Тийнейджър пушил вейп със синтетичен канабис падна от блок в Плевен и загина - с тази новина започна 2025 година. Трагичният инцидент поднови тлеещият спор - безопасна алтернатива на цигарите ли е вейпът. Каквито и "научни" изследвания да цитира браншът за безопасност в пушенето на вейп не може да става дума.
Нито един престижен здравен регулатор не е потвърдил тази алтернатива като "безвредна", макар във Великобритания електронните цигари да се препоръчват на заклети пушачи като малко по-малко вреден вариант от тютюневите изделия.
Вредните (опасни) ефекти са известни - е-цигарите съдържат никотин, токсични химикали, аромати, които се изпаряват и вдишват като пари. Макар да са по-малко токсични от тютюневия си еквивалент, съдържанието им и здравните рискове все още не са напълно известни. За да се проследи дългосрочният ефект е нужно време, макар проучвания вече да има.
Друг доказан факт е, че вейпингът може да пристрастява, повишава кръвното налягане при младите хора, може да доведе до сърдечни пристъпи и в отделни случаи до рак. Установено е влиянието му върху метаболизма и високия риск от астма.
Макар да се предлага като метод за отказване от тютюнопушенето, изследвания показват, че той не е ефективен и води до двойна зависимост.
И понеже стана дума за изследвания, през 2021 г. Университетът "Джон Хопкинс" публикува изследване върху съставките на вейпа. Установени бяха множество химически вещества, които все още не са идентифицирани. Сред съставките, които учените все пак успяха да разпознаят като потенциално опасни, са кофеина, три химикала, които никога не са били откривани в е-цигари, пестицид и два ароматизатора с възможни токсични ефекти.
Проучване в Южна Корея пък установи, че хора, които са пушили цигари и преминават на електронния вариант, са по-застрашени от рак на белия дроб.
Най-тревожното обаче е, че електронните цигари набират популярност сред младите хора. Те дори се рекламират като "секси" алтернатива на цигарите. Изглеждат по-атрактивно, примамват с разнообразието от модерен дизайн и все по-често са неизменен аксесоар на тийнейджъра. Не е за пренебрегване и фактът, че са по-евтини, което ги прави предпочитани и достъпни за младежите.
Науката, която не е платена от големите производители на такива устройства, се е произнесла за вредата от е-цигарите. Какво казва законът?
Според експерти в настоящото законодателство има вратички за предлагане на нелегални и опасни продукти на пазара.
През миналата година 12 европейски държави призоваха Европейската комисия да създаде ново законодателство, което да забранява овкусените вейпове. Сега съществуващите текстове са от 2009 г., но макар предложението да имаше поддръжници, предложенията бяха оттеглени с аргумента, че трябва да се направят още проучвания.
Докато еврочиновниците се ослушват и проучват, електронните цигари набират популярност и предизвикват революция на пазара. Специализирани магазини, на чиито витрини могат да се видят "инсталации" за демонстрация на "безвредния" продукт, агресивна атрактивна реклама и публикации с "научни" изследвания стават неизменна част от обкръжението ни. В цялата тази инвазия някъде с дребен шрифт се споменава, че модерните устройства не се препоръчват на непушачи и непълнолетни. Как тогава точно тези групи стават най-масовия потребител на устройствата?
Ако отворите един от най-популярните сайтове за вейпове, първото, което ще видите, е прозорче, в което ви питат имате ли 18 г. Няма никакъв проблем да натиснете бутона "да" и да влезете в онлайн магазина, който предлага стотици продукти от въпросната група. Можете безпроблемно да поръчате вейп по свой вкус и да ви бъде доставен. И това е е-магазин, който предлага стоката си легално. България не е изключение от държавите, в които нелегалната търговия с тези продукти процъфтява.
Най-страшното е, че вейпингът се оказа много удобен и примамлив начин за разпространение на наркотични вещества. Както стана известно още преди година у нас се разпространяват вейпове с канабис, други съдържат психоактивни вещества.
Мерките, които бяха наложени, не спират тази тенденция. Да, има акциз върху електронните цигари, изисква се бандерол върху опаковката, забранена е продажбата на непълнолетни. Но това са стъпки, които засягат легалната търговия с този вид продукти. Криминалната дейност вече се е ориентирала към производството на фалшификати с неизвестно съдържание.
В същото време докато традиционните цигари се регулират стриктно навсякъде по света, за електронните им еквиваленти и нагреваемите продукти няма единна регулаторна рамка.
Ако компания пожелае да пусне продукт за пушене на пазара на ЕС, той трябва да извести Европейската комисия за това. Разбира се, това включва представянето на документи, лицензи, доказателства от тестове за безопасност на продукта. Но това едва ли е достатъчно. Както споменахме, дългосрочните вреди от тези бездимни изделия все още е непредвидим.
За сравнение в САЩ за подобно одобрение се изискват доказателства, че продуктът не вреди на общественото здраве.
И да се върнем пак на случая в Плевен.
Тийнейджърски купон по Нова година. Пуши се вейп. Разследващите не знаят как е попаднал вейп с такова съдържание, предполагат, че е закупен в София. Младежите се събрали на площадка между етажите, "дръпнали" по веднъж, загиналото момче го направило няколко пъти и скоро казало, че му става зле. Тръгнало да слиза по етажите и на седмия паднало от прозорец. Както казва окръжният прокурор на Плевен "тихичко, кротко възпитано момче, никой не е очаквал такова нещо от него".
Експертизата показва, че течността е била хексахидроканабидол, който в естествено състояние се съдържа в марихуаната.
Синтетичната марихуана се продава свободно в интернет. Според токсиколози дизайнерските дроги вече са достъпни чрез тези устройства и случаи на интоксикация с тези вещества има, макар повече от тях да не са публично известни. От цялата група вещества на основата на канабиса забранен за употреба в медицината е само хексахидроканабидолът, предизвикал смъртния случай в Плевен.