Към момента няма възможност да се вдигне допълнително минималната работна заплата. Ако парламентът прецени нещо различно, за сметка на други разходи, може и да се случи. Това заяви финансовият министър Асен Василев пред журналисти в ресорното министерство при представянето на Бюджет 2023.

"Нека да влезем в парламента и да се състои експертният, а не политическият дебат. Смятам, че е безотговорно преди да си прочел един бюджет да казваш дали би гласувал за него или не, защото може да се наложи да си промениш мнението", каза финансовият министър в резултат на критиките на БСП относно бюджета. На лидерската среща между ПП/ДБ и ГЕРБ/СДС, която се проведе вчера в Народното събрание, не е бил обсъждан Бюджет 2023.

Този бюджет е направен, за да има минимално сътресение за гражданите и за фирмите, подчерта Василев, който отчете, че не е добре да се прави бюджет в средата на годината.

Данъчните приходи в бюджета са напрегнати, но изпълними, посочи Василев и увери, че средствата за майчинството са гарантирани.

През 2023 г. не се предвижда да бъде въведено еврото като основна парична единица в България. Към момента Министерство на финансите няма потвърждение такова действие да стане реално. Отговаряме на два от трите критерия за приемането на еврото и започваме да се доближаваме, каза Василев в отговор на въпрос на News.bg дали България изобщо покрива критериите за приемането на еврото.

Бюджет 2023 – 3% дефицит, без скок на данъците и без да се орязват социалните плащания

Бюджет 2023 – 3% дефицит, без скок на данъците и без да се орязват социалните плащания

Финансовият министър Асен Василев представи параметрите на разработения от него и неговият екип Бюджет 2023.

България води преговори с Европейската комисия за въвеждане на еврото като паралелна валута по сделки през 2024 година, потвърди финансовият министър Асен Василев, но пожела да даде повече информация след постигната договореност.

Ако Брюксел и Европейската централна банка дадат "зелена светлина" фирмите в страната ще имат възможност на доброволен принцип да реализират сделките си или в левове, или в евро. Такъв механизъм вече прилага Черна гора - там ако две лица искат и могат да извършват сделки в евро, това да могат да го направят, без държавата да ги ограничава.

Василев посочи, че България в момента отговаря на два от трите критерия за приемане на еврото.

Асен Василев посочи още, че от догодина предстои и въвеждане на данък върху мултинационалните компании, които у нас са предимно търговски вериги и банки.

"Става въпрос за данък върху мултинационални компании, който е общ за целия ЕС, но в следствие на него ние ще получим по-високи постъпления в нашия бюджет, ако има такива компании, които са на територията на страната. Става въпрос за компании, които имат приходи над 800 млн. евро и са мултинационални в определени критерии. В България такива компании са големите ритейлъри и в банковата сфера. Допълнителните разчети към този момент, от допълнителните 5% корпоративен данък, който ще бъдат събрани са мисля, че от порядъка на 250 млн. лв.", коментира Василев.