Пак ни набедиха за най-лошите в ЕС. И ни посочиха с пръст като най-големите пирати на интелектуална собственост. Заклеймени бяхме от европейския директор на Международната федерация на звукозаписна индустрия Френсез Муур.

В желанието си да ни вмени още по-голяма вина г-жа Муур цитира данни, според които от 2008 г. заради масовото пиратство (не само българското) са загубени над 100 хил. работни места в творческия сектор и ако това продължава, към 2015 година ще бъдат загубени 1.2 милиона работни места. И тъй като сме най-големите „пирати" явно сме отговорни за някаква част от тези бъдещи безработни.

Към обвинителната пледоария се присъедини и Георг Хернлебен, европейски директор на Сдружението на издателите на бизнес софтуер. Той заяви, че над 60 процента от софтуера в България е нелицензиран, докато средният показател за Европа е около 35%.

Явно на някои много им харесва страната ни да бъде непрекъснато посочвана като лош пример за каквото се сетите. Дори и да няма сериозно основание представителите на различни международни асоциации идват и започват да „пеят" познатата песен: „България е най -лоша в ..."

Конкретно за пиратството мога категорично да не се съглася с г-жа Муур. Причината за това е един доклад, който показва коя държава от коя стана на пиратството се намира и дали се бори срещу него или не. Това е т. нар Доклад 301, който се публикува всяка година от правителството на САЩ и е приет от международната общност като отправна точка в това отношение. А България не присъства в него вече 3 години, а според анализатори се очаква да сме извън набедените и през за 2010 г.

В последното издание на Доклад 301 обаче намират място няколко страни от ЕС - Чехия, Финландия, Гърция, Унгария, Италия, Полша и Румъния. Тези държави са поставени в списъка с наблюдение и ги дели само една крачка от това да попаднат в страните „официално" проповядващи използването на нелегален софтуер, аудио и видео съдържание, като Китай, Алжир, Пакистан и др.

Така, че изпълнителен вицепрезидент и регионален директор за Европа на Международната федерация на звукозаписната индустрия може да насочи острия си език към гореизброените държави с чиста съвет.

По срамно обаче е друго. Това, че българските държавници не се застъпват за страната, която управляват.

На събитието, на което бе подписан договор за борба с пиратството присъства и вътрешният министър Цветан Цветанов. Най-вероятно от учтивост вицепремиерът не репликира г-жа Муур и не й посочи Доклад 301 като аргумент. Ако такива обвинения бяха насочени към Гърция или Испания в присъствието на толкова високопостаен член на изпълнителната власт едва ли колегите на Цветанов от тези две държави щяха да примирено да приемат подобна констатация.

Не искам да казвам, че в България всеки компютър е с лицензиран софтуер или, че за всяко свалено mp3 се плаща, но явно все пак успяваме в продължение на няколко години да не висим на позорната стена на пиратството, което трябва да бъде оценено и от международните ни партньори.

Нека борбата с ограбването на интелектуалната собственост продължи, но тя да бъде водена безкомпромисно и директно, а не с голи обвинения.