Противоминната военноморска група в Черно море (съставена от България, Румъния и Турция) изпълни задача по унищожаване на дрейфащ дрон. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. 

Обектът, плаващ на 21 мили източно от Ахтопол, е забелязан около 12.40 часа днес, 21 юли, след отплаването на корабите от състава на Противоминната военноморска група от пристанище Бургас.

Минен ловец "Акчай" от ВМС на Турция е обследвал обекта. Дрейфащият безпилотен летателен апарат е бил със счупено крило, не са  били открити боеприпаси, подкачени към корпуса му.

Военноморските сили унищожиха открит в Черно море дрон край Албена

Военноморските сили унищожиха открит в Черно море дрон край Албена

Дронът не е застрашил ничий живот

Командирът на групата взема решение да обезопаси района. Той поставя задача на другите кораби от групата - минен ловец "Струма" от ВМС на България и минен ловец "Думитреску" от ВМС на Румъния, да патрулират и отклоняват преминаващите кораби.

Излъчено е и предупредително съобщение до корабите в района.

След получен доклад в бреговия щаб, командирът на Противоминната военноморска група в Черно море капитан I ранг Петър Димитров дава разрешение за унищожаване на обекта.

Унищожаването е извършено в 16:05 ч. от екип от водолази от състава на кораб "Капитан I ранг Димитър Добрев" с бордови номер 206.

Унищожиха дрон край Кранево

Унищожиха дрон край Кранево

Дронът е бил унищожен на място поради опасения за остатъчни взривни вещества

Успешното изпълнение на поставените задачи в реална ситуация се дължи на отличната подготовка на екипажите от състава на групата, която след активацията си извърши своето бойно сглобяване по време на българското военноморско учение "Бриз".

Корабите от състава на Противоминната военноморска група продължават да изпълняват съвместни действия на море. 

След активирането си на 10 юли, групата за втори път от създаването си е под българско командване.

Продължава юбилейното военноморско учение "Бриз 2026"

Продължава юбилейното военноморско учение "Бриз 2026"

В тренировката участваха представители на 26 държавни организации, институции и ведомства,