От началото на войната в Украйна Западът има една мечта: руското население да се вдигне срещу своя тиранин Владимир Путин, този, който подпали региона с огън и кръв, заплашва Европа и налага на сънародниците си живот в изолация и ограничения. Но сигналите, идващи от Русия, попарват ден след ден всичките им надежди на демократи, неспособни да гледат на руския режим извън своите западни очила, оцветени с добри чувства и картезианска рационалност, пише колумнистът на френския вестник Le Figaro Изабел Ласер.
"Мислехме, че руснаците не искат война. Но откакто започна, видяхме цунами в подкрепа на Владимир Путин", обясняват двама експерти, единият работещ за американски мозъчен тръст в Москва, а другият за независим руски социологически институт. Поканени на видеоконференция от френския институт за международни отношения Ifri, те могат да говорят само под условие на анонимност.
Самоизолацията на Русия
Двамата експерти отбелязват, че популярността на Владимир Путин започна да нараства през ноември, когато Русия струпваше войските си по украинската граница, а САЩ отричаха войнстващите намерения на режима. Но тя скочи зрелищно от началото на войната, достигайки 80% благоприятни мнения за руския президент, според скорошно проучване на независимия институт Левада, който използва американски методи на работа.
Защо? "Защото самоизолацията на Русия произвежда един вид Стокхолмски синдром. Руснаците се чувстват задължени да подкрепят своя президент, който стана военачалник", каза един от двамата експерти, интервюирани от Ifri. Ефектът от санкциите се проявява и мнозинството руснаци обвиняват за това не Владимир Путин, чиито две дъщери бяха санкционирани от ЕС в петък, а Джо Байдън. "Руснаците нямат състрадание към богатите и олигарсите, които са засегнати от санкциите. Но когато те са насочени към цялото население, виждаме дори онези, които бяха против войната, да се втурват зад Владимир Путин, дори онези, които се смятаха за опозиция, дори тези, които поддържаха отношения със Запада", отбелязва специалистът от социологическия институт.
Въздействието е и психологическо. "Руснаците искат да бъдат в мейнстрийма, те не искат да са на страната на дявола, те отказват да повярват, че Русия може да бъде отговорна за военни престъпления и кланета като това в Буча. Те проявяват агресивен конформизъм и са готови да подкрепят Владимир Путин до края на войната. Някои дори смятат, че мирните преговори биха били предателство", продължава експертът на мозъчния тръст. Ето защо, казва той, повечето от тях блокират лошите новини за войната и не търсят различна информация. Единствената реч за Украйна е тази на официалната телевизия, директно произведена от Кремъл, която представя Русия като атакувана от САЩ и НАТО.
"Погрешно е да се каже, че руснаците нямат достъп до информация. Те просто не вярват. Смятат всичко за пропаганда и фалшиви новини. По-голямата част от населението напълно отрича случващото се", каза Антон Шеховцов, президент на Центъра за демократичен интегритет, базиран във Виена. Мозъците са форматирани от дълго време. От седемдесет години съветски тоталитаризъм. Но и от политиката на исторически ревизионизъм, провеждана дълги години от Владимир Путин. "Руският президент приравни Отечествената война от 1945 г. с възможната си победа в Украйна, която е прокси война срещу Запада. Той мечтае да предложи на руснаците за идващия 9 май, деня на победата над нацистите, нова военна победа. И това работи сред населението", уверява експертът на американския мозъчен тръст в Москва.
Истински и фалшиви опозиционери
През март 2014 г. анексирането на Крим също доведе до скок в популярността на Владимир Путин. "Както през 2014 г., много руснаци промениха мнението си с началото на войната. Те се прехвърлиха на страната на Путин, защото вярват, че са заобиколени от западния враг. Невъзможно е да убедим тези хора, че не разбират какво се случва ", казва експертът от социологическия център.
Този ентусиазъм на руснаците към Владимир Путин, във всеки случай на онези, които не са избрали изгнанието, може да обясни очевидния обрат на журналистката Марина Овсянникова. Преди три седмици тя се осмели да се противопостави на режима, като прекъсна най-гледаните телевизионни новини в страната с надпис, изобличаващ войната и пропагандата на режима. Оттогава журналистката, смятана за героиня на Запад, критикува, без дума на състрадание към украинците, санкциите, наложени срещу Русия, които тя смята за "русофобия". "Никога не можете да вярвате на това, което се случва по руската телевизия. Не може да се изключи, че Владимир Путин е използвал журналистката, доброволно или насила, за да отвлече вниманието от Мариупол. Някои опоненти, като Алексей Навални, са истинските противници. Но в Русия има и либерална опозиция, контролирана от Кремъл", обяснява Антон Шеховцов. Някои може да са както против, така и заедно с режима.
rosstrollnadzor
на 13.04.2022 в 16:33:36 #1На рус-НАЦИ-те си им харесва да са царство с господар(зануленият клептоман денацификатор). Те не могат, не искат и никога няма да бъдат нормална демократична държава. Обичат си мизерията и лозунгите и портретите. Те не искат да живеят добре, на тях така си им харесва. Блядове сър!