ГДБОП и представители на Национална комисия за борба с трафика на хора провериха на лица с рисков профил на територията на Летище-София и на ГКПП в страната.
Главна дирекция "Гранична полиция" и Дирекция "Международно оперативно сътрудничество" са оказали съдействие с оглед непрекъснат обмен на оперативна информация и координацията с останалите участващи държави.
Проверени са близо 200 души с рисков по отношение трафика на хора профил, както и близо 50 лични документа за самоличност поради съмнение, че са фалшифицирани.
В хода на операцията са раздадени над 700 превантивни брошури. Служители на сектор "Трафик на хора" при ГДБОП - МВР и представители на Националната комисия за борба с трафика на хора са провели и беседи на тема "Трафик на хора" с ученици от столична гимназия, като са ги запознали детайлно със спецификите на престъплението и с това как да се предпазят от въвличане в ситуация на трафик.
Освен България, в "Съвместни дни за действие срещу трафика на деца" са участвали Австрия, Белгия, Хърватия, Дания, Унгария, Исландия, Латвия, Литва, Холандия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство.
Експерти по трафика на хора от правоприлагащите структури на всички изброени държави, както и представители на други ангажирани с проблема институции (социални работници, представители на общини, НПО и др.) са обединили усилия с цел идентифициране на потенциални жертви на престъплението.
В рамките на операцията, на територията на Европейския съюз са проверени над 127 000 лица, 63 800 превозни средства и 1 100 локации (сред които частни имоти, търговски обекти, хотели, авто- и ж.п. гари, пристанища, аерогари и гранични контролно-пропускателни пунктове). Проведени са превантивни кампании в учебни заведения с цел повишаване на информираността по отношение трафика на хора.
Извършени са 34 ареста на заподозрени в трафик на хора, както и 36 ареста за други извършени престъпления като кражби, нелегална миграция и разпространение на порнографски материали с ненавършили пълнолетие лица.
На територията на ЕС са идентифицирани 206 потенциални жертви, 53 от които непълнолетни. Във връзка с това са стартирани 31 нови разследвания по трафик на хора.