Българинът с американско гражданство Людмил Дионсиев, който от години живее в САЩ и търгува с петрол, може да бъде осъден на 60 години затвор и глоба 1 млн. долара, съобщи mediapool.bg.  

Дионисиев се призна за виновен по делото в Ню Йорк за корупция.  Процесът е свързан с програмата на ООН „Петрол срещу храни".

Освен Людмил Дионсиев за виновни се признаха тексакският петролен бизнесмен Дейвид Чалмърс и двете му компании „Бейойл Ю Ес Ей" и „Бейойл Съплай енд Трединг". Те признаха, че са плащали милиони долари подкупи на иракски официални представители по програмата, предаде Ройтерс.

Дионисиев като посредник и съдружник в една от фирмите на Чалмърс е купувал петрол от Ирак за фирмите на Чалмърс.

Делото срещу Чалмърс и Дионисиев бе заведено през пролетта на 2005 г.

Според обвинението между 2000 и 2003 г. Чалмърс и Дионисиев са работили в тайно съглашателство с хора от бившия иракски режим на Саддам Хюсеин, на които са били плащани огромни рушвети при купуването на петрол в нарушение на санкциите на ООН и на американските закони. Парите са постъпвали по тайни сметки на приближени до Саддам. 

Програмата на ООН "Петрол срещу храни" в общ размер 67 млрд. долара започна в края на 1996 г. и завърши в началото на 2003 г. Целта й бе чрез закупуване на хуманитарни стоки за иракския народ срещу петрол, да се смекчи въздействието на санкциите, наложени на правителството на Саддам Хюсеин заради войната и окупацията на Кувейт през 1990 г.

През октомври 2005 г. специалната комисия на ООН, оглавена от Пол Волкер, разпространи доклад след мащабно двегодишно разследване, според който над 2 хиляди компании от 66 държави са плащали подкупи на режима на Саддам Хюсеин за получаване на изгодни контракти по програмата „Петрол срещу храни". Замесени се оказаха както световноизвестни фирми, така и по-малки компании.

В доклада се казваше, че най-големият дял от контрактите са взели руски компании - повече от 30% от всички. В документа бяха посочени 100 имена на бивши и действащи държавни служители и бизнесмени от целия свят, давали подкупите, в това число от Русия и България. Общата сума на раздадените подкупи е около 1.8 млрд. долара.

Името на Дионисиев фигурираше в доклада „Волкер" редом с това на Чалмърс и на компаниите „Бейойл".

Дионисиев първо е бил търговски директор, след това заместник-генерален директор на мощната през седемдесетте и осемдесетте години държавна външнотърговска фирма „Химимпорт". Негови колеги от онова време го определят като един от най-добрите ни експерти в търговията с арабски петрол. Стана известно още, че Дионисиев е имал и добри бизнесконтакти с компанията на Марк Рич - дълго време доставчик на петрол за "Нефтохим" - Бургас. Рич е също сред споменатите в доклада "Волкер" компании, подозирани в злоупотреби с програмата "Петрол срещу храни".

През 1990 г. Дионисиев оглавява учреденото по идея на Андрей Луканов ново външнотърговско дружество „Нефтоимпекс". Българската връзка на Людмил Дионисиев се простира и към фирмата "Машиноекспорт", която, според доклад на ЦРУ, също имала връзка с нарушенията на програмата "Петрол срещу храни".

Братовчедът на Людмил Дионисиев - Борислав Дионисиев, е известен с бизнеса си в началото на 90-те години - участва в приватизацията на "Машиноекспорт", като закупува дружеството. По-късно го препродава на оръжейния търговец и издател на в. "Дума" Петър Манджуков. Твърди се, че именно Борислав Дионисиев е връзката на Манджуков с Людмил Дионисиев.

Аферата „Петрол срещу храни" поставя въпроси, които все още чакат отговори. Например, има ли връзка между обвиненията срещу Дионисиев и подозренията, че БСП също се е облажила от афери по програмата „Петрол срещу храни".