ДАНС не разполага с установени данни за финансиране на тероризъм в България, съобщиха от Държавната агенция за национална сигурност.  

Повод за изявлението са медийни информации, цитиращи извадки от годишния доклад за дейността на дирекция „Финансово разузнаване” на ДАНС за 2015 г. В публикациите се акцентираше върху съмнения за финансиране на тероризъм.

От агенцията подчертават, че става дума за вероятна съпричастност на български граждани и за предприемане на превантивни действия, а не за доказателства, свързани с финансиране на терористична дейност.

„Ежегодните доклади, които публикува САД ФР се изготвят в изпълнение на международните изисквания и съдържат обзор на получаваната и анализирана информация по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. В този смисъл отчетеното от  САД ФР засилено получаване на информация относно вероятна съпричастност на български физически лица към дейността на "Ислямска държава" се основава на информацията, подадена от финансовия сектор на базата на тяхната субективна преценка и отчита активизираната превантивна дейност на този сектор. Получаваната информация е обект съответно на приоритетен анализ от страна на САД ФР.” – уточняват от ДАНС

От агенцията допълват, че финансовото разузнаване няма разследващи функции:
„Следва да се посочи, че САД ФР няма оперативни или разследващи функции и дори след този анализ става въпрос само и единствено за съмнение. Въпросните случаи са били обект на задълбочени проверки от страна на съответните оперативни структури и не са потвърдени по никакъв начин.”

Дирекция „Финансово разузнаване”, подобно на аналогични органи в други държави, получава и анализира информация за случаи, при които би могло да става дума за пране на пари или финансиране на тероризъм.

„Подаването на доклади за финансиране на теороризъм се извършва на базата на определени формални критерии (изготвени от съответните международни организации) - например операции с определена периодичност, връзка със зони на конфликт, частично съвпадение на данните на лица с включените в списъците на ООН или ЕС за тероризъм и др.” – коментират от ДАНС.

„Информацията се получавана от чуждите финансово-разузнавателни служби, също се базира изцяло на постъпили при тях доклади за съмнителни операции, които подлежат на допълнителен анализ и проверка.
Резултатите от анализа на САД ФР се предоставят по компетентност на оперативни дирекции в ДАНС, други служби за сигурност, МВР и/или прокуратура за последваща проверка. Статистически данни, представляващи некласифицирана информация, са публикувани в доклада.В този смисъл в доклада на САД ФР не е изразена позиция, че е установено участие на български граждани във финансиране на "Ислямска държава".
Отразено е единствено наличието на горепосочените формални критерии, на базата на които докладващите лица и институции са преценили дадени финансови операции като съмнителни по отношение на финансирането на тероризма.” – заключават от ДАНС.

От агенцията подчертават, че информацията от докладите на финансовото разузнаване е изключително важна с оглед превенцията.