https://www.mediapool.bg/pensionnite-fondove-veche-vartyat-blizo-13-mlrd-lv-news278334.html ) е информативна и неутрална, в нея между другото се говори точно за положинтелните резултати на пенсионните фонодове, та не разбирам, с какво подкрепя тя Вашите тези. На мен тези неща са ми познати, сигурно са известни и на г-жа Милчева. Нямам какво да се „ограмотявам” от тази публикация. Вторият линк е към статия на Любомир Христов от 3 януари 2018 година (https://www.mediapool.bg/vtori-i-posleden-shans-za-po-visoka-pensiya-na-zhenite-rodeni-prez-1960-g-i-1961-g-news273792.html ). За разлика от първата, тази статия е тенденциозна, изключително спорна и крайно подвеждаща. Не можах да установя, дали някой е отговорил на тази статия и смятам, че ако не е отговорено, това е било погрешно. Подобни текстове могат да подведат много хора, да си прехвърлят парите от втория стълб към първия (по методиката, която услужливо им е разписал по точки г-н Христов) и така да понесат много реални и доста тежки загуби. Но за това оставям г-н Христов да се оправя със съвестта си и с професионалната си компетентност. За хората, които се интересуват, мога да кажа само, че им препоръчвам да не взимат акт от подобни публикации – те обслужват определени амбиции на фиска и на държавното чиновническо но не и интересите на бъдещите пенсдоста тежки загубионери. В отделни случаи, които са много изявено МАЛЦИНСТВО, най-вече при ранното пенсиониране на полицаи и военни, може да се окаже, че подобно прехвърляне е изгодно. Но при всеки случай, когато човек се замисли дали да си прехвърля парите от втория в първия стълб, той трябва обезателно да се консултира със специалист, който да изчисли и да сравни двата варианта. НИКОГА не бива да се тръгва урбулешки да се прехвърлят пари от втория стълб в първия, защото някой си, пък бил той и г-н Христов бил рекъл, че така трябва. Не, така не трябва. В никакъв случай не трябва да се действува импулсивно и наизуст, още повече, че пак ще повторя – в повечето случаи това се оказва голяма грешка. Вие, г-н Манолов изобщо не казахте нищо за неверните си твърдения, които аз посочих още в началото. Сега сигурно пак ще напишете нещо, колкото да е Ваша „последната дума”. Хубаво, нека е Ваша, но не разпространявайте дезинформация и не подвеждайте хората. А това, че Вие сте постъпил така (прехвърлил сте си парите от втория стълб в първия), изобщо не значи, че сте бил прав. Още по-малко значи, че случаите на другите хора са като Вашия. Изобщо, време е дори и троловете да започнат да се държат по-отговорно, когато става дума за 12 – 13 милиарда лева. Край.
manolov_bz
на 24.09.2019 в 21:51:45 #9Г-н Дечев, аз Ви призовавам да се срещнем, за да изясним за какво става въпрос. Първо, за да видите, че не страхувам от Вас. Второ, за да Ви докажа, че съм бил Ваш застъпник в 68ма изборна секция в район Надежда. С предишния си коментар Вие ”бихте отбой”. Ако искате може да бъде с посредничеството на сайта, ако искате с посредничеството на други хора или на институциите. Както искате, така да бъде!
teodor-detchev
на 24.09.2019 в 17:39:57 #8Г-н Манолов, Този път ще бъда пределно кратък. Изобщо не сте прочел внимателно нито предишния ми коментар, нито самата статия. Разбира се, да се правите на луд е Ваше конституционно право - минава за "право на изразяване". Всеки, който е проследил диалога ни ще види кой се халосва. Що се отнася за изборите от 2009, не виждам смисъл повече да ги обсъждам с Вас. Също така, много се съмнявам, че сте бил мой застъпник. Още по-малко вярвам, че някога сте искал да говорите с мен, по какъвто и да е повод. И най-малко вярвам, че бихте ми се обадил на улицата ако се срещнем.
manolov_bz
на 24.09.2019 в 17:24:40 #7Г-н Дечев, Давам пример за отрицателна доходност на фонд в осми абзац на тази статия. Ако не знаете съществува понятие "инфлация". Съветвам Ви да почетете за него. Малко ще се ограмотите. Не е лошо. https://www.mediapool.bg/pensionnite-fondove-veche-vartyat-blizo-13-mlrd-lv-news278334.html А ето в тази статия тук е описано как всеки има правото да се откаже от осигуряване в тези частни фондове и дори е желателно да го направи. Аз Ви казвам, че съм го направил. Има законова възможност. Явно и това не знаете давайки акъл... Четете в тази статия: https://www.mediapool.bg/vtori-i-posleden-shans-za-po-visoka-pensiya-na-zhenite-rodeni-prez-1960-g-i-1961-g-news273792.html "Изоставането на доходността по партидите е толкова голямо, че дори нарастването на средния осигурителен доход за страната (СОДС) да се забави през следващите 20-тина години, доходността в Универсалните пенсионни фондове трябва да се повиши до невъзможни величини, за да преодолее натрупаното през периода 2002-2017г. изоставане." Що се отнася до вашата кандидатура, жалко че г-н Цветанов не е имал правомощията да извърши проверка на това дали са платени осигуровки на застъпниците по време на тези избори, в които Вие участвахте преди 10 години. От протоколите би трябвало да е ясно, че съм бил застъпник. Тези избори са от малкото, които не бяха качени от ЦИК онлайн. Това е извършен труд, за който не са внесени осигуровки. И малко се съмнявам, че ако се срещнем на улицата - ще ме наречете жена.
teodor-detchev
на 24.09.2019 в 11:07:28 #6Г-н Манолов, Почти съм поласкан, че сте се регистрирал само за да отговорите на някакъв мой коментар. Голяма чест ми правите. Що се отнася до написаното то Вас, ще Ви отговоря отзад – напред, по степента на важност на написаното. Вие пишете: „Г-жата или г-цата като е толкова наясно с пенсионната система, защо не напише, че има доклади на Комисията по финансов надзор, които доказват как за 10 годишен период има пенсионни фондове с отрицателна доходност?“. Не искам да влизам в агресивната Ви „хейтърска“ лексика, но съм изкушен да Ви нарека „плосък лъжец“. Лъжец, защото в текста има изричен линк към точно тази секция на сайта на Комисията за финансов надзор, където се съдържа информацията за доходността на частните пенсионни фондове. „Плосък“, защото сте решили да лъжете за нещо, за което има дори специално подзаглавие: „Управлявайте парите си и не оставяйте пенсиите си на самотек“. Точно под него в синьо грее линкът към сайта на КФН. Всъщност, кого баламосвате? Що се отнася до отрицателната доходност, това е ноторен факт и се случва, когато има големи неблагополучия на световните финансови пазари. Но ако човек се загледа пък в цитирания и „линкнат“ сайт на КФН ще види, че става дума за сравнително кратки периоди. През изминалите години, пенсионните фондове от втория и от третия стълб на социалноосигурителната система бяха и продължават да са, доста добри стопани на парите на бъдещите пенсионери. Е, то да спи зло под камък – винаги има първи път, но все се надявам да няма такъв прецедент. Законодателството за инвестирането на средствата от тези фондове е много консервативно и рисковете са наистина минимизирани. Особено контрастно това се вижда през последните години, когато поради силното икономическо оживление, банковите депозити са с много ниски лихви и почти не носят доходност. За сметка на това, пенсионните фондове носеха доходност през този период и бяха една добра инвестиционна алтернатива. Не говоря за втория стълб, защото той си е просто задължителен, но и там хората имаха съвсем не лоша доходност. Тук се питам, Вие всъщност за кого се напъвате – обиждате се от името на банките, откъдето изтекоха известни суми в посока към пенсионните фондове от „третия стълб“ или сте от онази зловредна групичка държавни чиновници (от Министерството на финансите най-вече), които не могат да спят поради факта, че има над 12 милиарда лева в държавата, които НЕ са под техен контрол. Тези хора не спряха да генерират идеи как държавата да сложи ръка на пенсионните фондове от „втория стълб“, но за сега котка им минава път. Надявам се впрочем, че тази котка е безсмъртна. Всъщност, мисля, че е една чудесна идея, г-жа Милчева да даде някои съвети не на младите, а на доста по-възрастните трудещи се, как да се отнасят към агитацията на някои не дотам добросъвестни чиновници, да си прехвърлят парите от „втория“ в „първия стълб“ на осигурителната система. Разбира се, има частни случаи, когато това е целесъобразно, но те са сравнително по-редки от масовия случай. Затова си заслужава да се дадат няколко професионални съвета на хората, които вече са тръгнали да се пенсионират – как да процедират с внушенията за „миграция“ от „втория“ към „първия стълб“. Съдейки по подвеждащото Ви изявление: „Защо не каже, че хората имат законово право и начин да се откажат от тези фондове както съм направил вече аз?“, може да сте и от втората категория вредители, които визирам по-горе. Разбира се, вие разчитате на неосведомеността на хората, но мисля, че почти всеки, който се е заинтересувал минимално от финансовите си дела знае, че срещу 20 лева може, на 12 месеца веднъж да прехвърли средствата си от един пенсионен фонд в друг. Но НЕ може „да се откаже“ от „тези фондове“. Би могъл при определени обстоятелства да си прехвърли парите от допълнителното задължително осигуряване („втория стълб“) в „първия стълб“, но в преобладаващата част от случаите, това е изключително НЕИЗГОДНО. Подобни действия трябва да се извършват САМО след консултация с грамотен специалисти и в никакъв случай не трябва да се слушат съветите на „жени от банята“, като Вас. Изобщо, като човек ръсещ пенсионни съвети, Вие сте крайно недобросъвестен и това не Ви прави чест. Ама изобщо … Що се отнася до моето кандидатиране за кмет преди десет години, бих казал само, че всяка похарчена стотинка от тази кампания е отчетена пред Сметната палата. Сметната палата е проверила доклада много внимателно и няма никакви забележки по него. Даже въз основа на данните от тези отчети, един вестник изчисли, цената на един глас за всеки от кандидатите. Излезе, че гласът подаден за мен е най-евтин. (Което не означава, че не е бил много ценен, поне за мен и за моите съмишленици). Дори да твърдите, че не уважавам законите на страната, налага се да Ви напомня, че изборите тогава бяха предсрочни, точно в момента, когато ГЕРБ дойде на власт и когато г-н Цветанов (мой голям „доброжелател“) беше в зенита на славата и могъществото си. Така че, елементарното благоразумие е задължавало и мен и моите съмишленици да сме повече от изрядни. Между другото, участвам в управлението на едно дружество, което преживя рекорден брой мащабни данъчни проверки (спрях да ги броя, когато станаха пет), вследствие на не дотам доброжелателното отношение на властта и се оказа, че няма и една стотинка невнесена, що се отнася до осигуровките. Така че, Вие „тролите“, лъжете и стреляте на посоки. Сигурно сте щастлив, че Ви отговарям толкова дълго. За разлика от много мои приятели и познати, смятам, че в България няма място за аристократично пренебрежение спрямо лъжците и провокаторите. На тях трябва да се отговаря и да бъдат навирани там, където слънцето не грее. Всичко, което написах е „в условията на хипотезата“, че Вие сте самостоятелно лице, а не сте г-н Годоро с нов профил. Не искам да обиждам нито Вас, нито г-н Годоро, но за протокола съм длъжен да спомена тази възможност. Стар тролски номер е сам да обясняваш, колко си прав, пишейки от друг профил. Последното пиша, за да не си помислите, че ям доматите заедно с колците. Прочее, бъдете здрав – и Вие и Вашите работодатели.
manolov_bz
на 23.09.2019 в 21:25:17 #5Г-н Дечев. Бях Ваш застъпник когато се кандидатирахте за кмет на София през 2009г.. Дали платихте осигуровки по време на вашата кампания на мен като застъпник? Отидох в Съюза за Стопанска инициатива да си получа парите за застъпничеството и си ги получих на ръка, за което не получих никакъв документ. Съжалявам изобщо, че някога съм се занимавал с Вас. Не Ви ли е срам точно Вие да излизате и да давате акъл за подобни неща? Това ми прилича на един бивш кмет, по чието време един център беше продаден на безценица и в момента с най-голямата си наглост излиза и дава акъл по телевизията как трябва да се управлява държавата. Г-жата или г-цата като е толкова наясно с пенсионната система, защо не напише, че има доклади на Комисията по финансов надзор, които доказват как за 10 годишен период има пенсионни фондове с отрицателна доходност? Защо не каже, че хората имат законово право и начин да се откажат от тези фондове както съм направил вече аз? На много умни и интересни се правят някои хора тук. Направих регистрация специално, за да Ви отговоря. А за времената, в които бяхте заместник-министър и не можеше да се говори все едно президент сте станали също забравяте... Прав е г-н Годоро.
Panther
на 23.09.2019 в 16:08:23 #4Работатас пенсиите е проста. Единствения що-годе разумен аргумент на хората, който не искат да се осигуряват е "той пенсионния фонд е фалирал". Няколко забалежки. Пенсионния фонд не е фирма за да фалира. За да фалира пенсионния фонд, трябва да е фалирала държавата. Ако фалира държавата 99.9 от "големите умници" дето мислят че могат да се оправят без нея ще са фалирали отдавна. Самата мисъл, че човек на който му се струва много да дава 100лв за осигуровки, смята да се оправи "сам" при сериозна криза е ужасно смешна. П.С. Гърция фалира и пенсионерите там продължават да си получават пенсиите.
teodor-detchev
на 22.09.2019 в 01:51:48 #3Г-н Годоро, Като всеки добър българин и аз работя на две места, за да е вързан бюджетът. Но мога да Ви уверя, че и на двете места, където работя, работодателите ми са изключително стриктни по отношение на осигуровките. Аз също си отварям очите, защото вече отивам към 57 години и няма за кога да се правя на интересен спрямо себе си. В България има твърде много добри работодатели и твърде много лоши работодатели. Има всякакви. Но в исторически план, едва ли е имало друго време, когато работниците да са имали по-благоприятни условия да изискват прилагането на осигурителното и трудовото законодателство. Не говоря за някакви допълнителни придобивки (тях ги има там, където има колективно договаряне), а просто за стриктното спазване на закона. При сегашният огромен дефицит на работници и при свирепата конкуренция между работодателите за всеки, който може да прави нещо повече от това да разделя на две магарета сено, не знам кога друг път работниците и служителите биха могли да се погрижат за себе си по-добре. И те го правят доста успешно – повярвайте ми. (Не ми вЕрвайте, просто ми повярвайте, защото имам огромна информация по въпроса). Нямам обичай да обиждам читателите на НЮЗ.бг – нали за тях работим и пишем, дявол да го вземе, но ще добавя още нещичко, защото не вярвам г-жа Милчева да седне да си пише с Вас. Без хейтъри не можем да минем, ама Вашето „хейтърство“ е много повърхностно и примитивно. Имам пред вид откровено просташката Ви реплика, че г-жа Милчева не знаела ни какво е свободен пазар на труда, ни какво е труд. Вие със сигурност не сте й бил работодател, та да знаете как работи, колко работи и какви са й уменията. Вие си седите пред компютъра (ужким сте против кабинетните размишления, ама сте много кабинетен хейтър) и тракате по клавиатурата, каквото Ви дойде на ума. Ами белким да бяхте прочели там отдолу – уважаемата редакция е дала разни биографични данни за г-жа Милчева... От там се вижда, че е работила различни неща, включително и в частния сектор. Дали пък не е възможно тя по-добре от Вас да познава нравите и на лошите и на добрите работодатели, както и на техните работници и служители. Защото според мен, през ръцете й са минали стотици пенсионни производства, в които е работила очи в очи с живи и реални хора. Говоря за работата й в частния сектор, а не за твърде дългия й престой в НОИ. Докато, като гледам Вашето мрънкане в писмена форма, нищо чудно точно Вие да сте „кондисал“ нейде в държавната администрация и да компенсирате собствените си комплекси с хулене на ляво и на дясно.
teodor-detchev
на 20.09.2019 в 21:10:09 #2Ама уважаеми форумци, я дайте да караме малко по-стройно и подредено. Докторе, разбирам желанието ти да получиш безплатна консултация, ама не знам дали г-жа Милчева ще се върже. От мен като бонус - чети член 70 от КСО. Г-н Годоро, не г-жа Милчева ходи при частниците да я учат на трудово - правни отношения, а те чат - пат прихождат при нея за консултации. Пък и от консултации имат нужда най-вече осигулените лица. А КСО е еднакво в сила и от кабинета и от цеха и от житните поля, че и от Космоса дори. Това, че много хора (не само работодатели, но и влизащи в съглашение с тях работници) не спазват осигурителното законодателство не е проблем на г-жа Милчева. То е проблем на бъдещите потърпевши. Затова, аз лично препоръчвам на публиката да прочете тези съвети внимателно, а ако може и да ги прилага.
House MD
на 20.09.2019 в 19:34:33 #1Емилийче, правилно пишеш, че с осигуровките си хрантутя родителите си, но си пропуснала да споменеш кой хрантути родителите на емигрантите. Защото емигрантите не плащат в България нито данъци, нито осигуровки. Пропуснала си да споменеш и това, че за размера на пенсията има значение единствено осигурителният доход в последните 10 години от стажа.