Вече два месеца продължават антиправителствените протести в столицата и в други градове. Политическата криза е дълбока, противопоставянето е остро, а кабинетът е под постоянен уличен натиск. В тази ситуация международните реакции някак остават встрани. Не, че не се отразяват, но сякаш обобщената позиция на Европа липсва в картината.
Помним, че в началото на протестите Европейската народна партия чрез лидера на групата в Европейския парламент Манфред Вебер се обяви в подкрепа на българското правителство, а председателят на АЛДЕ Ханс ван Баален осъди акцията в Росенец срещу "сараите на Доган". Какви обаче са доминиращите реакции сега?
Бърз преглед от последните показва, че ситуацията се е изменила. Ето някои отзиви за случилото се в България през миналата седмица.
Зам.-председателят на ЕП и член на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Катарина Барли обвини българското правителство в разпространение на фалшиви новини във връзка със заседанието при закрити врата на същата комисия, засягащо върховенството на закона в България.
Евродепутатката от групата "Социалисти и демократи" в ЕП Биргит Зипел коментира в Туитър: "Повече от 50 дни българите протестират срещу ширещата се във властта корупция. Мирните протести в България се посрещат с насилие, спорното върховенство на закона се сблъсква с мълчанието на групата на ЕНП. Хората заслужават нещо по-добро! Защитаваме правото им на протест." Нещо повече, цялата група на S&D излезе с позиция в подкрепа на исканията на протестиращите за честни избори и правова държава. Лидерът на групата Ираче Гарсия заяви: "Гражданите са изгубили доверие в правителството и в ключови институции на държавата. Непропорционалната употреба на насилие срещу протестиращи граждани няма да доведе до повишено доверие към управляващата коалиция, а по-скоро до обратното. Това не може да се случва в страна-членка на ЕС."
Колежката им от "Обнови Европа", румънката Рамона Стругариу диретно атакува премиера Борисов във Фейсбук: "...задържането, побоят и заплахите срещу обикновени хора и представители на медиите, са истински позор за вашето управление. (...) Изпълнете техните искания (на протестиращите). Това е правилният начин да продължите напред, вместо да разрушавате демокрацията в собствената си страна с това скандално потъпкване на права и свободи."
След арестуването на съпредседателя на "Зелено движение" Борислав Сандов, и европейските Зелени взеха отношение, призовавайки за незабавното освобождаване на всички мирно протестиращи, които са в ареста.
И ако изредените досега примери са все на представители на политически опоненти на правителството (Катарина Барли е от групата на социалистите и демократите), то особено внимание следва да се обърне на едно интервю, публикувано в politico.eu на 1 септември. Интервюираният е Гюнтер Крихбаум, старши законодател в германската ХДС, който настоява ЕНП и ЕК да обърнат сериозно внимание на България.
"България е видяна като най-корумпираната страна в ЕС, което е недопустимо", казва Кирхбаум и добавя: "Влизането на България в ЕС е свързано с ясни ангажименти и очаквания... и сега българските граждани остават излъгани за плодовете на членството в ЕС."
"България трябва да бъде поставена на дневен ред. Обвиненията трябва да бъдат обосновани. Работа на Европейската комисия, като пазител на европейските закони, е да предприеме действие. Ако комисията сметне обвиненията за верни, то тя трябва да предприеме действия в отговор на тяхното неспазване", казва още Крихбаум.
Последният абзац почти в прав текст казва, че ЕК трябва евентуално да стартира процедури, подобни на тези срещу Полша и Унгария. И това идва от устата на представител на партията на Ангела Меркел - най-солидната външнополитическа опора на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов!
Що се отнася до самата Европейска комисия, тя засега се ограничава до общи приказки от рода на "полицейското насилие срещу протестиращи не трябва да е непропорционално". А на среща с български граждани в Мюнхен представителят на ЕК Ренке Декарм ги увери, че "диaлoгът c Бългaрия нe e приключил, тoй прoдължaвa. Ocвeн мeхaнизмa зa cътрудничecтвo и прoвeркa, cъщecтвувaт и рaзлични други нaчини дa ocтaнeм в диaлoг". Последното е напомняне за плановете на ЕС да обвърже отпускането на евросредства с изискването за върховенство на закона.
Доста по-остро се изказа Съветът на Европа, който излезе със заключение, че България не прави нищо за отчетността на прокуратурата. Както знаем, Съветът на Европа няма онези лостове за влияние, с които разполага Еврокомисията, но неговата реакция е символна. Щом Съветът на Европа критикува властите в София, значи вероятно нещата са отишли далеч. В общи линии, макар и тонът, зададен от Европа, да е негативен, все още е рано да се твърди, че българското правителство тотално е загубило европейска подкрепа. Но сигналите са налице. Което е още един повод за размисъл на "Дондуков" 1.
Освен с "вътрешния фронт" (протести), кабинетът "Борисов" ще трябва да се съобразява и с "външен"...
58eng
на 13.09.2020 в 16:47:21 #6Аман от голобради политолози! По ТВ вече ги пускат направо от детската градина! Колкото до цитираната подкрепа отвън,по света има камара журналисти ,които срещу някой лев ще напишат каквото искаш,особено за БГ. Ето,във Франция "жълти жилетки" протестират,финансирани от Путин,а Марин Льопен гледа цяла партия!
bgpluss
на 13.09.2020 в 16:19:04 #5Харалан Александров, съветника на ГЕРБ и Борисов, е соросоид! Соросоидите също са и в ГЕРБ!
NaskoZashtoto
на 11.09.2020 в 10:57:04 #4Колкото до милата ни родина, освен хора на хранилка в ГЕРБ има и маса искрено вярващи във величието, честноста и прочие добродетели на Лидера, които неизбежно се разпростират върху цялата Му партия и обливат със сиянието си целокупния български народ. Надявам се, че след тези, на които ще им вземат паничките (подобно на Цв. Цв.) и на вторите ще им просветне какво означава лидерска клиентелистка партия и защо тя неизбежно поражда корупция и прераства в партия от мафиотско-тоталитарен тип, както това се случи преди много време с БКП.
NaskoZashtoto
на 11.09.2020 в 10:41:48 #3Оценката за България като най-корумпираната страна, членуваща в ЕС не е новост. А имиджът на Б.Б. Пред Европата се градеше доскоро освен на магистрали и на борбата със същата тази корупция - то не бяха контрабандни цигари, завлечено ДДС, сива икономика и банкови измами - само Б.Б. “успя” да ги спре. Сега може би ще стигне “до началниците” в ЕС, че Борисов не е преборил корупцията, а е отстранил конкуренцията. А дано, ама надали.
+++++
на 08.09.2020 в 18:35:01 #2Бокича скоро ще трябва да се крие в Лесото, че навсякъде по белия свят или го издирват за престъпления, или го мразят
Philosopher
на 08.09.2020 в 18:16:17 #1само ме разсмиваш, драги. Изсмукано от пръстите. Задачата ти е била да се опиташ да покажаш някаква международна подкрепа за проституиращите на черепа , хрантутниците на Сорос и дежурните алчни червени боклуци : на гумен гадев. Разбира се, не се е получило. Няма материал за това