Има проблем както между лекарите и пациентите, така и между медиците и държавата. Това заяви в ефира на БНР националният омбудсман Константин Пенчев в в навечерието на дискусия по проблемите на българското здравеопазване.
Пенчев посочи, че от години се говори за здравна реформа, която така и не се случва. По думите му „преплитащите се сюжети" в конфликтите между лекари, пациенти и държава е възможно да имат обща причина.
„Ако говорим за лекарски грешки, то такива винаги е имало, уви, и ще има, но ако говорим за много лекарски грешки, то до голяма степен някои от тях се дължат и на лош мениджмънт, на ако щете дори на лоша апаратура, на лоша организация", посочи Пенчев.
По думите на Пенчев, медиите трябва да бъдат по-внимателни в определенията и да не правят генерални изводи при отразяването на случаи, защото при отсъствие на лекарска грешка, лекарят трудно би изчистил името си.
sand_slow
на 14.03.2011 в 19:46:42 #1Да проблеми има и тоса много като почне от необходимоста от непрекъсната професионална квалификация. . Това обаче не може да стане при основна начална заплата от 600-650 лв и около половината на това заплатата на сестрите. И от тук стария и нерешен проблем : финансиране на здравеопазването . Каквито и системи на финансиране на здравеопазването да се въвеждат основния проблем си остава заплатите на лекарите и мед.сестрите, а имено при една скредна заплата за страната около 650лв би трябвало, основната лекарска заплата да е 3 пъти на средната заплатат. е.около 1500 - 1700 лв. И това би могло да стане на принципа на частично бюджетно финансиране в сектора. Един доктор трябва да е добре и то много добре платен .Търсене на отговорност при грешки в практиката ще ема своя вектор на обществена нетърпимост само в условията на добър финансова обеспеченостна лекаря и мед. сестра. Ниската лекарска заплата води до безхаберие или незаинтересованост колкото и юридически правни норми да въвеждаме.