Проектът за ПП/ДБ за промени в Конституцията е готов от много време. Много пъти е комуникиран публично, но не е внесен, защото се очаква отговор от партиите дали ще се променя Конституцията с общ проект или с отделни проекти. Това заяви правосъдният министър Атанас Славов пред БиТиВи.

Славов се надява на бърза писта за промените в Конституцията. Най-много до половин година промените в Основния закон трябва да са факт, посочи правосъдният министър.

Той се надява за разделяне на ВСС на два отделни съвета, механизма за избора на главен прокурор, въвеждането до индивидуална конституционна жалба да има максимална степен на съгласие между партиите и тогава да бъде внесен проектът за промени в Конституцията. Славов потвърди, че се работи по идеята да отпадне института служебен кабинет, а президентът да назначава властта в оставка да управлява до избирането на ново редовно правителство.

Славов също пита какво се случва с Комисията по конституционни въпроси, който се надява в следващите дни и седмици да има първо заседание на ресорната парламентарна комисия. Преди това обаче трябва да се внесе проект за промени в Конституцията.

Славов посочи, че диагнозата в съдебната система е тежка и има ерозия на професионализма и доверието. Път напред има и пътят е на конституционна реформа, последвана от законодателна реформа с цел независимост на съдебната система, каза правосъдният министър.

Той обясни, че съдебната реформа си я представя през промени в Конституцията с цел независимост на съдебната власт, както и отчетност и отговорност на прокуратурата. Славов уточни, че вече е обжалвал пред Върховния административен съд (ВАС) избора на Борислав Сарафов за временно изпълняващ функциите на главен прокурор. Вчера се случиха няколко важни неща - спирането на процедурата за избор на нов главен прокурор, защото сегашният Висш съдебен съвет е много отвъд мандата си, доволен е правосъдният министър.

"Гешев за всички беше загубил облика си на магистрат", посочи Славов, който е доволен, че старият ВСС, въпреки че с изтекъл мандат, отстрани досегашния главен прокурор. Славов е доволен още от вчерашното заседание на ВСС, че разбрал, че в прокуратурата на най-висше ниво е имало закононарушения при администрирането на казуса "Осемте джуджета". Лека по-лека започват да се разкриват процеси, за които имаше ограничена информация, посочи той. Славов вижда воля не само в Сарафов да повдигне похлупака от дълго отлагани казуси, но и в членовете на ВСС да започнат да работят по-различен начин.

Славов добави, че е изключително важно да има механизъм за контрол на главния прокурор и заместниците му. Ще видим как работи механизмът и днес ще се проведе избор на съдия, който ще бъде назначен за прокурор, който да разследва обвинител номер едно, уточни правосъдният министър. Сблъсъкът на Сарафов с Гешев доведе до подаване на част от сигналите, но дали са основателни или не, ще го прецени разследващият прокурор, каза той.

Относно посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България, Славов коментира, че голямото послание по време на вчерашната среща на париите със Зеленски е, че България поема ангажимент да подкрепи Украйна да възстанови своята сигурност и суверенитет. Той се надява военната помощ за Украйна да не е новина, а да е нещо, което става редовно и постоянно. България не отслабва отбранителните си способности като дава оръжие на Киев, увери Славов и добави, че когато даваме старо съветско въоръжение на Украйна, армията ни се обновява с нова военна техника.