Девет сигнала за поставени взривни устройства в столични училища са подадени днес до 14.30 часа.

Първоначално сигнал за бомба затвори Софийската математическа гимназия и Техникума "Ломоносов" (Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика).

Бомбените заплахи са получени около 10.00 часа тази сутрин, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Сигналите са проверени от органите на реда и взривни устройства не са открити, уточниха от полицията.

СМГ и Техникума "Ломоносов" са затворена за 24 часа. Учениците са евакуирани.

В 9.40 часа е подаден сигнал за взривно устройство и в 31 СУЧЕМ. При проверка там взривно устройство не е открито. Учебните занятия продължават.

Сигнали за взривни устройства са били подадени към обед в Английската, Френската и Испанската езикови гимназии.
Сигналът във Френската езикова гимназия е подаден в 10.55 часа. Учебните занятия не са преустановени.

Съобщение за бомба е подадено и за 112-то училище, както и в 45-то СОУ.

До момента няма намерено нито едно взривно устройство в учебно заведение. Заради сигналите за бомба две училища са прекъснали занятия по решение на директорите.

На брифинг от СДВР признаха, че за пръв път получават толкова много сигнали за бомби в един учебен ден.

Обажданията са подадени от мобилни телефони и от Булфон, но всички са минали през телефон 112 и затова лесно могат да бъдат локализирани местата, откъдето са подадени. Вариант за нехващане и неразкриване на извършителите няма, защото всяко обаждане на 112 се локализира, обясни главен инспектор Венета Ланджийска, началник група „Детска престъпност" към СДВР.

Към момента не е уточнена причината за обажданията, но тя бе категорична, че след като въпросното лице или лица бъдат хванати, тази причина „ ще блесне". Според нея една от целите за бомбените сигнали е да се постигне хаос в учебната програма. Хубавото е, че директорите не са се подали на тези обаждания, посочи Ланджийска.

Засега полицията не смята, че има строга организация на сигналите, но тъй като става въпрос за сигнали в елитни училища, от МВР допускат, че може да има организиран момент и поради тази причина са включили в разследването и ГДБОП.

Първите сигнали са подавани през 5-10 мин. от различни точки на София, което според правоохранителните органи показва, че няма физическата възможност един и същи човек да се е обадил. Засечени са различни гласове с различен тембър. Един от сигналите е подаден от момиче, а друг от по-възрастен човек, обясниха от СДВР.

Към момента от полицията изключват вероятността тези сигнали да отвличат вниманието на МВР с цел да се прикриват други престъпления, извършени по същото време.

Една от причините е, когато на група приятели от различни учебни заведения им се разминават смените и те искат „просто да се шляят, да пият бира или да са заедно", изтъкнаха от полицията. Това е глупав начин за показване на надмощие, категорична бе Ланджийска.

Тя обясни, че сигналите за бомби се преследват по член 326 от Наказателния кодекс, който предвижда две години затвор. Ако става въпрос за непълнолетно или малолетно лице, преписката се изпраща в прокуратурата, която от своя страна или отправя предупреждение или нарушителите се изпращат в интернат или възпитателно училище.

Според Ланжийска, ако се установи, че едно лице е подало толкова много сигнали, те трябва да се разглеждат като множество идентични престъпления и присъдата да се акумулира.

От СДВР уточниха, че миналата седмица са получавали по 2-3 сигнала за бомби на ден. В четвъртък дори имаше един смешен сигнал, когато едва ли не „си поръчаха бомба" за следващия ден, посочи комисар Лъчезар Желев, началник отдел „Оперативно-дежурен център към СДВР.
Подобни сигнали е имало и преди няколко седмици в района на 3-то Районно, като по тези случаи вече има разкрити непълнолетни извършители.