Държавата остава без ветеринарен надзор, което излага на опасност както здравето на животните, така и здравето на обществото. За този проблем алармираха от Българския ветеринарен съюз по време на пресконференция в БТА.

Ситуацията е вследствие на непоследователна, хаотична и непрофесионална политика по отношение на ветеринарната дейност, подчерта председателят на Комисията по ветеринарна защита на ветеринарна практика Вяра Гришина. Тя припомни, че за тази година не е сключен Годишен национален рамков договор, а вместо това от Министерството на земеделието предлагат индивидуални договори.

Крупни мерки срещу шапа в Бургаско.
                                    Още...

Ветеринарите са категорични, че тези договори са лишени от правно съдържание, тъй като според закона, ако няма подписан Годишен рамков договор в действие е последният такъв от 2009 г.

Гришина посочи, че индивидуалните договори, предложени от МЗХ, не са финансово обезпечени и лекарите ще си получат парите за извършена дейност евентуално след решение на МС. Ако обаче няма такова решение, ветеринарите няма да имат и правно основание да потърсят правата си в съда.

Вяра Гришина изтъкна още, че в индивидуалните договори ветеринарите не се задължават да осигуряват надзор и профилактична дейност над паразитни и инфекциозни болести. Подписването на тези договори обаче ще поставят ветеринарите в зависимост да носят отговорност, без за това да получат възнаграждение.
"Страната е изправена пред опасност от паразитни и инфекциозни болести", притеснени са от Българския ветеринарен съюз и алармираха, че заразата от шап, избухнала в Малко Търново, може да доведе до загуби в размер на 2% от БВП.

В момента се разчита на случайни хора - природозащитници и природолюбители, които трябва да осъществяват контрол, подчерта Гришина и допълни, че е абсурдно по един общински лекар да отговаря за 15-30 населени места.

Необходимо е ежедневно присъствие на ветеринари на терен във фермите, в които се гледат животни. Шапът е изкючително опасен вирус, който е много устойчив и се разпространява бързо, без значение от метеорологичните условия, изткънаха специалистите.

Те посочиха още, че държавната администрация чисто технически не би могла да се справи с подобни случаи. "Липсата на последователна политика от страна на компетентните държавни органи всеки път изправя на нокти както ветеринарните лекари, така и цялото общество", коментира Вяра Гришина.

Тя обясни, че при индивидуални договори в този им вид, експертите нямат възможност да отреагират. Договорите дават право на частните ветеринари да лекуват, но не и да осъществяват непрекъснат мониторинг. Не е предложена и държавна профилактична програма, посочват още специалистите.

Сроковете за подписване на индивидуалните договори е до утре следобед. "Никой не може да накара специалист, практикуващ свободна професия, да подписва или да не подписва такъв договор", коментира Вяра Гришина. Тя посочи, че договорката, която МЗХ се опитва да направи, е на принцип, сравним с договор за пребоядисване на фасадата на министерството.

„Индивидуалните договори регламентират единствено маркирането на говеда, овце, кози и свине, както и придвижването на животни", уточни Гришина. Освен това тя допълни, че от правна гледна точка не е възможно един частен ветеринар да сключи договор с определени ферми за мониторинг и профилактика, тъй като това е приоритет на държавата по закон.

От БВС не изключват възможността да възникнат и други инфекциозни или паразитни заболявания, които да нанесат сериозни щети на икономиката. В индивидуалните договори е записано още, че при възникване на епидемии, като тази от шап например, ветеринарите ще трябва да прилагат определено лечение.

Ако те обаче решат да осъществяват надзор и профилактика, ще трябва да го правят заради дълг към професията си и обществото, допълниха от БВС.