Разликата в състоянието на Наско е огромна. Аз я виждам и усещам като майка, не като специалист. Но и лекарите са категорични, че състоянието му се подобрява.

Това разказа пред news.bg Бистра Михайлова, чийто син Атанас беше блъснат от джип преди повече от 10 години в Димитровград, докато пресичаше улицата, за да отиде на училище. Оттогава момчето е в състояние на така наречената „будна кома".

Вече няколко пъти тя пътува заедно с него до Москва, където лекарите от клиника „Нейровита" извършиха няколко процедури по присаждане на стволови клети на Наско.

Ужасяващата диагнозата на момчето е атрофирала мозъчна кора. Специалистите в България не дават никакъв шанс за възстановяването му, а неколкократните запитвания на Бистра до различни медицински институции у нас, които биха могли да й помогнат, остават без отговор. На този етап финансиране от държавата за лечение със стволови клетки е невъзможно, отсича майката, която сама се грижи за детето си.

Въпреки това тя остава непреклонна и не се подава на отчаянието.

Открива превърналата се почти в легенда за близките на пациентите в състояние, подобно на това на Наско, клиника в руската столица и се свързва с лекарите там.

Помощ за Наско:
Банкова сметка в Алфа Банк България в лева:
BG31 CRBA9898 1030 0029 23;Bank's Code:CRBA9898: BIC: CRBABGSF- Атанас Иванов Атанасов.

Последното пътуването на Бистра и сина й до Москва беше през май, а средствата за него бяха събрани изцяло чрез дарения. Всеки престой в болницата, който трае 12 дни, струва 12 000 лв.

Майката на Наско не спира да благодари на всички, помогнали дори и с малко на детето й. Имаше хора, които даваха по 5-10 лв., но благодарение и на тях успяхме да заминем, споделя тя.

Заради подобряването, което е видимо и според рехабилитатора на Наско - Антоанета Пенева от Центъра за възрастни с увреждания в Димитровград, лекарите от Москва са категорични, че той трябва да замине поне още няколко пъти. Дори са намалили значително сумата за престоя и манипулациите в клиниката.

Всеки път, след като се върне, промяната е налице - вече има реакции, усеща говора на майка си, мускулният му тонус е различен, категорична е рехабилитаторката, която наблюдава състоянието на детето  още от момента на трагедията, преобърнала живота му.

Запитана как ще коментира твърденията, че лечението, на което бива подлаган Наско, е експериментално и институциите в България мотивират отказа си за финансова помощ именно с факта, че все още не е дало нужните резултати, тя отговаря: Категорично не съм съгласна с тях. Все още може да няма резултати на хартия, но промяната е видима - Наско трупа килограми, реагира на различни дразнители - звук, глас. Прави мимики, жестовете му са ясни.

Ако всеки залага само на старото и доказаното, за какво развитие в медицината изобщо говорим, пита Пенева. Това е клон в медицината, който тепърва ще се развива, допълва рехабилитаторката на Наско.

По думите й чрез присаждането на стволови клетки руските медици са успели да възстановят част от атрофиралата мозъчна кора, което е повлияло и на подаването на нервните импулси.

Именно всички тези малки за Наско успехи, но големи за майка му и близките им, дават надежда, че борбата за подобряване на състоянието му не е безсмислена. Без помощ обаче Бистра надали би могла да докаже това.

В подкрепа на Наско вече е създадена и група във фейбук, която може да видитe тук.