Президентското обръщение към нацията - под условното мото "Рòдина в опасности!" - е пример за учебник, как правилото "клин клин избива" в политиката не работи. С един гаф не можеш да премахнеш нагарчащия вкус от друг. И друга поука може да бъде извлечена от него - когато няма какво да кажеш, по-добре си мълчи многозначително.
А че т.нар. проектозакон за уседналостта е сериозен гаф, спор няма. Настрана оставаме неговата очевидна противоконституционност. Той е просто неморален. Свикнали сме у нас темата за морала да остава винаги под черта, в точка "Разни". Но когато си натоварил раменете си с пагоните на обединител на нацията, все пак трябва да се заглеждаш и в тази посока.
Правим уговорката, че президентът Радев не призна директно авторството (дори на институцията) на проекта. Като Пилат Понтийски си уми ръцете, като благодари на правосъдното министерство за... сътвореното недоразумение. Но стана ясно, че подкрепя подобни рестриктивни мерки към българите в странство. В името на националната сигурност. За която ще говорим по-подир.
"Мечтателите, поетите - без своя земя, без своя родина - в своята безпочвеност се обричат на гибел..." Казала го е акад. Вера Мутафчиева. В далечната 1968. Когато мечтите на българите стигаха до граничния кльон. И бързо бяха завръщани обратно под дулото на "калашника". Първата свобода, която ни даде демокрацията (тази, дето и ни взе много) бе правото да отидем отвъд. Да учим, да работим, да се реализираме, да получим адекватно признание и заплащане за своите способности. Ако щете - да изчистим името на България, което по едно време в света се асоциираше само с експорт на автокрадци, наркодилъри, проститутки, мургави джебчийки и просяци.
Сега на тези българи, осъществили не по своя воля своя днешен ден далеч от родния дом, някой слага клеймото "чужди". Заклеймява ги като заплаха за националната сигурност. Отнема им основно, конституционно гарантирано право. Забележете, в същото време вменено и като задължение. Правото да избират. Право/задължение, което и без това бе осакатено от изборното законодателство с ограничаването на броя секции.
А те, там далече от родината, отварят български неделни училища, библиотеки, учат децата си на български език, на българска история, пазят националните традиции, православната си вяра, нашенските празници. Радват се като малки деца на всеки певец, писател, артист, дошъл от България. Изпращат пари на своите близки тук. Интересуват се, вълнуват се, тревожат се от случващото се тук. При всяка възможност се завръщат тук. Искат да са съпричастни, да споделят отговорността за избора на бъдещето.
Сега някой иска да им отнеме това право. Заради "организиран опит отвън за повлияване на изборните резултати". И още, "целенасочени опити за влияние върху обществото и политическия живот в страната" след изборите.
И тук идва въпросът къде са службите, на които законът вменява в задължение, а клетвата - в дълг, защитата на националната сигурност? Защо чуждите емисари на една определена партия не бяха респектирани? Защо когато НП амбасадорът на Турция Гьокче се разхождаше не като дипломат, а като наместник на падишаха и агитираше за същата партия, от външно го привикаха и нежно го смъмриха, вместо деликатно и безвъзвратно да го изпратят до "Капитан Андреево" като persona non grata? Защо и само с една мисъл ли бе оставено затварянето на държавната граница пред "изборните туристи" от силите на друга политическа сила? Защитата на националната сигурност има достатъчно законодателна база, човешки (със съмнително качество, но многоброен) ресурс да не допуска всякакви "организирани опити" за влияние отвън. А службите са на подчинение на държавния глава. Той няма законодателна инициатива, която сякаш му липсва, но други правомощия, свързани с безопасността на страната, има. И преди да се вайка "Рòдина в опасности!" - да види свършили ли са подопечните му (не)компетентни органи работата за пресичане на онези "целенасочени опити".
Защото "опитите" по никакъв начин не са свързани с няколкото хиляди български изселници в Турция (президентът така и не артикулира, че "уседналостта" е насочена именно към тях). Или Радев забрави, че бе избран с голям процент и от тези неуседнали гласове? Или недовидя, че от началото на демократичния процес вотът на тези неуседнали е ключов при всеки избор, но досега всички са се правили, че не го забелязват. Намесата идва от много страни, но противодействието е свързано не с бой по самара, а по магарето.
Не е лошо президент Радев да се огледа в екипа си. И когато не е сигурен - да разчита на собствената си интуиция, от която съвсем не е лишен. Или да действа на принципа: чуй съвета - направи обратното. Защото едва ли е писал сам ужасния проектозакон, едва ли сам е съчинил без-мисленото си обръщение. И двете не биваше да се случват. Защото са добре дошли за всички, които са против него. И сега не са малко, а след конституирането на новия кабинет ще са с един повече. И то доста активен. И той генерал.
А прелитането на ракети "въздух-земя" и "земя-въздух" между двете сгради на "Дондуков" не е от полза на никого. Нали "България над всичко"?
А иначе, България е там, където има поне един българин.
ivan-monachev
на 20.04.2017 в 10:06:55 #19Какво спорите за глупости? Европейския съд по правата на човека отдавна има казусно решение по въпроса. Англичанин живеещ в Италия съди страната си за отказ да гласува,под предтекста че не е живал в Англия последните 3 години. Решението на съда: "Англия е права да го лиши,той няма отношение към вътрешната политика на страната."Така че който и да съди Б-я в Страсбург,вече има подабно решение и то не е в полза на емигрантите.
yordan-atanasov
на 19.04.2017 в 11:28:36 #18Румен Радев е един мухльо под чехъл, а тия които го из- браха за президент- тъпанари!
didok
на 18.04.2017 в 16:54:01 #17Радев трябва да разбере, че си подбра "куц" екип от съветници. Той си е на мястото, но съветниците му са гола вода. Събра близки , познати и препоръчани от "съмнителни" разбирачи. Същото направи и с кабинета. Но това е нещо нормално за човек "нов" за политиката и за обществения живот.
lyubo
на 14.04.2017 в 22:48:54 #16Вече близо 14 години живея в чужбина. Всяка година се прибирам през отпуската си в БГ, пращам пари също, НО не съм гласувал нито веднъж в посолството на каквито и да е български избори. Защо?! Защото смятам,че нямам моралното право да определям управниците на хората, които живеят в България. Българите в чужбина сме много. Общо взето, ако се обединим около някаква партия можем да спечелим изборите, но ако тази същата партия се окаже "менте" после кои ще сърба им сърба попарата? Разбира се, хората в живеещи в България,а ние които живеем на хиляди километри ще можем само да се тюхкаме, но няма да ни засегне пряко. Така че определено подкрепям забраната за гласуване на хора напуснали страната преди еди колко си време (нека го измислят експерти), както и на живущи в страната, но неподали данъчна декларация за последната 1-2 години
rumen221
на 14.04.2017 в 22:21:46 #15Приятели, . Проблема “уседналост” е Конституционен императив… който чака законово изпълнение… . “Предложението”, уж на служебното правителство за уседналост от 3 месеца за всички видове избори бе “публикувано” умишлено от нечистоплътен соросоид, защото наистина е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ТЪПО и в този му вид наистина е ДИСКРИМИНИРАЩО, няма “упора” в Конституцията..., според която ползването на Граждански Правата и изпълнението на Гражданските Задълженията от гражданите, по глава ІІ, са взаимно свързани и нямат нищо общо с универсалните човешки права описани в глава - І…!!! “Глава – ІІ; Чл. 26. (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.” Изводи за Закона за избори на местни власти и народни представители…: - Ползването на Граждански Права, без изпълнение на Гражданските Задълженията е недопустима от Конституцията Привилегия… - Изпълнението на Граждански Задължения без ползване на Граждански Права е недопустимо от Конституцията Робство… (...абсолютните Човешки Права не са обвързани със задължения, като правото на животи т.н., са описани в глава - І от Конституцията...) . Конституцията ни е много мъдра... и ни дава Гражданско Право да гласуваме за местни и парламентарни избори само, ако си изпълняваме Гражданските Задълженията по: - Чл.60 - да плащаме подоходните данъци в България, - Чл.36- да ползваме български език, - Чл.53 (2) – да сме учили сме в училище до 16 годишна възраст , - Чл.59 – да защитават отечеството, - Чл.61 – да помагат на властите при бедствия… Съществува Законова регламентация за Гражданското ни задължение по Чл.60, наречено литературно и “Уседналост“; (Данъчна и бюджетна заинтересованост, обвързавост…) 1. За да плащаш подоходните си данъци в България е необходимо да си “българско данъчно лице”, като си живял 6 месеца и 1 ден в България в данъчната година предхождаща изборите...! 2. Със спазване на това конституционно изискване веднъж за винаги ще се спре с вътрешния и външния “изборен туризъм”… 3. Избора на Президент е “друга бира”, защото той не разпределя данъци и е Президент на всички български граждани и могат да гласуват всички независимо от конституционните ни задължения по глава ІІ…!!! .
dakl
на 14.04.2017 в 20:26:37 #14В случая е по скоро валиден принципа че зад критиците на Президента надничат подлички външни физиономии!
Арахангел Михаил
на 14.04.2017 в 19:03:50 #13Маргарине гранясала, исках само да те осведомя, че името "Слава Севрюкова" си е типично руско както и да го погледнеш, а не на българка. И твоите кухи "феноменски" брътвежи за това, какво била казала някоя си куха лейка, си ги запази ама само за себе си или ги пробутвай на вестничето "Червена бабичка".
Пантю
на 14.04.2017 в 18:11:23 #12Всеизвестен е принципа, че грешка не се поправя с друга грешка! Президента не е нито глупав, нито некомпетентен! С хода, да предложи на правителството един краен закон, който да бъде обсъден по надлежният ред и да бъде внесен в НС, след като то, започне да функционира, президента показа, че ако бързо не се състави правителство от избраните депутати в НС, механизма за приемане на закони - лоши, или добри, ще е този: Временното правителство внася в НС закони и там се обсъждат и гласуват! Не разбираемо защо, всички започнаха да квичат срещу Президента, а в МС се паникьосаха, от злонамерените медийни атаки на т.н. десни в България, на които всичко им пречи! Президента по този начин предупреди новоизбраните да побързат, да се организират и да ползват властта си! Нещо много глупаво витае в медиите! По навик, там се ослушват за мнението на Бойко Борисов, което да раздуват! Няма ли понякога такова, изпадат в паника и сервират на аудиториите си глупости породени от некомпетентност на редакциите им!
mephisto
на 14.04.2017 в 17:55:33 #11Уседналостта е принцип който се спазва при избори в страните от ЕС и извън него. Не виждам причина да се зачита правото на българите вън от дтраната, а на хората живеещи постоянно в Бг да се налагат външни влияния от "българи" които нито знаят български нито разпознават кирилица и не могат да посочат България на картата , но я смятат за част от Турция.Да не говорим че не са внесли една стотинка данък в страната. Статията е дъра-бъра, написана тенденциозно и може би добре заплатена от определени политически кръгове. Главната цел е да се компрометира президента. Защо не писахте нищо за причината той да вземе това решение. А тези дето са излезли от БГ за да бачкат и да печелят - тях явно повече ги е грижа за парите, отколкото за политическата картина в страната. Да си бяха стояли в България, да се потрудят и да се преборят да я направят такава каквато би им харесала , вместо отдалеч да заявяват предпочитания - като че ли някой го интересуват техните политически пристрастия!
hristo-solakov
на 14.04.2017 в 13:58:42 #10Не мога да разбера хората които смятат , че нас Българите в чужбина ни е лесно.Аз също мислех така , докато не отидох.На същите тези големи разбирачи ,ще кажа ,че Ние емигрантите всяка година изпращаме в България около 2,5 милиарда евро......Като мислят ,че е лесно защо досега не са дошли??????
Civic Mundi
на 14.04.2017 в 03:45:44 #9Другарите осъзнаха, че дебелата президенша не може да контролира Радев, както беше по плана. Радев, взе да размишлява и ето ти тебе вражески огън. Май от мАсква са подали сигнал, че льотчика трябва да бъде вкаран в релсите, тези на евразийската линия. Женя, ти си боклук!
svetlo
на 13.04.2017 в 19:56:31 #8Лично аз се ГОРДЕЯ с нашия ПРЕЗИДЕНТ - РУМЕН РАДЕВ А ОТ БОЙКОВИСТИТЕ МОГАТ САМО ДА ЗЛОСТОРЯТ С ТЪПИТЕ СИ СТАТИЙКИ.
margarittt
на 13.04.2017 в 19:37:46 #7Интересно, каква шумотевица, загриженост за правата на българите "отвън", а българите "вътре", за стоварилите им се изневиделица нови цени и как поначало ще оцеляват с тях - ни дума!! Лично за мен това е изфабрикуван скандал - ако могат да навредят на имиджа на президента ни, но основно изпреварващ скандал, за да отклонят вниманието, за да се избегнат въпросите по новите неизвестно как и кога определяни цени, явно подготвяни от предното правителство, но за да ни излъжат да ги изберем пак - обявени след изборите:-((. Случаят с обявяването на цените след изборите е илюстрация за подлост, подло е и че тайно и как ли са определяни, подло е и фабрикуването на скандали, подлост са и фалшивите новини:-(( О, да, скоро по телевизията някаква си се опитваше да ни убеждава, че интелигентният човек би могъл да различава фалшивите, т.е., тези, които не могат сами са си виновни, а и са прости хора:-((. Отвратително/!!/ - тогава защо ли са необходими разследващите органи, в американските филми, защо ли показват, че при съдебни дела свидетелите се заклеват, че ще казват истината, а Девета Божия заповед защо ли е "Не лъжи":"Не свидетелствай лъжливо против ближния си."?? Бълват се интриги, клюки, но още малко и това ще мине - според Слава Севрюкова България тръгва нагоре след като е изкупила негативната си карма, т.е. с 20-тото си правителство/ предстоящото е 18-то, така че и още едно "служебно"/, през 2017-2018 г.. Така че, на г-н Радев, като на почтен човек и човек на честта, вероятно и тепърва ще се мъчат да му залагат капани, но хубавото е, не само че по думите й това време е към края си и че България винаги ще я има, но и отново и тя, и политиците й ще бъдат уважавани навън, а и че престъпниците от прехода ще си получат заслуженото!!/Ако за някого името на Слава е неизвестно - българка, единственият феномен работил в тясна връзка с учените, почетен професор на 8 чуждестранни научни института, предсказанията й за България са още от преди промените ..../
Kopp
на 13.04.2017 в 18:28:27 #6Румен Радев - Президент!
G.I.R
на 13.04.2017 в 18:01:50 #5Стига сте ревали,соросоидни подлизурковци!Българите масово подкрепят уседналостта!Няколко либерални хомосексуалисти решиха да правят от мишката слон! http://www.btv.bg/article/shows/lice-v-lice/odobrjavate-li-vavezhdaneto-na-usednalost-pri-parlamentarni-i-prezidentski-izbori.htm https://offnews.bg/news/Politika_8/2-3-podkrepiat-da-ima-usednalost-pri-izbori-sochi-anketata-na-OFFNews_652057.html И спрете със спекулациите-решенията на Радев са точни и належащи!Единствената грешка беше Герджиков!Този мекушав човек беше нелеп избор!Наслушахме се на оправдания от типа "такова е желанието на Президентът"!Незнам,имаше ли обществено значимо събитие,на което да не се появи и да се изтъква!?!Жалка картинка!Може да е известен в политическите среди като отличен юрист,но като премиер е тъжна гледка!
rotos
на 13.04.2017 в 17:58:08 #4Радев беше "избран" с по-малко от 20% от гласовете на имащите право на глас. Това е факт и на негово место аз бих бил по-скромен при изказванията си. Защото, както казват: По-добре да си държиш устата затворена и всички да те мислят за глупав, отколкото да я отвориш и да изчезне всеко съмнение по въпроса. А проектозаконът беше противоконституционен!
ce
на 13.04.2017 в 17:35:25 #3не разбирам защо след като много демократични държави имат подобни закони, се смята, че само ние сме варварите; като този закон ще ни направи по-като-западните ни братя
svetlo
на 13.04.2017 в 17:32:58 #2Няма българин в чужбина или по-точно малко от българите които са заминали за чужбина са се върнали всеки който работи в чужбина остава там и българите които си остават там в ЧУЖБИНА си живеят много по-добре от нас българите които оставаме в България не трябва да бъдат съжалявани, не, Ако не им е добре там в чужбина където са си щяха да се върнат по домовете си в България но щом не се връщат значи им харесва А относно президента Радев Той е единственият български политик единственият президент който защитава българите повтарям защитава българите и защитава родината си И престанете с такива гербаджийски статии защото СА БЕЗМИСЛЕНИ.
Кастело Белведере
на 13.04.2017 в 17:15:39 #1Този път сме съгласни. А Радев да внимава, че знаем кой го предложи и очаква да прокарва нечии евразийски интересни, ама народът (показал нееднократно, че пътят ни трябва да е европейски) е чувствителен и ще го разкрие веднага.