SMS-ът до премиера Бойко Борисов е изпратен от член на Висшия съдебен съвет (ВСС). Около тази теза се обединиха журналистът Силвия Великова и адвокат Александър Белев по повод поредния скандал, който тези дни се разрази.
Припомняме, в четвъртък председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов прочете на заседание на Висшия съдебен съвет получено от премиера съобщение, което всъщност е препратено от Борисов. В него се докладва за случващото се на самото заседание и по-специално: „Лозан Панов отново предложи да ви изслушаме за двете каки - не го приехме".
Категорично съобщението е изпратено от член на ВСС, смята Великова, която изрази мнение в ефира на Нова телевизия. По думите й, ако шефът на ВКС Лозан Панов не бе показал този SMS, щели да продължат спекулациите за това има ли влияние на изпълнителната върху съдебната власт, а сега вече сме видели.
Вчера премиерът Борисов отрече да е бил информиран от член на ВСС, а изтъкна, че е бил уведомен от свой съветник.
Адв. Александър Белев смята, че не е сериозно да се твърди, че не член на ВСС е изпратил SMS-а. „Това е човек, който е бил в залата“, категоричен е той. Въпросът бил допустимо ли е министър-председателят на една държава да получава такива съобщения и второ - да ги препраща на председателя на ВКС.
Според журналиста Ива Николова темата със SMS-а опирала до пълната секретност на съдебната власт. Заседанията на парламента се излъчват директно. Стенограмите от заседанията на Министерския съвет излизат изцяло, след като приключат, посочи тя и допълни, че при ВСС е пусната дебела завеса. Затова, когато разговор се появява публично, той предизвиква скандал, смята журналистката.
Всъщност заседанията на ВСС са публични за медиите, освен в случаите, когато се разглеждат дисциплинарни производства.
В случая с това заседание няма никаква секретност, поправи я Великова.