В понеделник eврокомисарят по въпросите на търговията Карел де Гухт и американският му колега Майкъл Фроман ще се срещнат във Вашингтон, за да обсъдят търговското и инвестиционно партньорство ( TTIP ) за изграждане на трансатлантическа зона за свободна търговия. Очаква се те да направят политическа оценка на последните три кръга от търговски преговори между САЩ и ЕС и да обсъдят предстоящия четвърти кръг през март.
Договорът ще уеднакви стандартите и процедурите при правене на търговия между ЕС и САЩ и ще отмени митата върху стоки, търгувани между тях. По данни на института за Икономически изследвания в Мюнхен договорът ще създаде до 400 000 нови работни места в Европа, от които 110 000 в Германия.
Реализирането на споразумението все още е далеч. ЕС и САЩ имат различия по широк спектър от въпроси, един от които е генетично модифицираните храни. Във вторник нов вид генетично модифицирана царевица от САЩ беше одобрена от Европейския парламент на фона на големи противоречия. Решението проправя път за компромис за една от разликите в потребителските нагласи между ЕС и САЩ, която е и една от основните пречки на преговорите.
Нарастващата опозиция от страна на противниците на търговското споразумение, многото дебати за стандарти за защита на потребителите и културния протекционизъм ще представляват реална заплаха за преговарящите от ЕС и САЩ в момента, в който те ще предадат споразумението за вътрешно одобрение.
Директорът на института "Карнеги Европа" Ян Техау изрази мнението, че се задава буря в ЕС. "В момента се формира огромна опозиция. Заинтересованите групи, неправителствени организации, екологични групи и други вече действат заедно и организирано по тези "проблеми"и представляват огромно предизвикателство. Генетично модифицираните храни са точка на раздора в търговските преговори. Разбира се, има много въпроси, по които може да няма съгласие между САЩ и ЕС. Потенциалните различия, които биха могли да провалят споразумението, са тези, в които имаме реални културни сблъсъци", казва той.
"Където и да има конфликт, истински културни различия в моделите на потребление, идеи за защита на потребителите и културни въпроси, ние не само говорим за регулаторни и правни въпроси, но за реални политически предизвикателства", добави той.
Луиза Сантос е директор по международни отношения в Businesseurope, група за защита на конкурентоспособността в Европа и представлява европейските предприятия. Също така тя и един от членовете на група от експерти от различни области, създадена тази година с цел да дава насоки на Европейската комисия и представлява различни групи по време на търговските преговори между ЕС и САЩ.
Тя е на мнение, че основната причина за опозицията в по-голяма степен е свързана с липсата на информираност на обществото, отколкото с основните различия между ЕС и САЩ .
"Ние трябва да осигурим на хората информация за ефективното въздействие, което това споразумение ще окаже върху ежедневието на гражданите", подчертава тя, добавяйки: "Ако успеем да премахнем митата, продуктите ще бъдат по-евтини и това ще е от полза за потребителите".
Сантос признава, че ще бъде необходимо да се правят компромиси по някои от въпросите, които са предмет на преговори." Голямото предизвикателство ще бъде да се опита да се постигне обща основа, от която и двете страни ще бъдат удовлетворени", смята тя.
Но тя също посочва, че икономическата среда на ЕС и САЩ е много важна. "Факт е, че ЕС и САЩ, в сравнение с другите партньори, с които се водят преговори и има споразумения за свободна търговия, са доста интегрирани по отношение на икономиките си и има много инвестиции от компании от ЕС в САЩ и обратно."
Проучване, проведено от CEPR за Европейската комисия, показва очакваните потенциални икономически ползи от 2027 г. при сключвне на TTIP. Te ще възлизат на 95 милиарда евро ( $ 130.00 милиарда ) за САЩ и €120.0 милиарда ( $ 164,0 милиарда ) за ЕС.
Според доклад на Института за световна икономика "Питърсън", който е частен институт с нестопанска цел, партньорството може да допринесе за годишно нарастване на доходите с 57 милиарда евро ( 78 милиарда щатски долара).
Но значителни политически препятствия дебнат отвъд цифрите.
Има опозиция в Конгреса на САЩ както за трансатлантически пакт ( TTIP ), така и за транстихоокеански. Американската общественост е фокусирана върху бавното икономическо възстановяване и увеличаването на заплатите. Критиците в САЩ твърдят, че двете споразумения могат да доведат до загуба на работни места в последствие на повишаване на конкуренцията и наводняване на пазара с по-евтин внос. Миналата седмица лидерът на демократите в Сената Хари Рийд даде своя глас в полза на настоятелните призиви срещу търговските сделки, заявявайки, че се противопоставя на даването на правомощия на президента Обама за насърчаване на търговията (Trade Promotion Authority). Тези правомощия гарантират, че законодателството, свързано с търговията и договорености с търговски партньори, не могат да бъдат изменяни в Конгреса.
В заключение Ян Техау е убеден в потенциала на TTIP между ЕС и САЩ . "На първо място това ще ни направи по-близки от гледна точка на общи цели. Когато споделяте дялово участие по въпроси, свързани с търговията, стандартизацията, квотите и за това как можете да позиционирате себе си по отношение на други търговски сили, всички изведнъж започват да действат заедно политически."