"Ние сме болница. Нямаме ангажимент да охраняваме пациентите си. Ако съдът постанови някой да бъде охраняват, изпраща хора, които дежурят да го пазят". Това обясни пред Нова телевизия д-р Цветеслава Гълъбова, директор на болницата в Курило, където мъжът, обвинен за побоя на метеоролозите на връх Мургаш беше настанен със съдебна заповед, но избяга.

Припомняме, случаят е от вчера. След кратко издирване психично болният мъж бил върнат в лечебното заведение. Сигналът в СДВР бил получен от дежурен лекар.

"При нас той беше изпратен с определение на съда, който променя мярката от "задържане под стража" на "домашен арест, който да се изпълнява в ДПБ "Св. Иван Рилски", уточни Гълъбова.

Тя посочи, че Стоян Стоянов нямал гривна, а трябвало.

Хората, които трябваше да му я сложат, казаха, че стените на сградата са много дебели и пречат на двете устройства да се сдвоят, посочи директорката.

Тя не знае кой би бил отговорен в случай на инцидент, но допълни, че със сигурност болницата ще плаща обезщетения за трудова злополука.

Цветеслава Гълъбова коментира случая с бягството на Стоян Стоянов и проблемите пред психиатричните болници и пред БНТ. Мъжът избягал от периметъра на болницата около 13.40 ч. вчера по време на разходка. Веднага били сформирани екипи на специализираните полицейски сили, които били насочени към района и го задържали.

Нападателят на метеоролозите на Мургаш страдал от шизофрения

Нападателят на метеоролозите на Мургаш страдал от шизофрения

Той е пуснат под домашен арест

"При нас се държи като болен човек. Ние не очакваме нещо различно, защото той е болен. Той е болен човек, така че няма нищо необичайно в поведението. Болен е, при това е сериозно болен. Проблемът е как институциите са планирали да се отнасят към хората с подобен тип разстройства и подобен тип поведение", коментира д-р Гълъбова. По думите й Стоянов си пие лекарствата и в болницата не са имали никакви проблеми с него, но проблемът е много по-сериозен на институционално ниво.

"Трябва да си дадем сметка, че той наистина е много интелигентен човек. Защо този човек с тази професия на финансов анализатор се реализира в най-богатата държава в Европа, а у нас не може? Много пъти са ми задавали въпроса, защо те са сред нас. Не, правилният въпрос е защо са в този вид сред нас. В Европа също ги срещаме, само че не можем да разпознаем, че са болни. Поради добрата система за извънболнично обслужване, която е създадена в страните от ЕС", посочи тя.

Д-р Гълъбова каза още, че всяка седмица се случва от държавните психиатрични болници да бягат пациенти, настанени за лечение по Наказателния кодекс и по Закона за здравето. Тя отбеляза, че психиатриите са обикновени лечебни заведения, регистрирани по чл. 5 от Закона за лечебните заведения и нямат охрана. "В България само и единствено държавна психиатрична болница Ловеч има специализирано отделение, което има охрана и има затворническа психиатрия към болницата в затвора в Ловеч. Тези две места са с охрана. Всичко друго е без охрана. Ние сме без лекари и сестри, че някой мисли за охрана", изтъкна тя.

Цветеслава Гълъбова подчерта, че отговорността на работещите в психиатриите е огромна и натоварването е голямо. "Не бива да забравяме, че пациентите с опасно поведение се настаняват при другите пациенти. Т.е. ние носим отговорност освен за персонала и за тези пациенти, които се лекуват. И когато имаш една сестра и един санитар на работа, те имат задължение да приемат храната, да я раздадат, да раздадат лекарства, да ги подсещат за хигиената, да ги проконтролират, да съберат мръсните дрехи, да ги обезпаризитят, за да ги върнем след това на близките, да раздадат чистите и да пазят пациентите един от друг, да не влизат в конфликти", обясни тя.

Д-р Гълъбова посочи, че у нас един човек от персонала отговаря за 15 пациенти, а в Европа - за двама болни. По повод днешния Световен ден на здравето тя пожела на колегите си в психиатриите: "Да опазим обществото, да лекуваме и да съберем тези счупени човешки души."